reklama

Slovensko prijalo masívne opatrenia, zatvoria všetky školy, letiská, športoviská, obmedzia obchodné centrá

Ústredný krízový štáb nariadil vo štvtok 12. marca 2020 reštriktívne opatrenia. Dotknú sa prakticky každej oblasti verejného života na Slovensku.

Cieľom preventívnych opatrení je snaha zabrániť masívnemu šíreniu ochorenia COVID-19. K 12. marcu bolo na území Slovenska evidovaných 21 prípadov koronavírusu.

Premiér Peter Pellegrini vyzýva ľudí, aby sa správali zodpovedne a apeloval na obyvateľov, aby sa nehanbili používať rúška. Štát ich už má na skladoch státisíce, začnú sa doručovať do zdravotníckych zariadení, občanom budú tiež rozdávané bezplatne v čakárňach, lekárňach a podobných miestach.


Tlačová beseda po skončení rokovania Ústredného krízového štábu

Zdroj: FB Peter Pellegrini

„Klientske a ostatné kontaktné centrá budú od piatka 13. marca 2020 fungovať len tri hodiny denne. Okrem toho bude v najbližších dňoch zastavená medzinárodná osobná, vlaková a autobusová doprava okrem nákladnej,“ ozrejmila ministerka vnútra SR Denisa Saková.

Ako povedal P. Pellegrini, vláda urobí v doprave všetko preto, aby fabriky mohli fungovať, aby mohli byť zásobované, nákladná doprava preto bude povolená na vnútroštátnych i medzinárodných trasách. Vodiči kamiónov však musia byť vybavení ochrannými pomôckami.

Súbor opatrení prijatých Ústredných krízovým štábom 12. 3. 2020:

Železničná doprava
Medzinárodné vlaky nebudú od 13. marca 7:00 hod premávať. Vnútroštátna osobná železničná doprava bude od soboty 14. marca 2020 premávať každý deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.

Autobusová doprava
Rovnako aj medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko od piatka 13. marca 2020, 7:00 hod

Kamiónová preprava tovaru
Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.

Lodná doprava
Osobné výletné lode nesmú na Slovensku od 13. marca 2020 7:00 hod pristavovať. Preplávať územím bez zastavenia môžu.

Letecká doprava
Všetky medzinárodné osobné lety zo Slovenska aj na Slovensko budú zastavené po schválení Vládou SR.

Pošta
Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii.

Karanténa
– povinná 14-dňová karanténa pre všetkých ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia (akýkoľvek štát)
– nedodržanie sa trestá pokutou do výška 1 650 eur

Školy
– od pondelka 16. marca zatvorenie všetkých predškolských a školských zariadení, centrá voľného času či iné organizované voľnočasové aktivity pre deti
– posun maturít o 2 týždne
– odporúčaný posun prijímacích skúšok na vysoké školy

Hranice
– veľké hraničné priechody zatiaľ zostanú otvorené, ale zavádzajú sa na nich kontroly s tým, že na územie SR budú mať povolený vstup len osoby, ktoré sa preukážu oficiálnou formou pobytu – trvalým, prechodným, atď. a platným cestovným dokladom. Malé hraničné priechody sa zatvoria.

Voľnočasové aktivity
– od 13. marca – zatvorenie lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, barov, diskoték, fitness centier, kúpeľov
– zatvorenie kultúrnych zariadení – divadlá, kiná, múzeá
– pokuta pre právnickú osobu, ktorá neuposlúchne je viac ako 10 000 eur
– zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb, domovoch dôchodcov, detských domovoch, zákaz návštev v nemocniciach

Nakupovanie
– počas víkendu 14. – 15. marca (najbližší víkend) v obchodných centrách možnosť nakúpiť len potraviny, drogériu či lieky, otvorené sú aj novinové stánky
– pondelok 16. marca sa na krízovom štábe vyhodnotí situácia a rozhodne sa čo ďalej

Služby pre občanov
– obmedzenie otváracích hodín na klientských centrách, či okresných úradoch na tri hodiny denne
– obmedzenie fungovanie sociálnej poisťovne – agendu vybavujte emailom alebo telefonicky
– špeciálna OČR – nakoľko deti sú doma zo zákona – nahlasuje sa telefonicky – netreba nikam chodiť osobne

ZDROJ: Ministerstvo vnútra SR

Ulož ako PDF
Napísal 12. marca 2020 15:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Slovensko prijalo masívne opatrenia, zatvoria všetky školy, letiská, športoviská, obmedzia obchodné centrá”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.