reklama

Výstava v múzeu ukáže veľkú zbierku tradičných šúpoľových figúrok a kompozícií

Západoslovenské múzeum v Trnave sprístupní v nedeľu 1. decembra 2019 výstavu Remeslá v šúpolí. Autorkou výstavy je Antónia Dvorščíková, spolutvorcami sú Peter Chmela a Občianske združenie ReAnimare.

Ľudová umelkyňa Antónia Dvorščíková z Praznova pri Považskej Bystrici sa zaoberá výrobou figúrok zo šúpolia. Tvorí buď samostatné figúrky, ktoré sa môžu používať aj ako ozdoby na stromček, napríklad anjelov, alebo z figúrok tvorí celé kompozície.

Tie kombinuje s drevenými doplnkami. Časom sa sústredila na zobrazovanie činností spojených so životom ľudu na vidieku, remeslami či kompozície spojené s tradičnými sviatkami.


Ukážka výrobkov A. Dvorščíkovej

O pracovnom postupe hovorí sama autorka: „Na zhotovenie jednoduchej šúpoľovej bábiky používam kukuričné šúpolie, nite, lepidlá, drevo, textil, polystyrénové guľky. Ja si preberám kukuričné šupy, robím asi desať figúrok naraz, natriedim si šupy na rukávce a iné časti figúrky. Potom si šupy namočím do vody. Ak je jednoduchšia figúrka, výroba trvá približne 20 minút. Figúrky putujú svetom ako darčeky.“

Na výstave Remeslá v šúpolí sa nachádzajú kompozície z figúrok, ktoré znázorňujú mnoho prác z minulosti, autorka sa nechala inšpirovať slovenským folklórom.

„Výrobe šúpoľových bábik sa venujem od roku 1971. Začala som to robiť ako zamestnanie. Keď som ostala na dôchodku, začala som stvárňovať tieto remeslá. Chcela som, aby deti vedeli, čo sa robievali naši rodičia. Som dosť stará a pamätám si, čo sa robievalo na dedine počas roka,“ spomína Antónia Dvorščíková.

Svoje výrobky prezentovala aj na výstavách v Kysuckom múzeu v Čadci, Považskej Bystrici, Ilave, Rajci, Hornej Marikovej, Bohuniciach, Lednici, Streženiciach, Považskej Teplej, Dulove, Praznove, Mikušovciach, v Sv. Jure. Zúčastnila sa aj výstavy EXPOTOUR v Bratislave a v Srbsku.

Expozícia z jej prác sa nachádza v Centre voľného času v Púchove. Minulý rok otvorila vlastnú expozíciu s názvom Rok na dedine v svojom dome v Praznove.

Autorka svojou kolekciou zobrazujúcou tradičné remeslá a práce na dedine zaujala Trnavčana Petra Chmelu z Občianskeho združenia ReAnimare a Živé regióny, ktorý časť jej tvorby odkúpil.

„Keď som po prvýkrát objavil pani Dvorščíkovú na výstave cestovného ruchu v Bratislave, hneď mi učarovali jej šúpoľové kompozície. Boli iné ako u ďalších výrobcov. Mala podrobne zachytené remeslá a staré práce či sakrálne motívy ako Sedembolestná Panna Mária a iné. Neskôr vyrobila kompletnú krížovú cestu a Poslednú večeru. Považujem to za jedinečné dielo na Slovensku,“ uviedol Chmela.

Výstava v koncertnej sále Západoslovenského múzea v Trnave potrvá do 31. januára 2020.

Ulož ako PDF
Napísal 26. novembra 2019 7:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.