reklama

Odkiaľ sa v nás berie zlo? Odpoveď hľadá hra nitrianskeho Nového divadla

Divadelné predstavenie Nového divadla s názvom Slovensko v obrazoch diváci nájdu v programe kultúrneho centra Malý Berlín už v utorok 16. apríla o 19.00 h.

Hra spracúva štyri poviedky Františka Švantnera, významného predstaviteľa slovenskej naturalistickej prózy.

„Oceňujem, že Nové divadlo ‚oživilo‘ najvýraznejšieho predstaviteľa slovenského naturizmu 40. rokov dvadsiateho storočia a prostredníctvom inscenácie dokázalo, že jeho texty sú nadčasové a ich výpovedná hodnota nestráca na svojej aktuálnosti ani v 21. storočí,“ píše vo svojej recenzii divadelná kritička Miroslava Košťálová.

Pod vedením režiséra Šimona Spišiaka sa divadelný súbor rozhodol spracovať poviedky Piargy, Ľudská hra, Suky a Sedliak. Všetky sa tematicky venujú pôvodu ten najúprimnejšej zloby aj najdojemnejších citov medzi ľuďmi.

Pohybujú sa na hranici medzi realitou a fantáziou a spolu tieto čriepky tvoria Švantnerov obraz o Slovensku 40. a 50. rokov minulého storočia, no paradoxné je, že je v mnohom aktuálny aj dnes.

FOTO: Nové divadlo

Nové divadlo môže byť Trnavčanom známe vďaka minuloročnému divadelnému festivalu SCENA, na ktorom v priestoroch Divadla Jána Palárika predstavili svoju citlivú a podnetnú adaptáciu Anny Frankovej, za ktorú bolo ocenené aj nomináciou na ceny Dosky.

Divadelný súbor vznikol v máji 2016 z dramaturga, režiséra, scénického výtvarníka a piatich herečiek, dlhoročných a signifikantných umeleckých osobností Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Nové divadlo má na svojom konte cenu Dosky za rok 2017, ktorú získala Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon a tiež sú držiteľom ceny Zlatý gunár za inscenáciu Kúpalisko.

Vstupné na predstavenie je 5 eur v predpredaji na stránke MaxiTicket.sk a 7 eur na mieste pred začiatkom. Malý Berlín sa nachádza na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4.

Predstavenie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 14. apríla 2019 10:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.