reklama

Vláda ohlásila štvrtú fázu uvoľňovania opatrení. Otvoria školy, obchodné centrá, zmena sa týka aj rúšok v exteriéroch

Premiér Igor Matovič informoval o štvrtej fáze uvoľňovania opatrení a obmedzení od stredy 20. mája 2020.

Na základe veľmi dobrého vývoja situácie a mimoriadne dobrých výsledkov sa vláda a krízový štáb rozhodli uvoľniť ďalšie prevádzky.

Fungovať začnú kiná, divadlá a iné hromadné podujatia, podmienkou je maximálne 100 ľudí v hľadisku. Otvoriť môžu aj obchodné centrá, ale bez detských kútikov. Jeden zákazník v jednotlivých prevádzkach môže byť na 15 metroch štvorcových.

V utorok budú zverejnené konkrétnejšie opatrenia pre obchodníkov.


Tlačová beseda Úradu vlády SR

Reprofoto: RTVS

Slováci nebudú povinní nosiť rúška v exteriéri pri dodržaní odstupu 5 metrov.

Fungovať začnú reštaurácie v interiéri za rovnakých podmienok ako pri terasách, ako aj tetovacie štúdiá.

Od 1. júna sa otvoria škôlky aj základné školy od 1. do 5. ročníka. Staršie deti zostanú tak ako doteraz doma. Dochádzka bude nepovinná a rodičia sa môžu sami rozhodnúť, či dieťa do školy pošlú.

Otvoria sa aj plavárne a vnútorné športoviská, no len pre športové kluby.

Vonkajšie športoviská (bez šatní a divákov) budú uvoľnené pre akékoľvek športy, teda aj kontaktné.

Vláda umožní Slovákom od 21. mája 2020 cestovanie do ôsmich krajín. Ak sa cestujúci z Poľska, Maďarska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Švajčiarska a Nemecka vrátia do 24 hodín, nebudú mať podmienku testovania ani karantény.

Umožnia sa tak obchodné rokovania alebo návštevy príbuzných.

Premiér Matovič na tlačovej besede nevylúčil, že Slováci budú môcť v lete cestovať na dovolenku do zahraničia.

Hromadné podujatia nad tisíc ľudí podľa premiéra do konca roka zrejme nepovolia. Počet ľudí na podujatiach sa bude zvyšovať postupne, ale neprekročí tisíc ľudí, poznamenal.

Konkrétne znenie podmienok, za ktorých budú jednotlivé prevádzky fungovať, zverejní Úrad verejného zdravitníctva v utorok 19. alebo v stredu 20. mája 2020.

COVID-19: od stredy 20. mája pristupujeme k výraznému uvoľňovaniu opatrení

Na Slovensku pristupujeme vzhľadom na pretrvávajúcu priaznivú epidemiologickú situáciu od stredy 20. mája k výraznému uvoľňovaniu opatrení, ktoré boli zavedené pre epidémiu ochorenia COVID-19.

PREVÁDZKY, SLUŽBY

Otvoria sa obchodné centrá s výnimkou detských kútikov.

Všetky otvorené prevádzky, vrátane tých v obchodných centrách, budú môcť mať vo svojich priestoroch viac zákazníkov – kým doteraz to bol jeden zákazník na 25 štvorcových metrov, po novom to bude jeden zákazník na 15 štvorcových metrov.

Bude umožnené stravovanie aj v interiéri prevádzok, vrátane hotelových reštaurácií, za dodržania rovnakých podmienok, aké v súčasnosti platia na vonkajších terasách. Otváracie hodiny prevádzok verejného stravovania bude možné predĺžiť do 22:00.

Otvoriť budú môcť aj tetovacie štúdiá a tiež prevádzky poskytujúce nastreľovanie náušníc, piercing, permanentný make-up.

Bude možné otvoriť vnútorné priestory turistických atrakcií okrem vnútorných priestorov ZOO a botanických záhrad.

Bude možná prevádzka kín, divadiel či organizácia hromadných podujatí s maximálnym počtom ľudí 100. Organizovanie valných zhromaždení či snemov bude možné organizovať bez obmedzenia počtu zúčastnených.

Vnútorné plavárne a športoviská môžu otvoriť len pre športové kluby. Vonkajšie športoviská budú môcť fungovať bez ohľadu na druh športu, no bez použitia šatní a prítomnosti obecenstva, toalety budú sprístupnené.

Sanitárny deň v nedeľu pre prevádzky zostáva zachovaný, rovnako ako aj vyhradený nákupný čas pre seniorov od pondelka do piatka v čase od 9:00 do 11:00 v potravinách a drogériách.

RÚŠKA

Naďalej bude povinné nosenie rúšok v interiéroch.

V exteriéri nebude potrebné nosiť rúško vo vzdialenosti päť metrov a viac od osôb mimo spoločnej domácnosti.

HRANICE (OD ŠTVRKA 21.MÁJA)

Povinnosť karantény (štátnej, domácej) alebo predloženia negatívneho testu sa po novom nebudú týkať ani osôb s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí vycestujú do Maďarska, Poľska, ČR, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka s tým, že je potrebné sa na územie SR vrátiť do 24 hodín. Pred odchodom zo SR bude potrebné vyplniť formulár o čase opustenia územia, ktorý potvrdí na hraniciach príslušník policajného zboru.

ŠKOLY, ŠKÔLKY

Od prvého júna sa otvoria všetky škôlky, vrátane špeciálnych, pričom na jednu triedu pripadne najviac 15 detí.

Takisto môžu zriaďovatelia otvoriť základné školy (1. až 5. ročník), vrátane špeciálnych, pričom v jednej triede bude môcť byť najviac 20 detí.

Rovnako sa budú môcť otvoriť aj školské kluby.

Návrat do výchovno-vzdelávacích zariadení bude dobrovoľný, rodičia sa budú môcť rozhodnúť nechať deti naďalej doma.

Bližšie informácie k téme zverejní Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

HLAVNÝ HYGIENIK SR JÁN MIKAS: „Výrazné uvoľňovanie obmedzení je výsledkom snahy nás všetkých. Ďakujem ľuďom, ktorí dokázali vydržať opatrenia, ktoré sme pripravovali občas s ťažkým srdcom, no vzhľadom na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 bolo ich prijatie v tom čase potrebné. Rovnako ďakujem všetkým odborným pracovníkom regionálnych úradov verejného zdravotníctva v teréne i v laboratóriách a ďalším mnohým zainteresovaným zložkám za maximálne nasadenie v týchto náročných časoch. Boj s ochorením COVID-19 ešte nekončí, ale dúfam, že spoločnými silami sa nám podarí dospieť do situácie, kedy budeme môcť uvoľniť ďalšie obmedzenia. Epidemiologickú situáciu naďalej pozorne sledujeme.“

HLAVNÁ ODBORNÍČKA HLAVNÉHO HYGIENIKA SR PRE EPIDEMIOLÓGIU MÁRIA ŠTEFKOVIČOVÁ: „Epidemiologická situácia je aktuálne veľmi dobrá, zaznamenávame len pár pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 buď v podchytených ohniskách nákazy alebo v štátnej karanténe, čo znamená, že situáciu máme pod kontrolou. Radi by sme požiadali rodičov, aby stále dávali pozor na to, kam vezmú svoje deti. Stále platí základné a veľmi účinné pravidlo v boji proti infekčným ochoreniam – nosenie rúšok a udržiavanie adekvátnej vzdialenosti od iných ľudí. Vírus sa prenesie len vtedy, ak mu to dovolíme.“

Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne pracuje na bližšej špecifikácii opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť oboznámená.

(ÚVZ SR)

Ulož ako PDF
Napísal 18. mája 2020 15:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vláda ohlásila štvrtú fázu uvoľňovania opatrení. Otvoria školy, obchodné centrá, zmena sa týka aj rúšok v exteriéroch”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.