reklama

Trnavou sa niesli hlasy spevokolov

Martin Luther povedal: „Hudba je jedným z najkrajších a najnádhernejších darov Božích. Je jedným z najlepších umení. Noty oživujú slová. Hudba zaháňa duchu smútok. Je najlepšou útechou pre zarmútených ľudí, ňou sa srdce upokojí, občerství a osvieži.“ Tieto slová si vzalo k srdcu aj všetkých 300 účastníkov Festivalu chrámovej piesne v Trnave.

Myšlienka festivalu vznikla so zámerom pozdvihnúť úroveň spevokolov v evanjelickej cirkvi a motivovať k väčšej umeleckej snahe a tvorbe. Speváci sa dlho pripravovali, tešili, snažili, aby zo seba vydali maximum a bolo cítiť, že spájanie hlasov, sŕdc a darov má veľký zmysel pre všetkých zúčastnených.

Samozrejme, boli aj určité otázky a pochybnosti o tom, či na pôde cirkvi môže byť súťažný festival. Áno, môže. Pretože nechceme súťažiť so svetom či pred svetom, ale oceniť svoju vlastnú námahu a pravidelnú činnosť mnohých obetavých sŕdc. Tých, ktorí sa pravidelne stretávajú, obetujú svoj voľný čas a energiu, aby potešili iných a povzbudili sa aj navzájom.


FOTO: Jozef Havrila

Porota nemala pri hodnotení jednoduchú úlohu. Popoludní však súťažné vystúpenia spevokolov zhodnotili a absolútnym víťazom sa stal Spevácky zbor Lúč z Cirkevného zboru ECAV na Slovensku Bratislava- Petržalka.

Na záver znela spoločné pieseň „Prichádza Kráľ“.

Festival zhodnotil jeden z organizátorov Jozef Havrila.

„Bezprostredné pocity po skončení podujatia sa dajú opísať slovami: ‚radosť, nadšenie, motivácia, požehnanie‘. Čo môže byť krajšie, ako keď sa 300 ľudí, stojacich v službe spevokolov a patriacich k najaktívnejším a úprimne obetavým pracovníkom v našej cirkvi stretne na jednom mieste, v jednu bežnú sobotu, k oslave nášho Boha a k radosti zo seba navzájom? Srdcia naplnené odhodlaním spievať Pánovi, šíriť Jeho evanjelium sú vzácnym pokladom každej cirkvi. My také máme. A tieto srdcia a hlasy sa chcú opäť stretnúť, častejšie, intenzívnejšie, kvalitnejšie. Poďte, pridajte sa a zažite tie krásne chvíle, ktoré človek osamotený, vo svojich starostiach bez pomoci druhých nevyskúša. Dnešné stretnutie na Festivale chrámovej piesne ZD ECAV v Trnave bolo jedným ďalším krásnym svedectvom o tom, aké je krásne a vzácne, keď sestry a bratia vo viere spolu prebývajú, spievajú a zdieľajú sa v láske, ktorej základom je sám On. Boh mocností, Hospodin, náš láskavý Otec nebeský.“

(r)

Ulož ako PDF
Napísal 13. októbra 2019 21:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.