reklama

Vzácny fenomén: v centre Jaslovských Bohuníc sa v decembri vyliahli mláďatá Myšiarky ušatej

AKTUALIZOVANÉ 11. januára 2020 o nové fotografie mláďať

V centre Jaslovských Bohuníc je od začiatku januára počuť na toto ročné obdobie nezvyčajné zvuky – charakteristické pískanie mláďat Myšiarky ušatej. Najmenej dve mláďatá sa vyliahli zrejme v polovici decembra 2019.

“Hniezdenie týchto sov v zimnom období je veľm neobyvklým fenoménom. Práve v Jaslovských Bohuniciach uz tento jav bol pozorovaný ako v takmer jedinej lokalite na Slovensku,” povedal nám Roman Slobodník z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Podľa zaslaného zvukového záznamu pískania mladých sov Slobodník odhaduje, že mláďatá majú necelé tri týždne, narodili sa teda približne v polovici decembra.Mláďatá Myšiarky ušatej zachytené v Jaslovských Bohuniciach 11. januára 2020

Myšiarky ušaté sa cítia v centre Jaslovských Bohuníc ako doma. Park pri kostole je tradičným domovom pre týchto chránených dravcov.

Na jar 2019 sa dokonca miestni obyvatelia v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi postarali pri záchrannej akcii o jediné preživšie mláďa, ktorého dvaja súrodenci predtým vypadli z hniezda a zahynuli.

Myšiarky si hniezda nestavajú, k hniezdeniu používajú staré hniezda dravcov, krkavcovitých, holubov, vzácne hniezdia v dutinách stromov alebo v umelých búdkach.

Znáška môže prebiehať od februára do mája, avšak hlavný priebeh je situovaný do druhej polovice marca a začiatku apríla.

Mláďatá opúšťajú hniezdo po 3 – 4 týždňoch a pohybujú sa vo vetvách stromov v okolí hniezda. Vzletnosť dosahujú vo veku piatich týždňov.

VIDEO: Kŕmenie mláďaťa myšiarky v Jaslovských Bohuniciach

Ulož ako PDF
Napísal 6. januára 2020 10:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.