reklama

Nová Kopánka prinesie okrem bytov a domov aj školský komplex, ktorý má byť pýchou Trnavy

Trnavská investično-developerská spoločnosť púpava development stojí za zámerom výstavby novej štvrte v lokalite medzi obchvatom Trnavy a areálom bývalého letiska na Malženickej ceste s rozlohou viac ako 17 hektárov. Projekt nazvaný Nová Kopánka v sebe zahŕňa okrem rodinných domov a bytov aj ucelený vzdelávací komplex, športoviská a vybavenosť pre obyvateľov.
Investor má zaujem postaviť štvrť, ktorej ústredným prvkom bude komplexný vzdelávací areál. Z tohto pohľadu ide o nezvyčajný, možno až neuveriteľný postoj, kde je zámerom vybudovať školu, škôlku, športový areál vrátane plavárne ako nosné prvky a až k nim rodinné domy a byty.
Zvykli sme si skôr na to, že prvoradým cieľom developerov je uskutočniť svoj komerčný zámer obytnej zóny a samosprávy sú tie, ktoré developerov často doslova “nútia” vybudovať aspoň nejaké zázemie s občianskou vybavenosťou a doplnkovými funkciami pre obyvateľov.

Územie pri Malženickej ceste v minulosti plánovali využiť štátne úrady na výstavbu vojenského archívu a hasičskej stanice.

Podľa územného plánu je určené pre zmiešané funkcie od plôch a blokov areálov a zariadení mestotvorných podnikateľských aktivít, komercie a služieb.

Investor chce pre svoj projekt zmeniť územný plán v snahe zapracovať v dotknutej lokalite možnosť výstavby objektov určených okrem polyfunkcie aj na bývanie.

Zámerom investora je vytvoriť moderne organizovanú štvrť s dobrým napojením na existujúcu infraštruktúru. Hlavným cieľom je vytvoriť územie, kde budú zastúpené funkcie: bývanie, občianska vybavenosť, školy a školské zariadenia, šport a rekreácia a zeleň.Vizualizácie školského a športového areálu

ZDROJ: púpava development

“Na projekt sa pozeráme najmä optikou snahy investora, ktorý chce v novej zóne postaviť školský areál. Funkcie vzdelávania a športovísk sú prioritné a snažíme sa osadiť vzdelávací komplex do celého urbanizmu tak, aby to celé fungovalo vizuálne aj dopravne a zároveň nenarušovalo chod funkcie bývania,” vysvetľuje projektový manažér spoločnosti púpava development Vladislav Graus.

Ako ďalej pripomenul, Nová Kopánka nebude o tom umelo “nasekať” byty a domy s cieľom čo najvyššieho výťažku kapitálu.

“Takmer polovica projektu sú rodinné domy umiestnené v smere do polí, bytové domy sú navrhnuté tak, aby medzi nimi bolo dostatok priestoru pre zeleň a voľné plochy, v snahe nezastavať celé územie, ale nechať ho takpovediac dýchať,” vykresľuje Graus.

Obytný súbor Nová Kopánka má byť prostredím pre život, priateľský k prírode a navrhnutý tak, aby eliminoval negatívne javy suburbanizácie. Návrh zóny ponúkne vytvorenie obytného súboru riešeného v snahe čo najviac sa priblížiť štandardom Ekocity.

Celkom investor plánuje postaviť približne 180 rodinných domov a 800 až 1200 bytov. Školský areál a športoviská budú zaberať 20% plochy celého územia.

Parky a zeleň v zóne určenej pre byty budú na ploche viac ako 30%.

Z hľadiska dopravného napojenia územia na Malženickú cestu sú podľa slov V. Grausa navrhnuté dva napojovacie body tak, aby bolo umožnené bezproblémové dopravné obslúženie polyfunkčných priestorov umiestnených v parteri bytových domov, ktoré budú slúžiť jednak samotným obyvateľom štvrte, obyvateľom, ktorí budú využívat vzdelávacie služby alebo športové funkcie areálu, ale aj cestujúcim do dalších priľahlých obcí.

Samozrejmosťou je riešenie zastávky MHD. Už od vzniku projektu kládli jeho tvorcovia dôraz na integrovanie cyklotrás a peších trás do celkového konceptu.Obytná zóna Nová Kopánka – vizualizácie

ZDROJ: púpava development

Moderný komplex škôl a športovísk

Samostatnou kapitolou zóny Nová Kopánka je moderný školský komplex na viac ako 3 hektároch.

Nachádzať sa tu bude materská škola, základná škola a gymnázium, konkrétne ide o bilingválnu školu BESST.

Súčasťou areálu bude plaváreň, kvalitné multifunkčné športoviská a voľné plochy pre ďalšie voľnočasové, relaxačné a pohybové aktivity.

“Z architektonického aj funkčného hľadiska je naším cieľom vybudovať školský areál, ktorý bude pýchou Trnavy a jedinečným aj v rámci celého Slovenska,” naznačil snahy o originálne riešenie komplexu konateľ spoločnosti púpava development Miloš Hačko.

Súkromná škola BESST dnes sídli v mestských budovách na Limbovej ulici. Čo sa s nimi stane po vybudovaní nového školského komplexu v zóne Nová Kopánka?

“Kompletne zrekonštruované objekty na Limbovej zostanú k dispozícii mestu. Prevádzkovateľ investoval za 10 rokov do rekonštrukcie mestských priestorov a vybavenia obrovské finančné prostriedky a v prípade, že zrealizujeme projekt Nová Kopánka s novou školou, zrenovované budovy na Linčianskej môže využívať pre svoje potreby mesto Trnava,” uviedol Hačko.

Za projektom stojí reálna firma a ľudia z Trnavy

Nová Kopánka chce byť modernou štvrťou so všetkým, čo k tomu patrí.

Aj preto investor počíta s vytvorením dostatku priestorov pre občiansku vybavenosť ako sú služby, malé obchodíky pre rezidentov a podobne. Malá časť priestorov bude možno vytvorená aj pre administratívu.

“Pôjde o integrovanú zónu v blízkosti centra s výborným a bezpečným dopravným napojením. Zároveň bude mať svoju časť autonómie vďaka školám, športoviskám a občianskej vybavenosti, ktorá v iných štvrtiach chýba, obyvatelia preto musia často cestovať aj kvôli maličkostiam do iných čast mesta,” poznamenal projektový manažér Vladislav Graus.

Investor projektu chce v prvej polovici roka požiadať mesto o obstaranie územnoplánovacej dokumentácie. Zámer je aktuálne v projekčnej fáze a vylaďovaní detailov zámeru.

“Prirodzene, súčasťou schvaľovacieho procesu bude aj EIA, teda posudzovanie vplyvov zámeru na životné prostredie. Nikto tento proces obchádzať nechce ani nemôže, relevantne ho budú vyhodnocovať a posudzovať všetky zákonom stanovené organizácie a úrady. Rovnako svoje pripomienky môže predostrieť aj verejnosť,” pripomenul Graus.

“Považujem za dôležité spomenúť, že za projektom stoja ľudia z Trnavy, ktorí ho reálne chcú uskutočniť. Nejde teda, ako v mnohých iných prípadoch, o nejakú špekuláciu, kedy neznáma spoločnosť s utajenými vlastníkmi pripravuje projekt, aby ho následne predala. My sme skutoční ľudia, žijeme a podnikáme v Trnave a naším cieľom je vybudovať projekt peknej a hodnotnej zóny Nová Kopánka,” zdôraznil na záver Miloš Hačko.

INFO

púpava development má vo svojom portfóliu mnohé developerské projekty v Trnave ako sú Porta, Halenárska či Paulínska v Trnave, Štvorlístky v Špačinciach, bytový dom Noemis, obytné štvrte Nad vinicami a Pod Zoborom v Nitre či rezidenčný projekt Koliba Gardens v Bratislave.

Spoločnosť sa špecializuje predovšetkým na výstavbu a predaj rodinných a bytových domov.

Tím púpava development tvorí viac ako 30 ľudí so skúsenosťami zo stavebníctva, finančného sektora a maloobchodu.

Ulož ako PDF
Napísal 12. februára 2020 9:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nová Kopánka prinesie okrem bytov a domov aj školský komplex, ktorý má byť pýchou Trnavy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.