reklama

Pre fanúšikov klasickej hudby: V Malom Berlíne zaznejú skladby od Šostakoviča a Bartóka

V sobotu 26. septembra 2020 sa v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín koná koncert pre stúpencov súčasnej klasickej hudby. Vynikajúci interpreti Milan Paľa a Ladislav Fančovič predstavia sonáty pre husle a klavír od Dmitriho Šostakoviča a Bélu Bartóka. Koncert je pokračovaním série b minor, ktorá sa venuje klasickej hudbe 20. a 21 storočia.

Vystúpenia zohranej dvojice Paľa a Fančovič patria právom k tomu najlepšiemu, čo môžete zažiť na slovenských koncertných pódiách. Obaja medzinárodne etablovaní umelci sú známi tým, že často a radi búrajú zaužívané predstavy o interpretácii klasickej hudby.

Na koncerte predstavia Sonátu pre husle a klavír Op. 134 z roku 1968 od Dmitriho Šostakoviča, azda najvýznamnejšieho sovietskeho skladateľa 20. storočia. Už od detstva bol nadaný hudobník a prejavoval sa ako zázračné dieťa.

Od roku 1943 žil v Moskve, kde pôsobil ako profesor na konzervatóriu, a tak sa v jeho následnej tvorbe výrazne odrazili tragické vojnové udalosti, ktoré v tom čase zasiahli celú krajinu.


Milan Paľa a Ladislav Fančovič

Od Bélu Bartóka si návštevníci vypočujú o viac ako štyridsať rokov staršiu Sonátu pre husle a klavír č. 2 Sz. 76. Bartók sa narodil v rodine riaditeľa poľnohospodárskej školy a učiteľky, rodáčky z Turčianskeho svätého Martina. Po smrti otca sa spolu s matkou usadili v Bratislave, kde študoval na gymnáziu. Neskôr pokračoval v štúdiu na hudobnej akadémii v Budapešti.

Okrem komponovania sa Bartók venoval zbieraniu maďarských, rumunských, ukrajinských, ale i iných ľudových piesní. Zaujímavé je, že od roku 1904 systematicky zbieral aj slovenské ľudové piesne z nitrianskej, hontianskej, pohronskej a podpolianskej oblasti, pričom sa mu podarilo vytvoriť najstarší zvukový záznam hry na fujaru.

Ak patríte k fanúšikom klasiky, tento koncert by ste si nemali nechať ujsť. Kultúrne centrum Malý Berlín sídli na Štefánikovej 4, na prvom poschodí meštianskeho domu a koncert sa začína o 19.00 h. Lístky sú v online predpredaji dostupné na stránke centra za cenu 5 €, v deň konania koncertu sa cena zvyšuje na 7 €.

Organizátori v rámci protiepidemickým opatrení robia všetko pre zdravie divákov. Ak váhate, na webovej stránke centra si môžete prečítať aj o ich ďalších krokoch aj nad rámec povinných opatrení, ktoré zvyšujú bezpečnosť kultúrnych podujatí: www.malyberlin.sk/bezpecne-na-kulturu.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Komorné koncerty v Slovenských mestách. Realizáciu podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2020.

Ulož ako PDF
Napísal 25. septembra 2020 7:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.