reklama

Nedostatok pracovnej sily zjednodušuje ľuďom zmenu zamestnávateľa – aj tým, ktorí si predtým hľadali novú prácu ťažko

Dlhodobo nízka nezamestnanosť, dostatok pracovných ponúk, výrazný nedostatok pracovnej sily – to sú charakteristiky súčasného trhu práce na Slovensku, ktoré na jednej strane menia stratégie firiem pri získavaní nových zamestnancov, na strane druhej poskytujú uchádzačom nové možnosti pri uplatnení sa na trhu práce a vyjednávaní lepších pracovných podmienok.

Takmer polovica Slovákov uvažuje o odchode zo svojho terajšieho zamestnania.

Ukázal to nedávny prieskum, ktorý uskutočnila personálna agentúra Grafton Slovakia.

– Zmenu pracovnej pozície pripúšťa  45,91 % respondentov. 
– Zo zamestnancov, ktorí chcú zmeniť svoje pôsobisko, hodlá 18,87 % pristúpiť k takémuto kroku už do jedného mesiaca. Prevažujúcim časovým horizontom bolo pol roka – 42,59 %.
– Tretina – až 33,57 % priznala, že nevidí vo svojej aktuálnej práci zmysel.

Zmeniť zamestnanie je pre záujemcov dnes ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Stúpajúca fluktuácia zamestnancov, najmä kvalifikovaných, zvyšuje tlak na firmy, aby si ich udržali a aby vytvárali čo najlepšie podmienky na príchod nových.

Okrem platových podmienok začínajú byť pre zamestnancov dôležité ponúkané zamestnanecké benefity, možnosti rekvalifikácie, budovanie pozitívnej atmosféry v tíme, spätná väzba a podobne.

Ilustračné foto

Väčší priestor na trhu práce dostávajú aj doteraz marginalizované skupiny

Situácia, keď je viac pracovných príležitostí ako samotných ľudí výrazne mení podľa Igora Holéczyho z Národného kariérneho centra dynamiku súčasného trhu práce a stratégie zamestnávateľov. „Dnes už spoločnosti nehľadajú len ľudí vo veku 25-35 rokov, ale dávajú príležitosti aj ľuďom z úplne iných odborov a skupinám, ktoré boli len nedávno pre pracovný trh neatraktívne – napríklad zamestnanci starší ako 45 rokov, alebo ženy po materskej dovolenke. Umožňujú im rekvalifikáciu a ponúkajú príležitosť robiť niečo úplne iné ako robili doteraz.“

Pre 77,29 % je najmotivujúcejším faktorom výška mzdy.
Pre 74,54 % osobný rozvoj spojený s rozširovaním skúseností.
Pre 65,68 % pocit zmysluplnosti vykonávanej práce.

Dnes sú aj starší zamestnanci pre firmy cenným prínosom…
.. a ak chcete po rokoch zmeniť prácu, teraz je najvhodnejší čas…

Podľa Európskej komisie sa hranica produktívneho veku neustále zvyšuje, Európania žijú dlhšie a majú oproti minulosti podstatne menej detí. Otázka zamestnávania starších ľudí je tak pre udržateľnosť ekonomiky nevyhnutná nielen momentálne, ale aj v budúcnosti.

Skúsenosti personalistov hovoria aj o tom, že dnes nie je vôbec výnimočné úplne zmeniť pracovnú oblasť pôsobenia. Pre stále viac ľudí prestáva byť lineárne sa vyvíjajúca kariéra zaujímavá.

Oliver Lipo sa po viac ako 20-ročnej práci v marketingu rozhodol pre manuálnu prácu vo fabrike.

„Potreba zmeniť prácu bola u mňa otázkou stresu, opotrebovanosti a vyčerpanosti. Pracoval som v oblasti marketingovej komunikácie a v reklame a táto práca zrazu pre mňa stratila zmysel. Dlhodobo som cítil, že potrebujem zmenu, ale aj to, že na tomto poli sa už nemám v kariére kam posunúť. Vlastne by to šlo, po celkom úspešných rokoch, už len opačným smerom. Chcel som to mať vo vlastných rukách a rozhodol som sa pre radikálnu zmenu. Zmenil som charakter práce z duševnej na manuálnu, dnes chodím na smeny za pás a vôbec neľutujem.“

Oliver Lipo na novej práci oceňuje, že presne vie, kedy sa začína a končí a že si nenosí prácu domov v hlave. Napriek svojmu vyššiemu veku si na novú prácu fyzicky aj psychicky rýchlo zvykol, usiloval sa naučiť všetko, čo je potrebné a v kolektíve sa za krátku dobu stal rešpektovaným a uznávaným kolegom.

Pokiaľ mali teda len pred pár mesiacmi uchádzači o zamestnanie vo vyššom veku problémy na trhu práce, dnes ich atraktivitu pre zamestnávateľov zvyšuje práve nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nárast neobsadených pracovných miest.

Vyšší vek zamestnanca nie je pre firmu handicapom skôr naopak. Medzi ich výhody patria bohatšie pracovné skúsenosti, lepšia orientácia v problematike, širšie kontakty v danej oblasti, rastúca lojalita, ochota dochádzať za prácou, pracovať viac hodín na úkor súkromia. Medzi ich negatíva patria slabšie ovládanie cudzích jazykov, nedostatočná počítačová gramotnosť, sú menej prístupní zmenám, zhoršujú sa im reakcie a zdravotný stav.

Ľahšie to majú aj mamičky po materskej dovolenke

Podľa zákona nemôže zamestnávateľ diskriminovať ženy po materskej alebo rodičovskej dovolenke a nemá sa na to pýtať ani v životopise a ani na pohovore.

Po materskej a rodičovskej dovolenke sa ženy vracajú buď do pôvodnej práce alebo si hľadajú iné zamestnanie. Zamestnanie však môžu ľahšie zmeniť aj ženy, ktoré sú s pracovnými podmienkami u súčasného zamestnávateľa nespokojné.

Stačí len nabrať odvahu. Tlak na pracovnom trhu spôsobuje, že pre obraz firiem začínajú byť dôležité nielen ponúkané platové podmienky, ale aj ich sociálne programy a spoločenská zodpovednosť.

Okrem širokej ponuky rekvalifikačných kurzov ponúkajú zamestnávatelia matkám po materskej, či rodičovskej dovolenke aj výhodné benefity v podobe skráteného pracovného času, možnosti práce z domu a rôzne sociálne výhody, ktoré im umožňujú optimálne skĺbiť rodičovské s pracovnými povinnosťami. Tie dokážu mamy často oceniť viac ako atraktívne platové podmienky.

Čo môžu firmy urobiť, aby boli pre túto cieľovú skupinu atraktívne?

– Ponuka skrátených úväzkov (1/2, 1/3).
– Viac dní na „home office“.
– Voľno nad rámec zákona.
– Firemná škôlka.
– Letné programy a pobyty pre deti.
– Firemné akcie pre rodiny s deťmi.
– Peňažné odmeny pri špeciálnych príležitostiach (napr. narodenie dieťaťa).

Nájdite odvahu zmeniť to, čo chcete

Záujemcovia o zamestnanie z radov vyšších vekových ročníkov, aj matiek po materskej dovolenke by mali brať túto situáciu na pracovnom trhu ako skutočnú výzvu. Nielenže si môžu platovo polepšiť, ale môžu nájsť novú oblasť pracovnej realizácie, zvýšiť si stupeň kvalifikácie, získať nové pracovné zručnosti, lepšie pracovné podmienky, ale aj preventívne predísť syndrómu vyhorenia v pôvodnom zamestnaní.

Aj toto budú témy piateho ročníka najväčšieho veľtrhu práce v Trnave a okolí, ktorý otvorí svoje brány 6. novembra 2018 v Mestskej športovej hale v Trnave ponúkne viac ako 3 000 pracovných pozícií, stretnutí s výnimočnými ľuďmi, zaujímavý program a skvelé tipy ako si nájsť prácu a uspieť na pracovnom pohovore.

Na veľtrhu sa stretne viac ako 40 zamestnávateľov z Trnavského kraja, ktorí si pre záujemcov pripravili široký výber voľných pracovných miest.

Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť ZF Slovakia, hlavnými partnermi sú spoločnosti BOGE Elastmetall Slovakia, Groupe PSA a Šimunek a partnermi spoločnosť Adecco a mesto Trnava.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 4. októbra 2018 14:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.