reklama

V Trnave vystúpi dvanásť evanjelických spevokolov z celého Slovenska

Dvanásť spevokolov a približne tristo členov evanjelických spevokolov na jednom mieste. V Trnave sa bude súťažiť, budovať vzťahy ale najmä spievať. Festival „Chrámová pieseň“ čaká už 3. ročník. Všetci milovníci zborového spevu sú srdečne vítaní 12. októbra 2019 v evanjelickom kostole v Trnave, informovala trnava-live.sk tlačová tajomníčka Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Jana Nunvářová.

V evanjelických kostoloch je ešte stále pieseň a spev dôležitá súčasť bohoslužieb. Veriaci neprichádzajú, aby si vypočuli spievať farára.

Každý má pred sebou otvorený spevník (dnes často mobilnú aplikáciu) a svojím hlasom sa pridáva k ostatným. Veď netreba zabúdať, že kto spieva, dvakrát sa modlí.


Evanjelický kostol v Trnave

FOTO: ECAV

V mnohých cirkevných zboroch sa spojili muži i ženy, mladší aj starší a vytvorili svoje spevácke teleso.

Pani Anna z trnavského spevokolu priznala: „Spev je súčasťou môjho života. A keď sa k tomu pridajú aj výborní ľudia a skvelá dirigentka, neviem si predstaviť krajšie strávený voľný čas.“

Do Trnavy príde spievať 12 zborov od Veľkého Krtíša až po Bratislavu. Súťažiť sa bude v kategóriách: miešané zbory, mužské zbory, ženské zbory a mládežnícke zbory. Hodnotiť bude trojčlenná odborná porota.

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku má aj svoj vlastný výbor cirkevnej hudby a hymnológie zložený z profesionálnych dirigentov, kantorov či hudobníkov.

Jeho predsedom je MgrA. Janko Siroma, Ph.D a podľa jeho slov aj takéto súťaže vedú k zvýšeniu kvality. „Chceme motivovať spevokolistov, aby sa stále venovali svojej záľube a aby rástla aj kvalita ich spevu. Nezáleží na tom, či sú to profesionáli alebo amatéri, dôležitá je radosť a nadšenie ktoré do piesne vložia.“

Okrem festivalu chrámovej piesne pripravuje výbor aj kurz pre kantorov a dirigentov a tiež pravidelné školenia k televíznym a rozhlasovým prenosom.

Hlavným organizátorom festivalu je Západný dištrikt ECAV na Slovensku.

Súťaž podporuje aj biskup Ján Hroboň. „Verím, že spolu prežijeme požehnaný deň. Teším sa, že spevokoly dokážu, že naša cirkev je stále živá. Veď aj žalmista hovorí, že je dobré spevom oslavovať nášho Boha.“

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 6. októbra 2019 8:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.