reklama

Nová Kopánka prinesie okrem bytov a domov aj školský komplex, ktorý má byť pýchou Trnavy

Trnavská investično-developerská spoločnosť púpava development stojí za zámerom výstavby novej štvrte v lokalite medzi obchvatom Trnavy a areálom bývalého letiska na Malženickej ceste s rozlohou viac ako 17 hektárov. Projekt nazvaný Nová Kopánka v sebe zahŕňa okrem rodinných domov a bytov aj ucelený vzdelávací komplex, športoviská a vybavenosť pre obyvateľov.
Investor má zaujem postaviť štvrť, ktorej ústredným prvkom bude komplexný vzdelávací areál. Z tohto pohľadu ide o nezvyčajný, možno až neuveriteľný postoj, kde je zámerom vybudovať školu, škôlku, športový areál vrátane plavárne ako nosné prvky a až k nim rodinné domy a byty.
Zvykli sme si skôr na to, že prvoradým cieľom developerov je uskutočniť svoj komerčný zámer obytnej zóny a samosprávy sú tie, ktoré developerov často doslova “nútia” vybudovať aspoň nejaké zázemie s občianskou vybavenosťou a doplnkovými funkciami pre obyvateľov.

Územie pri Malženickej ceste v minulosti plánovali využiť štátne úrady na výstavbu vojenského archívu a hasičskej stanice.

Podľa územného plánu je určené pre zmiešané funkcie od plôch a blokov areálov a zariadení mestotvorných podnikateľských aktivít, komercie a služieb.

Investor chce pre svoj projekt zmeniť územný plán v snahe zapracovať v dotknutej lokalite možnosť výstavby objektov určených okrem polyfunkcie aj na bývanie.

Zámerom investora je vytvoriť moderne organizovanú štvrť s dobrým napojením na existujúcu infraštruktúru. Hlavným cieľom je vytvoriť územie, kde budú zastúpené funkcie: bývanie, občianska vybavenosť, školy a školské zariadenia, šport a rekreácia a zeleň.Vizualizácie školského a športového areálu

ZDROJ: púpava development

“Na projekt sa pozeráme najmä optikou snahy investora, ktorý chce v novej zóne postaviť školský areál. Funkcie vzdelávania a športovísk sú prioritné a snažíme sa osadiť vzdelávací komplex do celého urbanizmu tak, aby to celé fungovalo vizuálne aj dopravne a zároveň nenarušovalo chod funkcie bývania,” vysvetľuje projektový manažér spoločnosti púpava development Vladislav Graus.

Ako ďalej pripomenul, Nová Kopánka nebude o tom umelo “nasekať” byty a domy s cieľom čo najvyššieho výťažku kapitálu.

“Takmer polovica projektu sú rodinné domy umiestnené v smere do polí, bytové domy sú navrhnuté tak, aby medzi nimi bolo dostatok priestoru pre zeleň a voľné plochy, v snahe nezastavať celé územie, ale nechať ho takpovediac dýchať,” vykresľuje Graus.

Obytný súbor Nová Kopánka má byť prostredím pre život, priateľský k prírode a navrhnutý tak, aby eliminoval negatívne javy suburbanizácie. Návrh zóny ponúkne vytvorenie obytného súboru riešeného v snahe čo najviac sa priblížiť štandardom Ekocity.

Celkom investor plánuje postaviť približne 180 rodinných domov a 800 až 1200 bytov. Školský areál a športoviská budú zaberať 20% plochy celého územia.

Parky a zeleň v zóne určenej pre byty budú na ploche viac ako 30%.

Z hľadiska dopravného napojenia územia na Malženickú cestu sú podľa slov V. Grausa navrhnuté dva napojovacie body tak, aby bolo umožnené bezproblémové dopravné obslúženie polyfunkčných priestorov umiestnených v parteri bytových domov, ktoré budú slúžiť jednak samotným obyvateľom štvrte, obyvateľom, ktorí budú využívat vzdelávacie služby alebo športové funkcie areálu, ale aj cestujúcim do dalších priľahlých obcí.

Samozrejmosťou je riešenie zastávky MHD. Už od vzniku projektu kládli jeho tvorcovia dôraz na integrovanie cyklotrás a peších trás do celkového konceptu.Obytná zóna Nová Kopánka – vizualizácie

ZDROJ: púpava development

Moderný komplex škôl a športovísk

Samostatnou kapitolou zóny Nová Kopánka je moderný školský komplex na viac ako 3 hektároch.

Nachádzať sa tu bude materská škola, základná škola a gymnázium, konkrétne ide o bilingválnu školu BESST.

Súčasťou areálu bude plaváreň, kvalitné multifunkčné športoviská a voľné plochy pre ďalšie voľnočasové, relaxačné a pohybové aktivity.

“Z architektonického aj funkčného hľadiska je naším cieľom vybudovať školský areál, ktorý bude pýchou Trnavy a jedinečným aj v rámci celého Slovenska,” naznačil snahy o originálne riešenie komplexu konateľ spoločnosti púpava development Miloš Hačko.

Súkromná škola BESST dnes sídli v mestských budovách na Limbovej ulici. Čo sa s nimi stane po vybudovaní nového školského komplexu v zóne Nová Kopánka?

“Kompletne zrekonštruované objekty na Limbovej zostanú k dispozícii mestu. Prevádzkovateľ investoval za 10 rokov do rekonštrukcie mestských priestorov a vybavenia obrovské finančné prostriedky a v prípade, že zrealizujeme projekt Nová Kopánka s novou školou, zrenovované budovy na Linčianskej môže využívať pre svoje potreby mesto Trnava,” uviedol Hačko.

Za projektom stojí reálna firma a ľudia z Trnavy

Nová Kopánka chce byť modernou štvrťou so všetkým, čo k tomu patrí.

Aj preto investor počíta s vytvorením dostatku priestorov pre občiansku vybavenosť ako sú služby, malé obchodíky pre rezidentov a podobne. Malá časť priestorov bude možno vytvorená aj pre administratívu.

“Pôjde o integrovanú zónu v blízkosti centra s výborným a bezpečným dopravným napojením. Zároveň bude mať svoju časť autonómie vďaka školám, športoviskám a občianskej vybavenosti, ktorá v iných štvrtiach chýba, obyvatelia preto musia často cestovať aj kvôli maličkostiam do iných čast mesta,” poznamenal projektový manažér Vladislav Graus.

Investor projektu chce v prvej polovici roka požiadať mesto o obstaranie územnoplánovacej dokumentácie. Zámer je aktuálne v projekčnej fáze a vylaďovaní detailov zámeru.

“Prirodzene, súčasťou schvaľovacieho procesu bude aj EIA, teda posudzovanie vplyvov zámeru na životné prostredie. Nikto tento proces obchádzať nechce ani nemôže, relevantne ho budú vyhodnocovať a posudzovať všetky zákonom stanovené organizácie a úrady. Rovnako svoje pripomienky môže predostrieť aj verejnosť,” pripomenul Graus.

“Považujem za dôležité spomenúť, že za projektom stoja ľudia z Trnavy, ktorí ho reálne chcú uskutočniť. Nejde teda, ako v mnohých iných prípadoch, o nejakú špekuláciu, kedy neznáma spoločnosť s utajenými vlastníkmi pripravuje projekt, aby ho následne predala. My sme skutoční ľudia, žijeme a podnikáme v Trnave a naším cieľom je vybudovať projekt peknej a hodnotnej zóny Nová Kopánka,” zdôraznil na záver Miloš Hačko.

INFO

púpava development má vo svojom portfóliu mnohé developerské projekty v Trnave ako sú Porta, Halenárska či Paulínska v Trnave, Štvorlístky v Špačinciach, bytový dom Noemis, obytné štvrte Nad vinicami a Pod Zoborom v Nitre či rezidenčný projekt Koliba Gardens v Bratislave.

Spoločnosť sa špecializuje predovšetkým na výstavbu a predaj rodinných a bytových domov.

Tím púpava development tvorí viac ako 30 ľudí so skúsenosťami zo stavebníctva, finančného sektora a maloobchodu.

Ulož ako PDF
Napísal 12. februára 2020 9:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

37 komentárov pre “Nová Kopánka prinesie okrem bytov a domov aj školský komplex, ktorý má byť pýchou Trnavy”

 1. 1
  Emil says:

  Podľa mňa je veľké plus, že mestu by ostala budova školy. Mesto by túto budovu mohlo využívať v prospech svojich obyvateľoch. Čím skôr sa odsťahujú, tým skôr bude môcť mesto využívať priestory školy.

 2. 2
  Denisa says:

  Super, konecne nova stvrt rodinnych domov! Nie len ten preplneny kamenac

  • 2.1
   Michal says:

   Ozaj pekny projekt. Paci sa mi, ze je to cele vyvazene. Skola, byty, domy, parky.
   Super :-)

  • 2.2
   Andrej says:

   Developerov zrovna nemusim, ale dalsia vystavba moze pomoct s tym, aby ceny bytov a domov nerastli, popripade klesali. Vacsia konkurencia znamena vzdy vyhodu pre nas, ktori si planuju v blizkej dobe kupit byt. Mam totiz pocit, akoby bola nova vystavba brzdena s cielom podporit len vyvolenych aby mohli oni predavat za obrovske ceny.

   • 2.2.1
    hokejista says:

    Keď developeri postavia všetky zamýšľané činžíaky a domy, tak okolo Trnavy objazd severný aj južný štvor prúdový s mimo úrovňovými križovatkami a postupne presťahovať východ republiky do Trnavy. Potrebné začať stavať kordinovane a hlavne súčastne.

 3. 3
  hlodavec says:

  Už na tom poli nie sú tie chránené zvieratká? Podarilo sa ich konečne vyhnať?

  • 3.1
   hlodavec says:

   Keď rozkážu tí správni, nalepia oznamy, hlodavci si zbalia svoje kufríky a odsťahujú sa inam, rýchlo to zverejnili, keď sa chystá konkurencia zóny na Medziháji, kde má byť aj škola a veľká zóna rodinných domov. A celá štvrť sa bude posúvať autami do centra cez Špačinskú, veľká výhra pre mesto.

  • 3.2
   Vladislav says:

   Nikto nejde vyháňať zvieratá, tie žijú vo svojom prirodzenom prostredí. Je mylná informácia, že sysle žijú na predmetných pozemkoch, sú niekoľko 100 m ďalej od cesty. V každom prípade… vplyv zámeru na životné prostredie sa bude samostatne posudzovať v konaní EIA (zahŕňa vplyv na flóru a faunu).

  • 3.3
   hlodavec2 says:

   V poslednej dobe su hlodavce v okoli miest velmi premnozene a robia obrovske skody polnohospodarom. Aspon to davali nedavno v spravach.

  • 3.4
   hlodavec2 says:

   V poslednej dobe su hlodavce v okoli miest velmi premnozene a robia obrovske skody polnohospodarom. Davali to nedavno v spravach.

 4. 4
  R20 says:

  Zase raz malo byť niečo štátne :D Takto sa to určite lepšie využije ako nejaký archív na ktorom by sa zase len niekto nabalil :)

 5. 5
  hlodavec says:

  Peter Puchala v stanovisku zdôraznil, že dotknutá lokalita ako súčasť existujúceho trvalého trávneho porastu predstavuje významný a v rámci širšieho poľnohospodársky intenzívne využívaného okolia izolovaný biotop pre viaceré druhy chránených živočíchov.

  “Je tu potvrdený výskyt napríkla jarabice poľnej, ktorá predstavuje v dnešnej kultúrnej krajine už vzácny druh. Kľúčový z hľadiska záujmov ochrany prírody je v lokalite dlhoročne evidovaný výskyt sysľa pasienkového, ktorý obýva trvalý trávny porast na núdzovej pristávacej ploche letiska. Plocha susedí s plochou bývalého letiska, kde sa nachádza jadro populácie,” píše vo svojom vyjadrení P. Puchala.

  Riaditeľ Správy CHKO Malé Karpaty ďalej pripomína, že plocha s výskytom sysľov je extenzívne obhospodarovaná, čo sysľom vyhovuje. “Zároveň je však aj výrazne atakovaná rekreačnými aktivitami, čím dochádza k vyrušovaniu jedincov na lokalite. Lokalita sama o sebe je do značnej miery izolovaná a za súčasných podmienok, pri intenzívnom veľkoplošnom obhospodarovaní poľnohospodárskej pôdy sa nedá predpokladať rozširovanie populácie do vhodnejších lokalít. Z hľadiska zachovania populácie na lokalite by bolo potrebné vytvorenie nových trvalých trávnych porastov, umožňujúcich disperziu a zväčšenie populácie, a tak jej vyššiu stabilitu.”

 6. 6
  stan14 says:

  Pekný komplexne riešený projekt, takto by to malo vyzerať pri každom developmente! Projektov, ktoré len zahusťujú priestor a neponúkajú inú pridanú hodnotu je dosť, tu je to po architektonickej stránke aj vybavenosti kvalitne riešený projekt. Takto by mali vyzerať aj štátne školy, len toho sa asi v tomto storočí nedožijeme. Super, že v TT bude taká teraz a najmä je to win-win pre obe štvrte v TT, dobre že aj na Linke zostane zrekonštruovaná, areál má potenciál na rozvoj do budúcna.

 7. 7
  TT says:

  Prečo sa oblast prepojenia novych štvrtí nerieši električkovou tratou ,kde vačšia časť je postavená ?

  Modranka / Pupava / Kamenny mlyn / Modranka + prepojenie cez Hlboku a Hospodarsku ?

  Neccheme dufam dopadnu’ť ako Nitra kde je už teraz problem …

  • 7.1
   lolo says:

   volakedy chodil vlak do cukrovaru po hospodarskej. kludne by tam tie kolaje mohli zase polozit. potom vyuzit jestvujuce kolaje v cukrovare a tahat trat po felbanke hore na kopanku a dalej.

 8. 8
  Denis says:

  Konečne všetko užitočné v jednej štvrti! paráda, len tak ďalej

 9. 9
  Andrej says:

  Juuuuuj, kolko pozitivnych vyjadreni, vsetci diskutujuci jasaju a tesia sa ako na povel….staci sa ist pozriet do Spaciniec, na tu nebyvalu architektonicku krasu a precizne spracovanie, ktore pupava zrealizovala….samozrejme aj na tu restauraciu, ktora mala byt komunitnym ntrom pre miestnych…krabice su uz skoro nasukane a restauracia nebude, lebo ju zastupitelsvo neschvalilo…ale aspon na vizualizaciach vyzeralo dobre…a tuto komentujuci-bud ste zaplateni, alebo naivni

  • 9.1
   didonka says:

   vystavba na kraji Spaciniec je vykladnou skrinou. palec hore za to!

  • 9.2
   Stanislav PM says:

   Na projekte Štvorlístky v Špačinciach nebola plánovaná žiadna reštaurácia. Je tam naplánovaná kaviareň s detským verejným ihriskom, na ktorú je vydané právoplatné územné rozhodnutie a prebieha stavebné povolenie. Už onedlho sa začne s výstavbou a komunitné centrum pre miestnych bude naozaj realitou.

  • 9.3
   Stan14 says:

   Jasnee, vsetci su zaplateni a slepi. lebo v Spacinciach neni restika! Ani raketa neni co byvala, aj tie spacinske vajca su nejake mensie. Nechajte tak :D

 10. 10
  Anka says:

  Hmmm, zaujimavy projekt. Opisane je to velmi pekne, ak sa to podari, tak to podla mna bude super. Skoda ze s tym neprisli skor, akurat sa nam narodilo babo a riesili sme byvanie a kupijeme v TT dom a toto vyzera ako vynikajuca alternativa, nakolko je tam riesene aj vzdelavanie. Takze pre mladu rodinu to je vyborne riesenie… Mozno o par rokov az to raz bude stat sa tam pojdeme pozriet :).

 11. 11
  jopi says:

  áno, toľko pozitívnych vecí a ako rýchlo tu nabehlo … keď si po tu píšu oni =)) že

 12. 12
  erik says:

  Podla obrazkov to vyzera,ze do celej zony je len jeden vjazd co sa mi zda malo,taktiez vyjazd smer TT v exponovanych casoch bude problematicky,hodil by sa kruhac, skola ma niekolko poschodi co sa mi moc nezda,ale cekovy dojem je v porovnani z ostatnymi projektami pozitivny

  • 12.1
   Vladislav says:

   Územie bude napojené na Malženickú cestu v dvoch napojovacích bodoch, Kruhovy objezd bude hned pri vstupe do uzemia, a bude z neho umoznene vojst do parkovisk aj do uzemia ako takého.

   • 12.1.1
    erik says:

    RE:Vladislav dik za info lebo nasiel som len starsie info o projekte a tam nebol ani kruhac a len jedno napojenie na malzenicku cestu
    ttp://www.trnava-live.sk/2019/04/30/o-zamere-obytnej-zony-nova-kopanka-na-malzenickej-poslanci-nerokovali-material-stiahli/

 13. 13
  Kimenen says:

  A ten školsky komplex, ako píšu v clanku, bude vlastne Sukromna skola Besst, takze vlastne nic pre bezu rodinu, kedze sa tam plati velmi vysoke školné za rok.

 14. 14
  Super says:

  Mne sa tento projekt páči svojou kompletnosťou. Ak by bola zóna takto riešená, veľa ľudí by vôbec nemuseli cestovať cez deň mimo tejto zóny.
  Ak mesto trnava tomuto projektu nepraje- lebo satelit- tak potom nechápem total satelt- zóna 3km za mestom – na medziháji o ktorej sníva toto vedenie mesta.
  Má to ligiku ?
  Alebo je to zasa o slovenskej závisti a neprajnosti voči ľuďom, ktorí nie sú “naši “

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.