reklama

Požehnaním mladých vín otvorili vinársky rok 2019

Vyše sedemdesiat vzoriek od viac ako tridsiatich vinárov z trnavského regiónu požehnal tento štvrtok v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave arcibiskup Mons. Ján Orosch.

V rámci svojho príhovoru ocenil prácu vinohradníkov a zároveň pripomenul, že víno, podobne ako mnohé iné fenomény nášho života, môže človeku slúžiť i ublížiť. Mali by sme sa preto naučiť pristupovať k vínu ako k daru, ktorý bude ľudí predovšetkým povznášať a zbližovať.

Za Mesto Trnava predniesla prípitok viceprimátorka mesta Eva Nemčovská, ktorá sa poďakovala všetkým vinohradníkom za ich poctivú, trpezlivú a namáhavú prácu.

Popriala im, aby rok 2019 bol pre nich ešte úspešnejší než tie predchádzajúce. Súčasťou požehnania mladých vín bol aj kultúrny program v podaní Trnavského komorného tria.

Ilustračné foto

Podľa vyjadrení samotných vinohradníkov bol minulý rok náročný na dopestovanie hrozna kvôli rýchlemu nástupu letných teplôt a minimálnemu množstvu zrážok.

Z tohto dôvodu sa aj samotný zber hrozna začal skôr než zvyčajne. Napriek uvedeným komplikáciám vinári pochvaľujú dosiahnutú kvalitu hrozna i dorobeného vína.

Mesto Trnava už pred osemnástimi rokmi nadviazalo na bohatú vinársku tradíciu, ktorá siaha až do obdobia stredoveku. Vinohradníctvo sa v Trnave oficiálne spomína v listine Štefana V. z roku 1270.

Obnovením tradície požehnávania mladých vín vytvorila trnavská samospráva priestor nielen na zhodnotenie vinárskej práce, ale aj na spoločné stretnutia vinohradníkov a výrobcov vín a taktiež na oživenie i rozmach cestovného ruchu.

K aktivitám tohto druhu patrí aj o rok mladšia prestížna medzinárodná súťaž Vino Tirnavia či jesenný Deň vínnych pivníc.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 23. februára 2019 8:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Požehnaním mladých vín otvorili vinársky rok 2019”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.