reklama

Trnavský kraj chce mať o dva roky vybudovaný takmer 15 km úsek cyklomagistrály popri Váhu

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pripravuje výstavbu pätnásťkilometrového úseku cyklocesty popri rieke Váh. Cesta umiestnená na hrádzi je určená primárne pre cyklistov či korčuliarov a bude súčasťou Vážskej cyklomagistrály, ktorá spája Žilinský, Trenčiansky a Trnavský kraj.

Vážska cyklomagistrála je významnou diaľkovou cykloturistickou magistrálou spájajúcou Strečno a Komárno. Väčšinou vedie po udržiavanej hrádzi rieky Váh, ktorej správcom je Slovenský vodohospodársky podnik.

Po dobudovaní niektorých úsekov a doznačení bude najdlhšou cyklomagistrálou na území Slovenska, od sútoku rieky Váh s Dunajom až k prameňu rieky Čierny Váh.

Cyklotrasa zo Serede do Šulekova s dĺžkou 14,8 km bude mať šírku tri metre a povrch z asfaltového betónu.

Magistrála povedie mimo bežných komunikácií určených pre motorové vozidlá, pretože je umiestnená na jestvujúcej hrádzi pravého brehu rieky Váh.


Mapa úseku budúcej Vážskej cyklomagistrály medzi Sereďou a Šulekovom

ZDROJ: TTSK

TTSK chce mať v druhej polovici roka 2018 vypracovanú projektovú dokumentáciu, ktorá bude podkladom pre vydanie stavebného povolenia a zároveň pre realizáciu stavby.

Samotné stavebné práce na úseku z Horného Čepeňa pri Seredi cez katastre obcí Šúrovce, Siladice do Šulekova by mali začať podľa slov hovorcu TTSK v roku 2019.

“Predpoklad začatia stavebných prác je rok 2019 a verejnosti by cyklomagistrála mala začať slúžiť najneskôr v roku 2020,” uviedol Patrik Velšic.

Financovanie projektu má z 95 percent zabezpečiť nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu, zostávajúcich päť percent zaplatí kraj z vlastných peňazí.

“Finančné prostriedky na spolufinancovanie projektu má TTSK zabezpečené v rozpočte,” poznamenal.

V tejto fáze zatiaľ len hrubý odhad investičných nákladov na výstavbu Vážskej cyklomagistrály sa pohybuje na úrovni 1,8 milióna eur. Skutočné náklady na výstavbu vyplynú z projektovej dokumentácie.

V roku 2017 začal svoju časť Vážskej cyklomagistrály s celkovou dĺžkou až 100 kilometrov budovať Trenčiansky samosprávny kraj.

Hotových je zatiaľ prvých 13,4 kilometra z Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom, ktoré odovzdali do užívania v máji tohto roka.

Vážska cyklomagistrála v Trenčianskom kraji prepojí 34 obcí a miest, trasa povedie zväčša po ochranných hrádzach starého koryta Váhu.

Jej dokončenie je limitované modernizáciou železnice v úseku Púchov – Považská Bystrica. Kraj predpokladá, že celý úsek cyklotrasy v Trenčianskom kraji by mohol byť dokončený v roku 2022.


Cyklocesta povedie v dotyku, či najviac len desiatky metrov od rieky Váh, po jej pravom brehu

Ilustračné foto

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 31. mája 2018 12:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavský kraj chce mať o dva roky vybudovaný takmer 15 km úsek cyklomagistrály popri Váhu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.