reklama

Filmové premietania pod holým nebom prinesie VIFIFEST aj do obcí v trnavskom regióne

V dňoch 19. – 21. júla 2019 sa uskutoční druhý ročník unikátneho projektu, ktorý prináša na slovenský vidiek filmové projekcie. VIFI FEST, teda „VIdiecky FIlmový FESTival“ vlani do pilotného ročníka zapojil sedem obcí, tento rok ich počet stúpol na desať. Premietania v nich majú slúžiť na posilňovanie vzťahov v lokálnych komunitách a zapájanie miestnych priamo do aktívnej organizácie kultúrneho podujatia.

V trnavskom regióne si môžu fanúšikovia filmovej tvorby vychutnať premietanie pod holým nebom v Červeníku či Trakoviciach.

„Pri zrode VIFI FESTU stála chuť posilniť komunitný život, ktorý sa zo súčasného vidieka vytráca. Film sa ukázal byť vhodným nástrojom, pretože ľuďom stále robí radosť zdieľať umelecký zážitok s blízkymi a kolektívne sledovanie dáva filmovému dielu určitú nadhodnotu,“ hovorí filmový scenárista Peter Gašparík, ktorý je autorom myšlienky a koordinátorom projektu. „Podujatie zároveň môže byť odrazovým mostíkom pre aktívnych miestnych, ktorí chcú podobnými aktivitami svojich spoluobčanov spájať, ale nevedia celkom, ako začať,“ dodáva.


VIFIFEST v Červeníku

FOTO: Martin Hesko

Zapojiť sa do celoslovenskej iniciatívy môže ktokoľvek – podmienkou je, aby sa premietania uskutočnili na vidieku a aby boli doplnené sprievodnými akciami v réžii obyvateľov zapojenej obce.

Tento rok tak budú filmy sprevádzať napríklad ochotnícke divadelné predstavenia, výstavy fotografií, filmové kvízy či tvorivé aktivity pre deti. Hoci organizácia stojí z veľkej časti na miestnych obyvateľoch, program je otvorený všetkým a vítaní sú aj návštevníci z užšieho i širšieho okolia obcí Budimír, Bzince pod Javorinou, Červeník, Jedľové Kostoľany, Kláštor pod Znievom, Oravská Polhora, Ostrov, Trakovice, Veľké Uherce a Voznica.

Výber filmov, ktoré v jednotlivých obciach premietnu, je zložený najmä zo slovenských a českých titulov uvádzaných v kinodistribúcii v priebehu posledného roka.

Patria medzi ne napríklad divácky úspešné snímky Trhlina (réžia: Peter Bebjak, 2019) či Ostrým nožom (réžia: Teodor Kuhn, 2019), pozitívnymi ohlasmi sprevádzané komédie Na streche (réžia: Jiří Mádl, 2019), Tlmočník (réžia: Martin Šulík, 2018), Úsmevy smutných mužov (réžia: Dan Svátek, 2018), alebo rozprávka Čertovské pero (réžia: Marek Najbrt, 2018), zameraná najmä na mladšie publikum.

Pri príležitosti nedožitých 90. narodenín režiséra Petra Solana však organizátori zaradili do programu tiež jeho legendárnu snímku Kým sa skončí táto noc (1965), ktorá si aj po rokoch dokáže získať publikum.

Všetci organizátori a koordinátori VIFI FESTU pracujú na príprave podujatia bez nároku na honorár. Aj preto je vstup na celý jeho program v každej z dedín voľný.

„Viaceré obce sú od najbližšieho kina vzdialené desiatky kilometrov. VIFI FEST chce ich obyvateľom ponúknuť filmy, ktoré si nepozrú v hlavných vysielacích časoch najsledovanejších televízií, ani ich nenájdu v ponuke streamingových služieb. Zároveň chce ukázať, že sa to dá urobiť aj legálne a s primeranými nákladmi – ak niekoľko nadšencov spojí svoje sily,“ dodáva Peter Gašparík, ktorý vlani projektom festivalu absolvoval štúdium vzdelávacieho programu Sokratov inštitút.

Ten sa zameriava na šírenie pozitívnych zmien v oblastiach, v ktorých je podľa jeho študentov potrebná. Podrobnosti o možnostiach zapojenia svojej obce do VIFI FESTU ponúka webstránka www.vififest.sk.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

PROGRAM:

Červeník
🎬 PIATOK, 19. júl 2019, Amfiteáter Červeník 🎬
19.00 – Detské divadlo
21.00 – Kým skončí táto noc (film)

🎬 SOBOTA, 20. júl 2019, Amfiteáter Červeník 🎬
21.00 – Ostrým nožom (film)

V prípade nepriaznivého počasia sa na Vás tešíme v KD v Červeníku.

– – –

Trakovice:

🎬 PIATOK, 19. júl 2019 🎬
18.00 – KD Trakovice – 18 rokov na TrakOch (výstava, posedenie s divadelníkmi)
19.00 – KD Trakovice – Ochotníčka (divadelné predstavenie)
22.00 – amfiteáter Kúpalisko – Korene (koncert)

🎬 SOBOTA, 20. júl 2019 🎬
16.00 – KD Trakovice – 18 rokov na TrakOch (výstava, posedenie s divadelníkmi )
17.00 – KD Trakovice – Čertovské pero (film)
21.00 – amfiteáter Kúpalisko – Na streche (film)

Ulož ako PDF
Napísal 15. júla 2019 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.