reklama

Stredná zdravotnícka škola získa financie z eurofondov, iné dve trnavské školy so žiadosťami neuspeli

Medzi 77 strednými odbornými školami, ktoré získajú nenávratný finančný príspevok od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), je aj Stredná zdravotnícka škola v Trnave.

Stredná zdravotnícka škola v Trnave uspela s projektom Férová škola, ktorý je zacielený v rámci výzvy IROP na zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní.

Výška schváleného nenavratného finančného príspevku pre projekt Strednej zdravotníckej školy predstavuje 1 197 346 eur.

V rovnakej výzve neuspeli iné dve trnavské stredné školy: Súkromná stredná odborná škola DSA žiadala 280-tisíc eur na modernizácia materiálno-technického vybavenia odborných pracovísk, na rovnaký účel chcela použiť nenávratný finančný príspevok vo výške 500-tisíc eur aj Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave.


Stredná zdravotnícka škola v Trnave

Ilustračné foto

MPRV SR, ktoré je riadiacim orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP), vyhodnotilo prvé kolo žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní.

„Do prvého kola bolo predložených spolu 107 projektov v hodnote 68,8 mil. eur. Schválených bolo doteraz 77 projektov v hodnote 50,24 milióna eur,“ spresnil Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie regionálneho rozvoja MPRV SR.

Spolu je na zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní vyčlenených bezmála 95 miliónov eur, po prvom kole teda ostáva k dispozícii ešte približne 45 miliónov eur.

Najviac podporované aktivity v projektoch boli materiálno-technické vybavenie pracovísk ako napríklad dielne, šatne, sociálne zariadenia, moderné meracie zariadenia pre študentov, výpočtová technika, vzduchotechnika, osvetlenie.

Pri rekonštrukcii priestorov to bolo rozšírenie učební, zvýšenie počtu učební, vytvorenie nových priestorov pre hygienické potreby. Podporené bolo tiež zvýšenie energetickej hospodárnosti budov – zateplenie obvodového plášťa budovy, zateplenie strechy.

Ak chceme, aby Slovensko bola konkurencieschopná krajina, nesmieme zabúdať na odborné vzdelávanie na stredných školách. Tie boli v poslednej dobe akoby na okraji záujmu. Pritom práve odborné školy vychovávajú také profesie ako sú poľnohospodári, potravinári, elektrotechnici, stavbári, lesníci, ale dokonca aj hotelieri. Bez nich si sotva vieme predstaviť bežný život. Práve toto sú odbory, ktoré sa bez kvalitného technického a materiálneho vybavenia nezaobídu,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa slov ministerky Matečnej zásadným spôsobom naštartovalo čerpanie eurofondov na regionálny rozvoj.

“Kým na začiatku volebného obdobia boli vyhlásené iba dve výzvy, ku dnešnému dňu je to 19 výziev za miliardu eur. Z celkovej alokácie 1,738 mld. eur táto suma predstavuje 59%. IROP je nielen úspešný eurofondový operačný program, ale aj príklad transparentnosti a zapojenia samotných regiónov do rozhodovania,“ poznamenala.

Agrorezort v rámci IROP-u podporí vznik tisícok nových miest v škôlkach, lepšie technické vybavenie v školách, zeleň v mestách, rekonštrukcie regionálnych ciest, lepšie sociálne služby, kvalitnú verejnú dopravu či budovanie cyklotrás.

Ulož ako PDF
Napísal 16. februára 2018 5:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.