reklama

Trnavská župa začala budovať prvý úsek Vážskej cyklomagistrály, o pár mesiacov spojí cyklotrasa Piešťany s Trenčínom

Trnavská župa v utorok 22. februára 2022 odovzdala stavenisko zhotoviteľovi výstavby úseku Vážskej cyklomagistrály na svojom území. Trasa od hranice Trnavského a Trenčianskeho kraja pri štrkovisku neďaleko diaľničného mosta po Železný most v časti Piešťan Bodona má 3,6 kilometra. Projekt v celkovej hodnote takmer pol milióna eur župa spolufinancuje z eurofondov.

„Po náročnej projektovej príprave a získaní eurofondových zdrojov začíname s výstavbou úseku Vážskej cyklomagistrály v Trnavskom kraji. Ešte vo februári rozbehneme stavebné práce, ktoré by mali trvať tri mesiace. Nová cyklotrasa bude plnohodnotná a bezpečná, čím naplníme náš cieľ ponúkať možnosti na rozvoj cyklodopravy. Samozrejmosťou bude cyklistické odpočívadlo,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že v priebehu tohto roka očakáva začiatok výstavby ďalších úsekov.

Novovybudovaný úsek z Piešťan nadviaže na už existujúci úsek spájajúci Hornú Stredu s Novým Mestom nad Váhom v dĺžke 13,4 kilometra, ktorý dokončili v máji 2018, vďaka ďalšiemu úseku s dĺžkou viac ako 20 km, dokončenému v polovici roka 2021, môžu cyklisti pokračovať po cyklomagistrále až do Trenčína.


Vážska cyklomagistrála v úseku za Hornou stredou v smere na Nové Mesto nad Váhom

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

„Vážska cyklomagistrála je najstaršou slovenskou cyklotrasou. Prechádza niekoľkými krajmi a v našom kraji sa nachádza približne 58 kilometrov z nej. Navyše sa na ňu budú napájať ďalšie, lokálne cyklotrasy. Ponúkneme tak ekologickú, atraktívnu a bezpečnú alternatívu k motorovej doprave. Verím, že cyklotrasa bude atraktívna tak pre ľudí dochádzajúcich do školy alebo do práce, ako aj pre cykloturistov,“ povedala cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Szokolová.

Trnavská župa pripravuje výstavbu ďalších úsekov Vážskej cyklomagistrály, ktorá smeruje od Komárna aktuálne po Strečno s ambíciou pokračovať až po Čierny Váh.

Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa výstavby 1,7 kilometra dlhého úseku medzi Sereďou a Šúrovcami v predpokladanej hodnote 384-tisíc eur. Stavebné práce by mali začať na jar 2022.

Nasledovať má úsek Šúrovce – most Siladice v dĺžke 5,4 km za 1,28 milióna eur. Tieto časti cyklomagistrály sú súčasťou plánovaného 15-kilometrového úseku zo Serede do Šulekova.

Trnavská župa pripravuje aj výstavbu cyklotrasy od automobilky Stellantis do Zavara, vrátane samostatnej lávky ponad diaľnicu D1.

Práve výstavba bezpečnej cyklocesty z Trnavy do Zavara a následne do Šúroviec má zabezpečiť pripojenie Trnavy na Vážsku cyklomagistrálu.


Výstavbu cyklotrasy zahájili 22. 2. 2022

FOTO: TTSK

INFO

Vážska cyklomagistrála je významnou diaľkovou cykloturistickou magistrálou spájajúcou Strečno a Komárno. Väčšinou vedie po udržiavanej hrádzi rieky Váh, ktorej správcom je Slovenský vodohospodársky podnik.

O vybudovanie jednotlivých úsekov cyklocesty sa postarajú Žilinský, Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky samosprávny kraj. Časť magistrály je už vybudovaná, postupne pribúdajú nové úseky.

Po dobudovaní niektorých úsekov a doznačení bude najdlhšou cyklomagistrálou na území Slovenska, od sútoku rieky Váh s Dunajom až k prameňu rieky Čierny Váh.


Mapa úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Sereďou a Hlohovcom z roku 2018, v tomto roku majú postaviť prvý úsek zo Serede do Šúroviec

Zdroj: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2022 13:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.