reklama

Partia, ktorá rebeluje, ktorá sa hecuje a ktorá blázni. Trnavská premiéra dokumentu King Skate priblíži skejtovanie v ČSSR

Rockové hviezdy na doskách! Prilepiť sa k betónu. Presvišťať priestorom. Mať to všetko v pohybe. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. rokov to bolo niečo ako z inej planéty. Láska na prvý pohľad. Nekonečný žúr. Adrenalín. Diváci si v stredu 3. apríla v Kine Hviezda môžu v trnavskej premiére mimoriadny dokument o kultových postavách českého a svetového skateboardingu v príbehoch zlomených kostí, nezlomných priateľstiev a divokej jazdy za slobodou uprostred komunizmu. Film nominovaný na Českého leva nie je v klasickej distribúcii, preto ide o jedinečnú príležitosť pozrieť si ho na veľkom plátne. Večer ho uvedie samotný režisér Šimon Šafránek, s ktorým sme sa porozprávali. Po filme bude nasledovať diskusia.

Ako vznikol nápad natočiť film o skateboardingu v Československu?

– Čítal som knihu Prkýnka na maso jsme uřízli od Martiny Overstreet a Michala Nanoru. To je orálna história československého predrevolučného skejtu. Fascinovali ma v nej príbehy a ešte viac fotky. Desiatky a desiatky autentických obrázkov, ktoré urobili samotní skejťáci v 70. a 80. rokoch. Dúfal som, že keď takto fotili, mohli by existovať aj filmové zábery. A existovali.

Keď už o tom hovoríte, s akým materiálom ste pracovali a odkiaľ ste ho mali?

– Mali sme približne 30 hodín archívov od samotných skejťákov. Tam bolo kľúčové celé to domino. Oslovil som Kateřinu Černú z Negativu, ktorú som na tých fotkách videl a poznal som ju. Ona patrila do tej partie. Jej kamarátom bol Vojto Kotek – skejťák a zároveň nadšený fotograf a filmár. A tiež archivár. On vedel, kto ešte má aký materiál. A tak sme sa k nemu potom pomerne organicky dostávali.

Aká bola podoba skejtbordingu v ČSSR v socializme, keď si to porovnáme, napríklad, so súčasnou dobou?

– en hurhaj. Je tu partia, ktorá rebeluje, ktorá sa hecuje, ktorá blázni. Tá bláznivosť a vzdor, a zároveň priateľstvo, ktorá medzi sebou majú v partii. Zase a znovu, v dobe, ktorá bola skôr sivá… Tu stojí za to ale povedať, že som presvedčený, že pre každého 15-ročného chalana či holku je okolitý svet sivý, pretože to nie je jeho či jej svet – ten si musí a chce vybojovať. A im sa to podarilo, aj keď po nich išli policajti a nemohli konkurovať tým západným skejťákom. Jednoducho to dali a za to majú môj obdiv.


Dokument uvidíte v Kine Hviezda v stredu 3. apríla

Akú atmosféru dostanú diváci z vášho dokumentu?

– Snažili sme sa, aby to bola mejdanovka. Aby bol divák s nami na tú hodinu a 20 minút v tej partii. Aby ste zažili tú bezstarostnosť, tú radosť, čo oni dokázali zažiť v dobe, ktorá nebola jednoduchá. A snažili sme sa tam dostať i tú dobu. Aj tie jej zuby.

O filme

Partiu nadšencov, do ktorej patrili napríklad Petr Forman, Ivan „Zobák“ Pelikán či budúci majster sveta Luděk Váša, predstavuje dokument pomocou unikátnych archívnych záberov. Nesústredí sa pritom len na skateboarding ako taký, ale predovšetkým na zachytenie dobovej atmosféry, emócií a mimoriadnych ľudských príbehov.

“Mali sme asi 25 hodín archívov od samotných skejťákov. Ide o úžasné zábery natočené predovšetkým na 8mm film. Navyše, od tej doby ich nikto nevidel,” hovorí režisér Šimon Šafránek, ktorý bol očarený aj kameramanskou schopnosťou samotných jazdcov. Dokument King Skate mal svetovú premiéru na prestížnom festivale Karlove Vary.

Réžia

Filmár, spisovateľ a novinár Šimon Šafránek sa venoval najmä videoklipom pre české (Tata Bojs, Sunshine, The Prostitutes, Moimir Papalescu And The Nihilists) aj zahraničné (Pelussje, Hangmás, The Fullbliss) projekty.
Pre Českú televíziu natočil hudobnú sériu Kombo či rôzne koncertné záznamy. Venuje sa aj hudobným dokumentom. V roku 2004 dokončil film o fanúšikoch Nicka Cavea The Myth, pred tromi rokmi natočil dokument o revivalových kapelách s názvom Země revivalů.
Minulý rok premiéroval svoj celovečerný dokumentárny debut King Skate. Okrem toho sa venuje aj písaniu, na konte má dve knihy: román Fleischerei 36 a novelu 23.

King Skate
Česká republika, 2018, 82 min.
Réžia: Šimon Šafránek

3. 4. 2019 (streda)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: 6 € na mieste / 5 € v predpredaji tu: bit.ly/KingSkate0304

Event: https://www.facebook.com/events/609590802821218/

Ulož ako PDF
Napísal 18. marca 2019 0:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.