reklama

V Dolnej Krupej pribudla nová turistická atrakcia – najväčšie súkromné rozárium

Milovníci kvetov a predovšetkým ruží si prídu v Dolnej Krupej na svoje. Je tu nielen krásny kaštieľ, vynikajúca medovina v Medolandii, ale tiež najväčšie súkromné rozárium na Slovensku.

Tradícia pestovania ruží má v Dolnej Krupej silné korene. Presne pred 110. rokmi (1910) sa v tlači objavili prvé zmienky o rozáriu grófky Márie Henriety Chotekovej.

Vďaka nej poznali panstvo Dolná Krupá po celom svete. Ružová grófka, ako ju prezývali, pestovala vo svojom rozáriu viac než 6 000 koreňov ruží, vlastnila kompletnú zbierku Severokrajných ruží a svoje ruže exportovala do celej Európy, USA a Kanady.

Rozárium zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes.


FOTO: Medolandia

Na odkaz Márie Henriety Chotekovej a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje aj nové rozárium nesúce jej meno.

Bolo založené v apríli 2019 vďaka nadšeniu manželov Kudláčovcov zo spoločnosti Apimed.

V prvej fáze vysadili v Rozáriu M. H. Chotekovej vyše 1000 ruží 88 odrôd pod vedením Johannesa Kalbusa, zakladateľa ružovej škôlky pri Alfdorfe v Nemecku.

Najväčšie zastúpenie tu má odroda „Ružová grófka Mária Henrieta“ v počte 341 kusov a ide o krásnu a voňavú ružu, ktorej lupene sa používajú pri výrobe špeciálnej medoviny Mária Henrieta, ktorú si môžete kúpiť v Medolandii.

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo nadviazať na túto krásnu tradíciu a mať tu takmer tretinu historických ruží, ktoré boli vyšľachtené pred rokom 1914. V tomto roku, 28. apríla, pribudla do nášho rozária vzácna novinka. Na čestné miesto sme vysadili ružu ‚Ignis‘ pochádzajúcu z ružovej záhrady grófky Chotekovej, ktorá ju vyšľachtila v roku 1934. Dnes sa táto ruža vyskytuje veľmi zriedkavo a sme vďační priateľom ruží z Nemecka, ktorí nám ju poslali na Slovensko. Po dlhých 6 rokoch sa tak ruža Ignis vrátila do svojho rodiska,“ hovorí Peter Kudláč, majiteľ firmy Apimed a zakladateľ rozária.

Plánované je i ďalšie rozširovanie rozária o sekciu ruží súvisiacich s Dolnou Krupou a o odrody vyšľachtené slovenskými šľachtiteľmi.

Práve počas mája a júna prvýkrát v tomto roku rozkvitnú ruže a ich krásu môžete obdivovať aj vy. Rozárium je otvorené od 16. mája 2020 a počas víkendov o 16:00 a 16:30 hod. sa konajú komentované prehliadky s ochutnávkou medoviny.

Ak chcete vidieť celý areál s Villou Apimed, tak si nenechajte ujsť prehliadky areálu s ochutnávkou dvoch medovín.

Tie sa konajú od stredy do nedele a vždy o 15.00 hod. Po prehliadke si môžete posedieť pod slnečníkmi na nádvorí alebo v štýlovej reštaurácii Mária Henrieta a vychutnať si gurmánske špeciality kuchárov.

(TS)

FOTO: Medolandia

Ulož ako PDF
Napísal 27. mája 2020 7:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.