reklama

Z Dolných Orešian do Malého Berlína: predstavenie Smrteľníci sa po prvýkrát predstaví v Trnave

Ide o prvú vlastnú činohernú inscenáciu Divadla Yarmat, ktoré sídli v neďalekých Dolných Orešanoch. Ten v inscenácii Smrteľníci vystupuje a poznať ho môžete ako ochotníckeho herca z trnavského súboru DISK, no aj ako brata známeho režiséra Jozefa Bednárika.

Hra Smrteľníci je veľkohubou scénickou miniatúrou o ľuďoch, ktorých možnosti visia prekliato nízko. Postavy sa objavujú a zase miznú v jednotlivých obrazoch a vykazujú charakterové črty, ktoré sú pre ne, zdá sa, typické. Je nielen generačnou výpoveďou staršej generácie Slovákov, ale aj zrkadlom celej spoločnosti.

Hra vznikla metódou kolektívnej improvizácie pod dohľadom režiséra Dušana Vicena. Ten prišiel s témou, ktorá vychádzala aj z veku a životných skúseností hercov a spolu ju pretavili do scén.

„Vymyslel som koncept a kostru jednotlivých scén, na skúškach som zapisoval, čo herci povedali a potom som napísal scenár,“ povedal Vicen. Tak vznikli scény s názvami ako Desatoro uchádzača (na úrade práce), 30 rokov praxe, Čierny Peter, Urna zakladateľka, Muž z čínskej fabriky či Utrpenie nádejného živnostníka.

Foto: Divadlo Yarmat

Režisér Vicen s účinkujúcimi pracoval niekoľko rokov aj v trnavskom divadle DISK a s Danielou Gudabovou a Vítom Bednárikom aj v bratislavskom divadle SkRAT.

Spomínaný Vít Bednárik nepadol ďaleko od rodinného divadelného stromu. Už jeho rodičia sa divadlu ochotnícky venovali a Vít je na tom rovnako. Spolu s Jozefom aj sestrou Julkou hrávali kedysi v Zelenči.

Vít vystupuje so svojim divadlom Yarmat a bratislavským divadlom SkRAT popri bežnej práci na trnavskej železnici. Nechýba mu však typický „bednárikovský“ zápal pre divadlo.

S manželkou Dagmar vo vlastnom dome poskytujú priestor rôznym divadelným formám a projektom. V priestoroch divadla Yarmat, ktoré vzniklo v klenbovej pivnici ich domu, ale aj v priľahlej záhrade sa koná napr. škola vzdušného cirkusu, divadielka a tábory pre deti i celé rodiny, ale napr. aj skúšky súboru Teatro Tatro. K vlastnej inscenácii sa dostali až po troch rokoch fungovania a Smrteľníkov odpremiérovali už v októbri minulého roka.

Do trnavského kultúrneho centra Malý Berlín prídu hosťovať po prvýkrát. Vstupné na predstavenie je 5 € a lístky budú v predaji pred začiatkom predstavenia. Miesta si však môžete rezervovať e-mailom na adrese rezervacie@malyberlin.sk.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, zo súkromných zdrojov ŽELOS, s.r.o., Edit Print, s.r.o. a Vít Bednárik.

Mediálnymi partnermi Malého Berlína sú Mesto Trnava, Trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk, MY Trnavské noviny a Trnavské rádio.

Ulož ako PDF
Napísal 5. júna 2018 8:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.