reklama

Sereď a Šúrovce už spája nový úsek Vážskej cyklomagistrály, ešte v tomto roku má pribudnúť ďalší úsek do Siladíc

Trnavský samosprávny kraj dokončil v polovici februára 2023 výstavbu úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Sereďou a Šúrovcami v dĺžke 1,7 kilometra. Na jar tohto roka začne s prácami na pokračovaní cyklotrasy po most v Siladiciach.

„S projektovaním cyklotrás sme začali pred vyše piatimi rokmi doslova na zelenej lúke. Aktuálne sme dokončili už druhý úsek Vážskej cyklomagistrály v rámci Trnavského kraja. Význam úseku medzi Sereďou a Šúrovcami spočíva v napojení Serede a jej priemyselnej zóny s okolitými obcami. Potenciál ešte viac vzrastie vďaka ďalšiemu úseku medzi Šúrovcami a mostom v Siladiciach, do ktorého sa pustíme v najbližších mesiacoch,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.


FOTO: TTSK

Plnohodnotná a bezpečná cyklotrasa sa nachádza na korune hrádze pri pravom brehu Váhu, pričom sa začína v katastrálnom území Serede a končí sa pri časti obce Valtov Šúr.

S výstavbou sa začalo na konci augusta minulého roka. Bolo vybudované aj cyklistické odpočívadlo, ktoré pozostáva z dreveného prístrešku, cyklistického stojana, lavičiek a informačnej tabule. Osadené bolo zvislé dopravné značenie, resp. namaľované vodorovné dopravné značenie.

Župa projekt spolufinancovala z eurofondov prostredníctvom príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Celková výška oprávnených nákladov predstavovala 385-tisíc eur, pričom eurofondový príspevok predstavoval 365-tisíc eur.

V najbližších mesiacoch župa zrealizuje výstavbu nadväzujúceho úseku cyklotrasy, ktorý povedie zo Šúroviec po most v Siladiciach. Pôjde o cyklotrasu dlhú 5,4 kilometra, na ktorú získal kraj nenávratný finančný príspevok z IROP vo výške 1,2 milióna eur.

Perspektívne sa počíta s pokračovaním cyklotrasy smerom na Horné Zelenice, Hlohovec a Madunice.

O dva úseky Vážskej cyklomagistrály v celkovej dĺžke 7,1 kilometra sa bude v lete aj v zime starať župná organizácia Správa a údržba ciest TTSK.

FOTO: TTSK

Vážska cyklomagistrála je významnou diaľkovou cykloturistickou magistrálou spájajúcou Strečno a Komárno. Väčšinou vedie po udržiavanej hrádzi rieky Váh, ktorej správcom je Slovenský vodohospodársky podnik.

Po dobudovaní niektorých úsekov a doznačení bude najdlhšou cyklomagistrálou na území Slovenska, od sútoku rieky Váh s Dunajom až k prameňu rieky Čierny Váh.

Magistrála vedie mimo bežných komunikácií určených pre motorové vozidlá, pretože je umiestnená na jestvujúcej hrádzi pravého brehu rieky Váh.


Mapa plánovaného úseku budúcej Vážskej cyklomagistrály medzi Sereďou a Šulekovom, v roku 2023 by mal byť dobudovaný úsek Sereď – Siladice

ZDROJ: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 16. februára 2023 15:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.