reklama

Viete, v ktorých knihách a filmoch sa objavila Trnava a jej okolie?

Región Trnava sa môže pochváliť viacerými lokalitami, ktoré boli inšpiratívne pre režisérov a spisovateľov. Smolenický zámok, Námestie sv. Mikuláša či Suchá nad Parnou. To je len zlomok miest, ktoré nájdete vo filmoch a knihách. My sme vybrali niektoré z nich.

Posledná bosorka

Populárny film Posledná bosorka z 50. rokov patrí medzi najznámejšie snímky, ktorého dej sa odohráva v Trnave. Mladé dievča Júlia je označená za bosorku a pred upálením ju zachránia trnavskí študenti. So skutočnosťou tento príbeh nemá takmer nič spoločné.

Poslednou bosorkou v Trnave nebola dievčina, ale dve ženy z Ružindola. Tieto historické príbehy žien si donedávna pripomínali v obci podujatím Ružindolská bosorka. Obec je však preslávená svojimi ružami, podľa ktorých dostala názov, a vynikajúcimi vínami.


Snímka z filmu Posledná bosorka

Zdroj: csfd.cz

Agáva

Ľúbostný príbeh nešťastnej lásky režiséra Ondreja Šulaja sa odohráva v období medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu.

Už na začiatku filmu môžete vidieť scénu s Milanom Lasicom, ktorý s drožkou prechádza po Námestí sv. Mikuláša. V slovenskej dráme nájdete aj scénu pred františkánskym kostolom sv. Jakuba, niekoľkokrát môžete počuť zvony baziliky či vidieť Kapitulskú ulicu.

Zázračný nos

Rozprávka s romantickým nádychom Zázračný nos vás prenesie priamo do okolia Smolenického zámku s jeho nádvorím, priľahlými lesmi a lúkami. Nechýbajú ani scény z dobovej Trnavy, konkrétne z Námestia sv. Mikuláša.

Časť deja sa odohráva práve tu, kde sa na trhovisku udiala jedna zo zápletiek. V rozprávke od režiséra Stanislava Parnického si zahrali okrem známych hercov, ako napr. Miroslav Noga, Lukáš Latinák, Anna Javorková, Pavel Višňovský, i viacerí Trnavčania a ľudia z okolia. Stvárnili hlavne postavy remeselníkov, mešťanov či šľachticov.


Záber z nakrúcania rozprávky Zázračný nos na Námestí sv. Mikuláša

FOTO: Lukáš Grinaj

Červené víno

Každý pozná kultový román Červené víno od Františka Hečka, ktorý pochádza zo Suchej nad Parnou. Málokto však vie, že predlohou románu a osudov hlavných postáv bol život rodičov autora. Rodná Vlčia dolina zase predstavuje fiktívny Vlčindol.

Modrý Portugal, klasická lokálna odroda, sa akosi prirodzene stala ústredným motívom deja a dodnes sa ten najlepší rodí v zelených viniciach tejto obce. Na jej slávnu históriu dnes nadväzuje rodinné vinárstvo Zvolenských – Terra Parna, ktoré si vás získa svojou magickou atmosférou.

Trnava známa – neznáma

Ako vyzerala Trnava pred takmer 300 rokmi vám priblíži kniha Trnava známa – neznáma. Ide o knihu s podtitulom Trnava v 18. storočí očami Mateja Bela, ktorá ponúka preklady Belových Notícií o Trnave tak, ako vyšli v latinskom jazyku.

Uhorský polyhistor, encyklopedista a filozof sa spolu so svojimi pracovníkmi snažil priblížiť dobové reálie a život v meste. Dozviete sa veľa zaujímavostí z činnosti magistrátu, súdov alebo čím sa živili vtedajší obyvatelia Malého Ríma.

Trnavu a jej región môžete vidieť aj v ďalších filmových snímkach.

Napríklad vo filmoch Štvorylka, Majster kat, Námestie sv. Alžbety, Čisté ruky, Adam Šangala, Drevená dedina, Lampáš malého Plavčíka či československá dráma Génius, ktorá sa nakrúcala v Dolnej Krupej.

Zdroj: karpatskylovec.sk

(TS Trnava Tourism)

Ulož ako PDF
Napísal 17. apríla 2020 10:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Viete, v ktorých knihách a filmoch sa objavila Trnava a jej okolie?”

 1. 1
  ekonomika says:

  Žiaľ len v praveku a stredoveku, Trnava nemá na to aby bola moderným mestom.. Je to klasické malomesto, kde si pochlebujú spomienkách malomeštiaci ..viacej sa tu preje a prejazdí ako reálne investuje do súčastnosti.

  • 1.1
   Zdravroz says:

   Tak tomuto nerozumiem. Práveže si myslím, že Trnava patrí medzi mestá s najväčším rozvojom, či už po priemyselnej, bytovej, kultúrnej stránke alebo v oblasti životného prostredia. A to ešte nehovorím o tom, ak by sa podarilo zrealizovať ďalšie pripravované projekty.

   • 1.1.1
    Karol says:

    Snáď sa Trnavčania zobudia a pri voľbách sa “poďakujú” tomu arogantnému zbytočne sebavedomému a nekompetentnému primátorovi, ktorého sme si nejakým nedopatrením zvolili…
    A príde tam niekto normálny ako napr.na VÚC,teda ľudia čo pracujú s pokorou a nie kvôli svojmu zakomplexovanému egu…

 2. 2
  Film says:

  Ešte ste zabudli na skvostný trezorový film natočený v roku 1969 – Od štvrtka do zmŕtvychvstania, z obdobia II.sv. vojny, herecký koncert Karol Machata, Karol Spišák, Ivan Rajniak, – a exteriér sa natáčal pred Hrubým Kostolom, kto nepoznal Trnavu vtedy nádherné zábery celého námestia a časť Kapitulskej.

  • 2.1
   Paľo says:

   Komparz tvorili študenti Pedag.fakulty a vojaci z Malaciek. Najviac roboty mali maskéri aby pod SS prilbu schovali dlhé vlasy. Veľké prekvapenie nastalo v šenku, keď cez prestávku nakrúcania sa tam nahrnuli vojaci v SS uniformách.

 3. 3
  Rudinko says:

  Kapitulskú ulicu vidíte často vo filme Štvorylka(1955) od režiséra Jozefa Medveďa a kameramana Karola Kršku.
  Dóm sv. Mikuláša, Olahov seminár, zeleň na Námestí sv. Mikuláša, či samotný exteriér spomínaného dómu zachytáva film Martina Hollého s názvom Jeden deň pre starú paniu (1966).
  Kamenný mlyn, Hlavnu ulicu ale aj v legendárnu reštauráciu Krym uvidíte vo filme Dušana Hanáka Ružové sny (1977).
  Kulisy mesta boli pouzite vo filmoch: Drevená dedina (1954), Čisté ruky (1963), Námestie svätej Alžbety (1965), Lampáš malého plavčíka (1984).

 4. 4
  Štúdia cyklofilmu says:

  Najvyšší čas zachytiť stopy súčasnosti vo veľkocyklofilme. Hlavným hrdinom by bol nejaký miestny borec, najlepšie cyklista charizmatického zjavu.
  Dej by prebiehal na cyklochodníkoch. Kamera by bežala z tandemového bicykla. Film by mohol byť nemý. Jazdilo by sa bez slov. Šliapalo by sa do pedálov, parkovali by sa bicykle, z retrobicyklov by sa presadalo na zdieľané elektrobicykle, dobíjal cyklokredit, zamykali a odomykali bicykle, hustilkovali duše, menili špice, šponovala retiazka, vyberal by sa parkovací lístok z cykloveže a procedurálne zakladal do vrecka cyklogatí. Ak zvukový efekt, tak len fučanie cyklopilota pri boji s protivetrom a svišťanie odletujúcich kvapiek potu. V polovici cyklodrámy by bola pauzička na omastený chlieb s cibuľou, vtedy by kamera zavadila aj o nejakú historickú pamiatku. Taký pekný zmysluplný príbeh by to bol. V dĺžke aspoň 90 minút.
  Premietalo by sa v nejakom lokál klube, ako kedysi trezorové filmy. Na záver by bol rozhovor s hrdinom, prezentácia autentických zážitkov, dražba použitého cyklooblečenia a autogramiáda priamo na DVD. Predaj vstupeniek na premiéru výhradne cez cykloaplikáciu.

  • 4.1
   Filmar says:

   Tvoj smutny zivot by nafilmovali za 2 min kedze od rana do vecera len places kvoli cyklochodnikom.

   • 4.1.1
    Štúdia cyklofilmu says:

    Náhodou som podporovateľom cyklochodníkov.
    Len teba serie paródia na pravdu.

   • 4.1.2
    Karol says:

    Alebo film ” Ako sa stať z absolútne neschopného managera cez občianskeho aktivistu primátorom s platom 6.000″ a potom sa ešte škeriť sa na ľudí zo svojho FB profilu…a robiť z nich blbcov.
    Dokument hodný premietania na filmovom festivale.

    • 4.1.2.1
     Jan says:

     Je taká doba, ale to nie je to najhoršie, Reprezentant si včera pýtal na tlačovke čo má robiť? Po smerákoch mu na úrade vlády nezanechali nič čo sa týka boja s pandémiou. Nie že by som bol simpatizant smeru, ale chvála Bohu že prvé kroky robil Pelegrini a včas. Manuál nech si pýta od odboríkov nastúpených pri jeho tlačovkách. Pokiaľ tam stoja a musia počúvať čo mu povedali a on to reprodukuje, lebo LenOn to je schopný, mohli ten manuál už dať do kopy. Je bezpodmienečne potrebné dosiahnuť dohod s vírusom, aby nemutoval, po nákaze boli ľudia 100% imúny, nie len 30%, atď. V opačnom prípade bude prípadov LenOn a po nich potopa veľa. Biháriová, Polákovci, Bročkovci,Beblaví, Trubanovci a rad ďalších počítajúc Viskupičovcami, Matovičovcami. Potom sa nebude kričať máme holé ruce.

  • 4.2
  • 4.3
   Fantastika says:

   Konečne po dlhom čase primeraný podklad k miestnej štúdii. Typicky fantasmagorické.

 5. 5
  rozprávka says:

  Momentálne by sa TT hodila do aktuálnej rozprávky
  – Loktibrada
  – Abdulbaba a 24 lupežníkov
  – O 3 grošoch
  – Somárik potras sa
  – Pat a Mat
  – Ďuro Truľo
  – Lomidrevo

 6. 6
  Hollywúd says:

  Údajne sa chystá rímejk filmu ” Posledný bosorák ”
  Bude sa natáčať v Trnave kráľovskom meste bicyklov a cykloveží.
  Na castingu ešte hľadajú niekoho vhodného do hlavnej úlohy bosoráka a Jakuba Krvaja. Občania môžu dať typ na sms číslo 0000 000 000 heslo hustilka.

  Už sa pripravuje pre scénu na rybníkoch aj mólo. Viď vizualizácie.
  Pôvodne malo slúžiť pre kačice, ale Hollywúd je prednejší.
  Do úvahy pripadá aj bačorina na Štrkoch a cvičené kapre.

 7. 7
  Nevec Gdo says:

  Chyba tam este film Adam Sangala

  knih by asi bolo aj viac napr a aj Dejiny Trnavy.

  PS- niektori ludia maju tazky zivot v dnesnej dobe podla prispevkov. Zelam im vela zdravia, hlavne toho psychickeho.

 8. 8
  Elektrika z XVIII storočia says:

  Film Posledná bosorka má dej z XVIII. storočia. Zvláštne, na obrázku z filmu na schodisku vpravo je vidieť elektrický kábel a na plošinke koncovka predlžovačky. Žeby už vtedy mali elektriku?

  • 8.1
   Scény says:

   Je to predlžovačka s otočným vypínačom na koncovke…
   Ale okennú výplň mohli doriešiť profesionálnejšie. Zo zadnej strany okna dali oceľové škrabáky na topánky so šesťuholníkovým profilom, dva zvisle, jeden vodorovne. A je z toho historické okno.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.