reklama

Zamestnancom v zariadeniach sociálnych služieb v trnavskej župe zvýšia mzdy v čistom o 100 eur a viac

Ešte nikdy sa nestalo, že by v Trnavskom samosprávnom kraji zvyšovali platy zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Trnavský župan Jozef Viskupič, vzhľadom na konsolidáciu hospodárenia župy a lepší výber daňových príjmov, rozhodol úpravou rozpočtu, že už od 1. júna 2018 budú mať najmä zamestnanci v priamom kontakte s klientmi – hlavne opatrovateľky, opatrovatelia a ošetrovateľky – zvýšené mzdy v čistom o 100 eur a viac.

Za niekedy trochu sterilne znejúcim pojmom „sociálne služby“ sa v skutočnosti ukrýva konkrétna starostlivosť o tých najzraniteľnejších v našej spoločnosti, seniorov, ale aj mladších ľudí s ťažkými zdravotnými diagnózami.

„Veľmi dobre viem, že primárna motivácia ľudí pracujúcich v oblasti sociálnych služieb nie je finančná, nie sú to peniaze. Tento fakt sa v našej spoločnosti až príliš dlho zneužíval a ľudia robia fyzicky a psychicky náročnú prácu za nízke mzdy. Toto všetko sa musí skončiť,“ tvrdí župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

„Priemerná mzda zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb v TTSK, okrem riaditeľov, je 625 eur. Ak toto je priemer, asi si viete predstaviť, aký plat majú tí, čo ho majú najnižší. S ťažkosťami sa dostanú na hranicu minimálnej mzdy. S takýmto nastavením systému nám nielenže utečú všetci schopní, odborne zdatní a pripravení pracovníci, ale nemáme ani šancu prilákať do systému nových zamestnancov,“ doplnil Viskupič.


Jozef Viskupič

Ilustračné foto

Prostriedky na zvýšenie mzdového fondu budú poukázané každej z dvadsiatich DSS (a jednému krízovému centru), kde riaditelia zariadení priamo rozhodnú o konkrétnom zvýšení platu. „Rozhodli sme sa, že lepšie odmeňovanie budeme riešiť systémovým zvýšením funkčných platov, nie odmenami, čím dosiahneme trvalé zlepšenie ohodnotenia a zároveň sa všetkým tieto zmeny odrazia aj v odvodoch na dôchodky v budúcnosti,“ poznamenal Jozef Viskupič.

Trnavská župa na tento účel vyčlení pre tento rok 1,1 milióna eur, t.j. na 7 mesiacov do konca roka. V budúcoročnom rozpočte bude toto zvýšenie predstavovať celkovo 2 milióny eur.

O tom, že financie smerujú tam, kde doslova horí, svedčia aj čísla: Zo zariadení v TTSK z 1 145 zamestnancov odišlo za posledný rok a pol 219 zamestnancov (!) a ďalších 11 je momentálne vo výpovednej lehote.

Len za posledné obdobie teda odišlo takmer 20 percent zamestnancov. Ide o hrozivé číslo. „Strácame špičkových ľudí, ktorí majú množstvo praxe a pracujú v ťažkých podmienkach po fyzickej i psychickej stránke,“ vysvetlil trnavský župan. „Máme ambíciu tento trend zvrátiť. Ak sa nám podarí v trnavskej župe aj ďalej efektívne hospodáriť, budeme v trende zvyšovania platov pokračovať.“

Aktualitu pridala aj riaditeľka odboru sociálnych vecí a zdravotníctva TTSK Blažena Flamíková.

„Len čo sa informácia o zvýšení platov rozšírila po samotných zariadeniach, hneď sme zachytili prvé stiahnuté výpovede – napríklad v DDS Zavar stiahli výpoveď hneď traja zo štyroch zamestnancov.“

Ulož ako PDF
Napísal 18. júna 2018 22:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Zamestnancom v zariadeniach sociálnych služieb v trnavskej župe zvýšia mzdy v čistom o 100 eur a viac”

 1. 1
  najvyšší čas says:

  Citát: Priemerná mzda zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb v TTSK, okrem riaditeľov, je 625 eur.

  Tento plat (625.-) by si zalúžili tí manažéri, ktorí takéto platy ordinujú svojim zamestnancom. Aj bývalý fajnový župan (s vlhkomerom v služobnom aute) by si to mohol s týmto platom vyskúšať. Dobre by rozmýšľal, či si na raňajky dá dva rožky alebo tri rožky.

  Za tento plat sa neoplatí ani nastavovať budík.Treba dať výpoveď a takémuto zamestnávateľovi treba ukázať holú r.ť. Pán otrokár nech si robí sám.

 2. 2
  Vďačný zamestnanec says:

  takže mi zas stúpnu odvody, zvýši sa mi daňové zaťaženie, súd mi vymeria vyššie alimenti, a aj Náš človek asi tiež bude chcieť aby som mu daroval každý mesiac ešte väčšiu kešovku, že u neho môžem s láskavým dovolením pracovať, lebo inak by ma na hodinu vyrazil z práce. Také papulistické panské huncútstvo to bude. Keď som mal menej, aj menej ma okrádali a robili z nakradnutého charitu. Teraz budem dôsledky platiť ja.

 3. 3
  Dan says:

  Komu platíš kesovku? Buď rád že ri zvýšili plat.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.