reklama

Požehnaním mladých vín otvorili vinársky rok 2019

Vyše sedemdesiat vzoriek od viac ako tridsiatich vinárov z trnavského regiónu požehnal tento štvrtok v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave arcibiskup Mons. Ján Orosch.

V rámci svojho príhovoru ocenil prácu vinohradníkov a zároveň pripomenul, že víno, podobne ako mnohé iné fenomény nášho života, môže človeku slúžiť i ublížiť. Mali by sme sa preto naučiť pristupovať k vínu ako k daru, ktorý bude ľudí predovšetkým povznášať a zbližovať.

Za Mesto Trnava predniesla prípitok viceprimátorka mesta Eva Nemčovská, ktorá sa poďakovala všetkým vinohradníkom za ich poctivú, trpezlivú a namáhavú prácu.

Popriala im, aby rok 2019 bol pre nich ešte úspešnejší než tie predchádzajúce. Súčasťou požehnania mladých vín bol aj kultúrny program v podaní Trnavského komorného tria.

Ilustračné foto

Podľa vyjadrení samotných vinohradníkov bol minulý rok náročný na dopestovanie hrozna kvôli rýchlemu nástupu letných teplôt a minimálnemu množstvu zrážok.

Z tohto dôvodu sa aj samotný zber hrozna začal skôr než zvyčajne. Napriek uvedeným komplikáciám vinári pochvaľujú dosiahnutú kvalitu hrozna i dorobeného vína.

Mesto Trnava už pred osemnástimi rokmi nadviazalo na bohatú vinársku tradíciu, ktorá siaha až do obdobia stredoveku. Vinohradníctvo sa v Trnave oficiálne spomína v listine Štefana V. z roku 1270.

Obnovením tradície požehnávania mladých vín vytvorila trnavská samospráva priestor nielen na zhodnotenie vinárskej práce, ale aj na spoločné stretnutia vinohradníkov a výrobcov vín a taktiež na oživenie i rozmach cestovného ruchu.

K aktivitám tohto druhu patrí aj o rok mladšia prestížna medzinárodná súťaž Vino Tirnavia či jesenný Deň vínnych pivníc.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 23. februára 2019 8:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Požehnaním mladých vín otvorili vinársky rok 2019”

 1. 1
  ignorant says:

  Túto akciu zakompexovaný odignoroval, lebo sa bojí ľudí.
  Nezaujíma ho tvrdá práca okolo vína a vinohradov. Nemá záujem ju oceniť a podporiť poctivých podnikateľov. On totiž nikdy reálne nepracoval.
  Nezaujíma ho pán arcibiskup. Žiadna úcta. Koneckoncov je to neznaboh.
  Poslal náhradničku – to bude asi jej úloha kedže o komunánu politiku doteraz nezavadila a nič o nej nevie. Hovorcu ale údajne robí Tomašovič. Tomuto už nikto nerozumie.

  Mali sme aj ples. Údajne župný a mesta. Župan tam samozrejme bol a bavil sa a komunikoval s ľuďmi, občanmi, svojimi voličmi. Zakomplexovaný tam samozrejme nebol – ignoroval.
  Pani poslankyne a páni poslanci MZ vyzerali a reprezentovali síce výborne ale takýto trapas je ťažko prekryť. Všetci si to všimli.

  Kariérny sociopat asi sedel doma sám na instagrame zamknutý na tri razy.
  Alebo mal ples s tými svetríčkovými a mikinovými, čo sa hanbia za kravatu.

 2. 2
  hyster says:

  Neboj už ide jar oteplí sa uschnú zhnité listy a hyster si dá kapucňu a vyrazí na bicykli na kolobežke a ukáže všetkým čo sú to svetlé zajtrajšky.
  Tomu rozumie to jeho svet – s bicyklom na večne veky a nikdy inak !

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.