reklama

Vážska cyklomagistrála je v trnavskom regióne dlhšia o vyše 5 kilometrov. Župa dokončila úsek Šúrovce – Siladice

Trnavský samosprávny kraj dokončil výstavbu úseku Vážskej cyklomagistrály Šúrovce – most Siladice v dĺžke 5,4 kilometra, ktorý priamo nadväzuje na 1,7 km dlhý úsek spájajúci Šúrovce a Sereď. Ten župa dokončila v roku 2022. Na výstavbu úseku od Šúroviec po Siladice získal kraj nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vo výške 1,2 milióna eur.

„Som rád, že do siete novopostavených cyklotrás pribudol v tomto roku už piaty úsek, tentokrát na Vážskej cyklomagistrále medzi Šúrovcami a mostom v Siladiciach. Jeho súčasťou je cyklistické odpočívadlo a sčítač cyklistov, z ktorého budeme získavať dáta. Novým 5,4 kilometra dlhým cykloúsekom zlepšujeme aj mobilitu za prácou či školami v Seredi a okolí. Naším cieľom v blízkej budúcnosti je napojiť cyklotrasu popri Váhu až po Hlohovec,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s dovetkom, že práce na úseku Šúrovce – most Siladice boli ukončené v časovom predstihu.

Nový úsek Vážskej cyklomagistrály sa napája pri Šúrovciach v časti Valtov Šúr na cyklotrasu zo Serede, ktorej výstavbu dokončila župa pred rokom. Trasa vedie po korune ochrannej hrádze Váhu a končí sa pri moste ponad Horný Dudváh pri obci Siladice.

FOTO: TTSK

Približne v polovici úseku sa nachádza cyklistické odpočívadlo zložené z prístreška, dvoch cyklostojanov, štyroch lavičiek a informačnej tabule. Osadené bolo aj zariadenie na sčítanie cyklistov. Stavebné práce realizovala spoločnosť SKANSKA SK.

Na výstavbu cyklotrasy medzi Šúrovcami a Siladicami získala župa nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vo výške 1,2 milióna eur pri päťpercentnom spolufinancovaní z rozpočtu TTSK.

V budúcom roku plánuje župa vybudovať cyklocestu od automobilky Stellantis do Zavara, vrátane samostatnej lávky ponad diaľnicu D1, čím sa výrazne zlepší dostupnosť Vážskej cyklomagistrály aj cyklistom z Trnavy.

Vážska cyklomagistrála je významnou diaľkovou cykloturistickou magistrálou spájajúcou Strečno a Komárno. Väčšinou vedie po udržiavanej hrádzi rieky Váh, ktorej správcom je Slovenský vodohospodársky podnik.

Trnavský samosprávny kraj postavil počas kalendárneho roka 2023 päť úsekov cyklotrás na vlastnom území v celkovej dĺžke 24,3 kilometra.

Župa v závere roka 2023 dokončuje z vlastných zdrojov cyklistické prepojenie Jaslovských Bohuníc s tamojšou atómovou elektrárňou v dĺžke 1,9 kilometra, kde aktuálne prebieha aj výstavbu cyklolávky ponad potok Blava.

V rámci Moravskej cyklomagistrály prepojil TTSK Baťov kanál v Skalici s Holíčom 6,1-kilometrovou cyklotrasou.

Ďalšími dvomi úsekmi na Záhorí v celkovej dĺžke 10,9 kilometra je spojený s Moravský Svätý Ján s Brodským.

FOTO: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 1. decembra 2023 11:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.