reklama

Spoznajte Mieczysława Weinberga. Skladateľa, ktoré obdivoval aj Šostakovič

Pokračovanie cyklu komorných koncertov b minor bude v sobotu 28. septembra 2019 patriť v centre Trnavy Mieczysławovi Weinbergovi. V podaní fenomenálnej dvojice Milan Paľa a Ladislav Fančovič zaznejú jeho sonáty pre husle a klavír.

Ak sa povie ruská klasická hudba 20. storočia, ako prvé vám zrejme napadne Šostakovič alebo Prokofiev. V ostatných rokov sa však pri týchto velikánoch čoraz častejšie objavuje aj ďalšie meno – Mieczyslaw Weinberg (1919 – 1996).

Narodil sa v Poľsku a počas II. svetovej vojny emigroval do Ruska, kde zostal zvyšok života na polceste medzi zaslúženou slávou a odmietnutím kvôli svojmu židovskému pôvodu. Jeho hudba odráža tragické udalosti, ktoré ho bytostne zasiahli. Nielen nacistickú genocídu, počas ktorej zahynula celá jeho rodina, ale i perzekúcií v Sovietskom zväze.


Milan Paľa

FOTO: Martina Šimkovičová

Pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia pripravil huslista Milan Paľa a klavírista Ladislav Fančovič kompletný súbor šiestich Weinbergových sonát pre husle a klavír.

Dvojicu Paľa / Fančovič mnohým, ktorí sa zaujímajú o klasickú hudbu, zrejme netreba predstavovať.

Unikátnosť hry na husle Milana Paľu je neprehliadnuteľná a odborná verejnosť ho právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie.

S Ladislavom Fančovičom, ktorý hrá na klavíri, tvoria výrazovo nekonvenčné a mimoriadne kompaktné duo, ktorého výsledkom je rastúca, odbornou kritikou oceňovaná séria nahrávok kompletných diel pre husle a klavír svetových autorov.

Na koncerte v sobotu 28. septembra o 19.00 h v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín zaznejú tri vybrané sonáty. Malý Berlín sa nachádza na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na MaxiTicket.sk v cene 5 € alebo priamo na mieste za 7 €.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Komorné koncerty v Slovenských mestách. Realizáciu podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 26. septembra 2019 7:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.