reklama

Rodinné vinárstvo Terra Parna skrýva neobyčajné príbehy. Zažite júnové večery a Parna Párty na vlastnej koži

Rodinné vinárstvo Terra Parna je obklopené úhľadnými radmi vínnej révy, ktorým dominuje pôvabná vežička na kopci. Srdcom vinohradov je však moderná budova vinárstva dokonale vsadená do tohto čarovného prostredia. Nič z tohto by nevzniklo nebyť ťažkej práce rodiny Zvolenských, ktorej najmladšou nádejou na žiarivú vinársku budúcnosť je dcéra majiteľa, Ivanka.

Slnečné vinohrady Malých Karpát boli predurčené na pestovanie viniča. Nejeden umelec sa nechal uniesť ich romantickou atmosférou. Patril k nim aj František Hečko, autor slávneho slovenského románu Červené víno.

Určite ho pri písaní inšpirovala aj tunajšia odroda Modrého Portugalu, ktorá má v Suchej nad Parnou silnú tradíciu. Bol aj toto jeden z dôvodov, prečo sa Ivanka Zvolenská rozhodla pokračovať v rodinnom remesle a stať sa vinárkou? Alebo ju k tomu viedli hlavne rodičia?

„Môjmu rozhodnutiu študovať vinárstvo predchádzalo veľa dlhých večerných rozhovorov s rodičmi, ktorí to videli ako najlepšiu cestu. Ja som, priznám sa, nadšená nebola, keďže som dovtedy vinicu poznala len od motyky. Ťahalo ma to skôr marketingovou cestou, tá je však myslím skôr o talente ako o škole, preto som si povedala, že rodičia majú vždy pravdu a poslúchla. Hneď prvý semester sa mi škola zapáčila a každým ročníkom sa mi obor páčil viac a viac. Teraz, po pár rokoch v Terra Parna, si môj život neviem inak ani predstaviť,“ vysvetľuje Ivanka.


Vinárstvo Terra Parna

FOTO: Trnava Tourism

Súčasťou vinohradníctva je každodenná tvrdá práca, ktorá musí byť vykonávaná s láskou a trpezlivosťou. Pre rodinu Zvolenských je najvyšším zákonom kvalita vína. Ste vždy s výsledkom vašej práce spokojní?

„Byť spokojný so svojím vínom je, myslím si, niečo ako byť spokojný so svojím dieťaťom. Raz ste potešený tým, čo svah urodil a raz menej. No aj to víno dozrieva. Napadá mi príklad s Modrým Portugalom, ročník 2010. V lete vtedy veľa pršalo a povedzme, že nebol taký, na aký sme boli doma zvyknutí. Boli sme z toho nervózni, nakoniec však vyhral titul Champion súťaže Portugieser du Monde, čo je súťaž Modrých Portugalov v maďarskom Pécsi, v oblasti Vilányi, ktorá je známa najväčšou výsadbou tejto odrody. Čo však bolo ešte dôležitejšie, chutil ľuďom. Rozmanitosť našich vín tkvie práve v rozdieloch jednotlivých ročníkov. Ak však s vínom nie sme spokojní, aj keď by si 99,5% zákazníkov ani nevšimlo vadu, končí víno v pálenici,“ hodnotí mladá nádejná vinárka.

Vinárska mágia je značne aj o experimentovaní. Vo vinárstve Terra Parna napríklad vyskúšali vytvoriť z odrody Modrého Portugalu, z ktorej sa tradične vyrába červené víno, aj jeho biely variant. Ako tento nápad vznikol?

„Na tomto svete už bolo všetko vymyslené, takže sme sa len nechali inšpirovať. Vo francúzskej Champagni je to bežná metóda a keďže Modrý Portugal tvorí najväčší podiel výsadby našich viníc, máme pri ňom priestor na viacero variácií. Výsledkom tohto ‚experimentu‘ bolo ľahké a svieže víno,“ dodáva Ivanka.

S príbehom tohto rodinného vinárstva, rovnako ako aj s Ivankou, sa budete môcť zoznámiť počas júna, konkrétne v rámci víkendov 15. a 16. júna a 29. júna vždy od 18.00 h. do 22.00 h.

Spoznajte s rodinou Zvolenských tajomstvá výroby ich lahodných vín a ochutnajte to najlepšie z ich pivníc. Zoberte svojich priateľov, rodinu alebo kolegov a premeňte svoj bežný deň na zážitok

(ts)

JÚN V TERRA PARNA

Zažite júnové vinárske večery (každý júnový piatok a sobotu od 18:00- 22:00 hod, okrem 23.6.2018 – Parna Párty) v Ružovej doline na terase rodinného vinárstva Terra Parna. Tu vás po horúcom dni schladí príjemný večerný vánok z Malých Karpát a pohár vína urodeného v zelených viniciach, v ktorých sa vinárstvo nachádza.

Pripravovaný 4. ročník Parna Párty nesľubuje len útek z mesta, ktorý v Ružovej doline Trnavčania vyhľadávali už v minulosti.

Rytmy loungu z mixpultu DJ Kinet vás na Parna Párty spolu s dobre vychladeným vínom prenesú z letného dňa do hviezdami posiatou oblohou. PARNA PÁRTY je spojenie hudby, vína a dobrého jedla (zabezpečuje Reštaurácia Forhaus).

Skrátka, príjemný letný večer s priateľmi, ktorý končí vždy neskôr ako bolo v pláne.

Predpredaj vstupeniek na Parna Párty:

https://www.chutemalychkarpat.sk/EventInfo.aspx?eventyearid=17

VSTUPENKA ZAHŔŇA 5 EUR BONUS NA NÁKUP VÍNA.

predpredaj do 16.6.: 15 €
predpredaj od 17.-22.6.: 20 €
na mieste 23.6.2018 : 20 €


Ulož ako PDF
Napísal 14. júna 2018 8:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.