reklama

Trnavčania budú protestovať voči účinkovaniu cvičených zvierat v cirkuse

Trnavčania vyjadria svoj nesúhlas s účinkovaním vycvičených zvierat v cirkuse. Nepáči sa im ani skutočnosť, že vlastník pozemku na sídlisku Vodáreň, spoločnosť Tesco Stores SR, prenajíma pozemok cirkusom, v ktorých vystupujú zvieratá.

Podľa organizátorov pôjde o tzv. tichý protest, kde svoj postoj k prevádzkovaniu cirkusov, v ktorých účínkujú aj vycvičené zvieratá, vyjadria slušným spôsobom formou plagátov a banerov.

„Nikomu nebudeme brániť vstúpiť do cirkusu, nebudeme blokovať chodníky ani príjazdové cesty,“ uvádzajú organizátori akcie.

Protestné zhromaždenie je naplánované v sobotu 25. augusta 2018 so začiatkom o 17.30 hodine pred hlavnou bránou cirkusu, ktorý aktuálne v Trnave na sídlisku Vodáreň pôsobí.


Cirkus na Veternej ulici v Trnave

Udalosť nájdete aj na Facebooku, link tu.

Odporcovia využívania zvierat v cirkusoch poukazujú na to, že zvieratá často žijú v zlých podmienkach, zatvorené v klietkach.

Podstupujú tvrdý a bolestivý výcvik, prežívajú stres z davov ľudí, vysokej hlučnosti a silného osvetlenia počas vystúpení, často absolvujú dlhú prepravu z miesta na miesto.

„Najviac trpia divožijúce zvieratá, ktorých prírodné podmienky je možné v zajatí aj pri dobrej vôli veľmi ťažko nasimulovať. Okrem povinnej prípravy na predstavenia sa von z klietok nedostávajú. Mnohé z nich sú izolované a trávia hodiny a dni osamote, napriek tomu, že v prírode žije väčšina druhov spoločensky, teda v prirodzených skupinách so zvieratami svojho druhu.Cirkusové zvieratá nemôžu napĺňať prirodzené potreby. Väčšine zvierat v cirkuse je odopretý prirodzený pohyb, hra, lov a možnosť vytvárania sociálnych štruktúr. To vedie k strádaniu a frustrácii, čoho výsledkom je stereotypné správanie (chodenie dookola, opakovanie rovnakého pohybu), sebapoškodzovanie alebo agresivita. Mnohé druhy sú vždy, keď nevystupujú a nenacvičujú, uviazané reťazami. Najmä slony sú často pútané za končatiny, výsledkom sú poranenia a zápaly nôh. Nie sú ojedinelé prípady, kedy takto frustrované zviera napadlo svojho krotiteľa alebo divákov,“ vysvetľuje svoj postoj proti cirkusom so zvieratami organizácia Sloboda zvierat.

Aktivisti bojujú za zákaz používania všetkých druhov zvierat na verejné vystúpenia a zákaz cirkusov so zvieratami na našom území.

Túto požiadavku presadzujú aj do zákona na ochranu zvierat.

Ulož ako PDF
Napísal 24. augusta 2018 7:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.