reklama

Na pešej zóne na Hlavnej ulici platí zákaz vjazdu bicyklov a e-kolobežiek. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až do 100 eur

Pešia zóna v časti od Evanjelického domu po Pracháreň má byť od piatku 5. júna 2020 bezpečnejšia. Patriť bude už iba chodcom, pretože začal platiť zákaz vjazdu bicyklov. Cyklisti tadeto budú môcť prejsť len pešo s bicyklom po svojom boku, rovnaký zákaz platí pre elektrické kolobežky. Komu sa nebude chcieť bicykel či e-kolobežku tlačiť, môže využiť obchádzku po Vajanského, Paulínskej alebo cez Sad Antona Bernoláka (promenáda), uvádza Mesto Trnava v tlačovej správe.

„Presun na bicykli v rámci mesta, samozrejme, stále podporujeme, na Hlavnej ulici sa však výrazne zvýšil počet ľudí a žiaľ, nie vždy sa dá rátať s opatrnosťou a ohľaduplnosťou jazdcov. Prišiel čas riešiť toto riziko reguláciou a dopravný inšpektorát tento návrh bez námietok schválil,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka. „Na pešej zóne síce zatiaľ nedošlo k vážnejším kolíziám, spoliehať sa však aj naďalej na takéto šťastie by bolo nezodpovedné.“


Pešia zóna v centre Trnavy

Nielen rodičia malých detí, ktoré sa ľahko zaberú do hry uprostred pešej zóny a nevnímajú, čo sa deje okolo nich, si budú môcť užiť prechádzku alebo posedenie na letnej terase na Hlavnej ulici s väčším pokojom.

Obozretný však treba byť aj naďalej, pretože podľa zákona o cestnej premávke je chodcom aj človek, ktorý sa pohybuje na korčuliach, kolobežke bez pomocného motorčeka, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, a preto sa zákaz vjazdu na pešiu zónu na tieto osoby nevzťahuje.

Na mieste je už zmenené aj dopravné značenie. Pri budove Prachárne je nainštalovaná nová dopravná značka Zákaz vjazdu cyklistom, ostatné existujúce značky na pešej zóne, ktoré vjazd bicyklov doteraz umožňovali, boli upravené.

Trnavská samospráva pripravila infokampaň #PešiPoPešej, aby sa táto zmena dostala do povedomia čo najširšej časti verejnosti, v zóne budú umiestnené aj vizuály upozorňujúce cyklistov a jazdcov na elektrických kolobežkách, aby svoj dopravný prostriedok viedli vedľa seba.

Príslušníci mestskej polície budú rozdávať letáky s bližšími informáciami a mapkou obchádzok.

„Mestská polícia bude tomuto úseku venovať zvýšenú pozornosť, pešie hliadky budú úsek najmä zo začiatku intenzívnejšie kontrolovať. V prípade porušenia zákazu hrozí priestupcovi pokuta v blokovom konaní do 50 eur a v správnom konaní do 100 eur. Celkom iste však v počiatočnom období začneme napomínaním, kým si ľudia na túto zmenu zvyknú,“ poznamenal náčelník Mestskej polície mesta Trnava Ivan Ranuša.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 6. júna 2020 8:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na pešej zóne na Hlavnej ulici platí zákaz vjazdu bicyklov a e-kolobežiek. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až do 100 eur”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.