reklama

J. Viskupič: Stredné školy na území TTSK zostanú do konca týždňa zatvorené

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) prerušuje od utorka 10. do piatka 13. marca 2020 vyučovanie na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Informoval o tom župan a predseda krízového štábu Jozef Viskupič v spoločnosti riaditeľky odboru zdravotníctva TTSK Lucie Šmidovičovej na mimoriadnom brífingu v pondelok 9. marca predpoludním.

Dôvodom rozhodnutia krízového štábu je prevencia pred možným šírením koronavírusu. Viskupič pripomenul, že TTSK je tranzitným krajom, cez ktorý sa pohybuje množstvo ľudí a veľké percento študentov sem prichádza aj z iných regiónov.

Stredné školy v trnavskom kraji zostanú zatvorené predbežne do piatka 13. marca. V piatok situáciu prehodnotia a župa rozhodne o ďalšom postupe.

Rovnaké opatrenie, teda preventívne prerušiť vyučovanie na základných a materských školách, odporučí TTSK aj primátorom a starostom obcí v kraji na stretnutí, ktoré sa uskutoční v pondelok o 11. hodine.


Mimoriadny pondelkový brífing na Úrade TTSK

„Pristúpili sme k tomuto nariadeniu, aby sme ochránili hlavne študentov. Aktuálne komunikujeme s kompetentnými organizáciami a všetko budeme komunikovať na verejnosť,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva TTSK Lucia Šmidovičová.

Do konca pracovného týždňa zostanú zatvorené aj stredoškolské internáty, galérie, múzeá či Divadlo Jána Palárika. Platí zákaz organizovania verejných akcií v kultúrnych inštitúciách.

„V pondelok 9. marca od 13. hodiny bude uzavretý Úrad TTSK pre verejnosť. Agenda pre občanov bude riešená prostredníctvom elektronických a telefonických kontaktov,“ uviedol Viskupič.

Kraj zároveň ruší všetky pracovné cesty zamestnancov.

„Pristupujeme aj k plošnej dezinfekcii škôl. Tieto opatrenia platia do piatka 13. marca. Následne ich vyhodnotíme,“ poznamenal.

V Domovoch sociálnych služieb zostáva v platnosti zákaz návštev a príchodov ľudí z externého prostredia.

Po dohode s dopravcami sa uskutoční dezinfekcia autobusov minimálne raz za deň.

„Zvolali sme primátorov z územia kraja a zástupcov regionálych ZMOSov, kde im odovzdáme naše informácie a odporúčania. Sme v úzkom kontakte s univerzitami na území TTSK. Je veľmi pravdepodobné, že vysoké školy v kraji budú rovnako uzatvorené,“ predpokladá Viskupič.

„Odporučíme primátorom a starostovom preventívne uzatvorenie základných a materských škôl. Zároveň chcem zdôrazniť, že obce a mestá majú lepší prehľad o tom, aká je situácia priamo v ich lokalite. Pri stredných škôlách je dôvod prevencie oveľa väčší, keďže 40 percent študentov prichádza z iných regiónov. Starostovia a primátori preto lepšie vyhodnotia situáciu a rozhodnutie je na nich. Menšie obce môžu pristúpiť k inému rozhodnutiu ako mestá,“ vysvetlil župan.

Ďalší postup budú samosprávne kraje koordinovať aj na stretnutí združenia SK8.

„Koordinácia s ostatnými župami je nutná,“ myslí si.

Trnavská župa považuje za nevyhnutné, aby Centrálny krízový štáb začal priamo informovať župy o ďalšom postupe, aby sa predišlo situáciám, keď sa informácie kompetentným úradom dostavajú len sprostredkovane a neskoro.

Združenie SK 8: Ústredný krízový štáb SR a hlavný hygienik SR musí informovať aj samosprávne kraje

SK 8, združenie samosprávnych krajov, apeluje na Ústredný krízový štáb a hlavného hygienika SR, aby o všetkých svojich krokoch súvisiacich s prevenciou šírenia koronovavírusu bezprostredne informovali aj samosprávne kraje.

Župy sú zriaďovateľmi stredných škôl, kultúrnych inštitúcií, zariadení sociálnych služieb či zdravotníckych zariadení, a preto je nevyhnutné, aby dostávali relevantné informácie priamo a nie len sprostredkovane.

Je dôležité, aby všetky plošné opatrenia boli prijímané v koordinácií všetkých zúčastnených inštitúcií, a aby bola zabezpečená ich vykonateľnosť s cieľom ochrany zdravia všetkých ľudí.

Jozef Viskupič, predseda SK 8 a trnavský župan

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2020 10:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “J. Viskupič: Stredné školy na území TTSK zostanú do konca týždňa zatvorené”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.