reklama

O titul Drevostavba roka 2018 sa uchádzajú aj projekty domu v Trnave a školskej telocvične v Cíferi

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky už po ôsmykrát organizuje súťaž Drevostavba roka. Za uplynulý rok 2018 sa do finálového výberu dvanástich stavieb dostal aj projekt rodinného domu z Trnavy a školskej telocvične v Cíferi.

Od roku 2008 do roku 2018 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%. Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva, uvádza sa v štatistikách Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR).

Sekcia drevostavieb zväzu si uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva. Do roku 2025 sidala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30 percent.

„Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Dlhodobo sa nám osvedčila odborná spolupráca s predstaviteľmi akademickej obce. Na Slovensku sa konečne podarilo novelizovať tzv. protipožiarnu normu, takže konečne môžeme stavať aj vyššie než len dvojpodlažné objekty. Rovnako dôležitou úlohou však zostáva, aby sme investorov ale aj individuálnych stavebníkov vo väčšej miere vrátili k drevu,“ hovorí predseda Sekcie drevostavieb ZSD SR Róbert Lukáč z firmy WHC.Školská telocvična v Cíferi

V roku 2012 Sekcia drevostavieb ZSD SR úspešne zaviedla vlastnú „Značku kvality“, ktorá ide nad rámec povinných certifikácií výrobkov a konštrukcií. O pridelenie ktorej sa môžu uchádzať členovia ZSD SR.

Tradične organizuje aj súťaž DREVOSTAVBA ROKA, kde členské spoločnosti SD ZSD SR nominujú svoje hotové realizácie za uplynulý rok. Za rok 2018 nominovaných 
12 stavieb.

S nominovanými stavbami sa môže verejnosť zoznámiť nielen v odborných časopisoch, ale aj na webovej stránke www.drevostavby-zsdsr.sk. Súťaž bude – tak ako v predchádzajúcich rokoch – odborná i laická.

Laická verejnosť môže hlasovať nielen na internete, ale aj priamo na výstave Nábytok a bývanie 2019 v Nitre (5.3. – 10.3.2019) v pavilóne N.

Hlasovanie bude možné aj na veľtrhu CONECO – RACIOENERGIA – PASÍVNE DOMY – DREVOSTAVBY – VODA 2019 v dňoch 27. – 30. 3. 2019 v bratislavskej Inchebe.


Rodinný dom v Trnave

Školskú telocvičňu v Cíferi realizovali spoločnosti Kontrakting stavebné montáže a GD-KAMIPROFIT s. r. o., autorom projektu je trnavský Atelier DV – Ing. arch. Pavel Ďurko a kolektív.

Športová hala je vytvorená ako jeden priestor, ktorý obsahuje športovú plochu a hľadisko pre cca 240 návštevníkov. Plocha má rozmer hádzanárskeho ihriska 40 x 20 metrov a môže byť využívaná aj na halový futbal, basketbal, volejbal a iné športy.

Minimálna výška haly nad hracou plochou osem metrov.

Realizátorom nominovaného rodinného drevodomu v Trnave je spoločnosť M-House, s.r.o., Bratislava, autorom projektu Ing. arch. Erik Makki, MAKKI – architekt, s.r.o.

Z hľadiska architektonického je rodinný dom členitého tvaru s výškovými rozdielmi v strešnej rovine na umocnenie moderného architektonického výrazu.

Použité sú dva typy striech – plochá a sedlová. K domu je vytvorené prestrešenie pre státie automobilov a k hlavnému vstupu do budovy.

Na objekte sú uplatnené moderné princípy pre tvarovania objemov, umiestňovania otvorov a využívaní materiálov. Svojím objemom a charakterom sa objekt vhodne začleňuje do okolitej zástavby.

Farebné riešenie a použitý drevený obklad rešpektuje architektonicko-estetické kritériá, ktoré sú kladené na súdobú architektúru individuálnej výstavby rodinných domov.

Ulož ako PDF
Napísal 7. marca 2019 14:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.