reklama

Na pešej zóne na Hlavnej ulici platí zákaz vjazdu bicyklov a e-kolobežiek. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až do 100 eur

Pešia zóna v časti od Evanjelického domu po Pracháreň má byť od piatku 5. júna 2020 bezpečnejšia. Patriť bude už iba chodcom, pretože začal platiť zákaz vjazdu bicyklov. Cyklisti tadeto budú môcť prejsť len pešo s bicyklom po svojom boku, rovnaký zákaz platí pre elektrické kolobežky. Komu sa nebude chcieť bicykel či e-kolobežku tlačiť, môže využiť obchádzku po Vajanského, Paulínskej alebo cez Sad Antona Bernoláka (promenáda), uvádza Mesto Trnava v tlačovej správe.

„Presun na bicykli v rámci mesta, samozrejme, stále podporujeme, na Hlavnej ulici sa však výrazne zvýšil počet ľudí a žiaľ, nie vždy sa dá rátať s opatrnosťou a ohľaduplnosťou jazdcov. Prišiel čas riešiť toto riziko reguláciou a dopravný inšpektorát tento návrh bez námietok schválil,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka. „Na pešej zóne síce zatiaľ nedošlo k vážnejším kolíziám, spoliehať sa však aj naďalej na takéto šťastie by bolo nezodpovedné.“


Pešia zóna v centre Trnavy

Nielen rodičia malých detí, ktoré sa ľahko zaberú do hry uprostred pešej zóny a nevnímajú, čo sa deje okolo nich, si budú môcť užiť prechádzku alebo posedenie na letnej terase na Hlavnej ulici s väčším pokojom.

Obozretný však treba byť aj naďalej, pretože podľa zákona o cestnej premávke je chodcom aj človek, ktorý sa pohybuje na korčuliach, kolobežke bez pomocného motorčeka, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, a preto sa zákaz vjazdu na pešiu zónu na tieto osoby nevzťahuje.

Na mieste je už zmenené aj dopravné značenie. Pri budove Prachárne je nainštalovaná nová dopravná značka Zákaz vjazdu cyklistom, ostatné existujúce značky na pešej zóne, ktoré vjazd bicyklov doteraz umožňovali, boli upravené.

Trnavská samospráva pripravila infokampaň #PešiPoPešej, aby sa táto zmena dostala do povedomia čo najširšej časti verejnosti, v zóne budú umiestnené aj vizuály upozorňujúce cyklistov a jazdcov na elektrických kolobežkách, aby svoj dopravný prostriedok viedli vedľa seba.

Príslušníci mestskej polície budú rozdávať letáky s bližšími informáciami a mapkou obchádzok.

„Mestská polícia bude tomuto úseku venovať zvýšenú pozornosť, pešie hliadky budú úsek najmä zo začiatku intenzívnejšie kontrolovať. V prípade porušenia zákazu hrozí priestupcovi pokuta v blokovom konaní do 50 eur a v správnom konaní do 100 eur. Celkom iste však v počiatočnom období začneme napomínaním, kým si ľudia na túto zmenu zvyknú,“ poznamenal náčelník Mestskej polície mesta Trnava Ivan Ranuša.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 6. júna 2020 8:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

19 komentárov pre “Na pešej zóne na Hlavnej ulici platí zákaz vjazdu bicyklov a e-kolobežiek. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až do 100 eur”

 1. 1
  Parva Roma says:

  Prečo až teraz?

 2. 2
  Zákaz says:

  Keď sme to tu písali pred 2 rokmi, že pešia zóna je pre peších tak sme boli pre lepšoľudí truľovia, hm a zrazu je to pravda.

  • 2.1
   ABC says:

   Vo štvrtok bol v hlavných správach STV šot o používaní elektrických kolobežiek, konkrétne po chodníkoch. Rozumel som tomu tak, že pokiaľ ide účastník rýchlosťou chodcov po chodníku môže ísť aj po chodníku. Hovorí o tom nedávno schválený zákon. Je to tak, alebo to má dáky háčik. Osobne som za zrušenie používať pešiu zónu v Trnave pre bicykle, kolobežky a iné prostriedky ohrozujúce chodcov. Pešia zóna je hojne navštevovaná rodinami s malými deťmi a chovanie niektorých mladých cyklistov bol horor v priamom prenose.

   • 2.1.1
    hustilka says:

    Dubovej hlave to trvalo 5,5 roka až to pochopil.
    Rýchlosť myšlienky obrovská.
    Možno časom pochopí že zruinoval Trnavu.

 3. 3
  palo says:

  Konečne, je to správne rozhodnutie. Ostáva ta náročnejšia časť, vykonať to v praxi.

 4. 4
  Vzor says:

  Dobre píšeš. To bude “najnáročnejšia časť”. Prestať sa tváriť, že tam bicyklisti nejazdia.
  Keď budú chcieť, odchytia každého jedného. Majú kamery, pešiakov, stačí len chcieť.
  Vzorom by mal byť sám najväčší. Uvidíme ten svetlý vzor. Či po pešej zóne pôjde vedľa bicykla.

 5. 5
  peter says:

  rozhodnutie prijimam.
  bolo by vsak vhodne upravit aj casy od do.
  napríklad od 8.00 do 20.00.

 6. 6
  maxim says:

  …a ktože mal vo volebnom programe?
  * oficiálne sprístupnenie pešej zóny cyklistom (osadenie už povoleného zvislého dopravného značenia, obmedzenie maximálnej rýchlosti cyklistov a taktiež kontrola mestskou policajnou cyklohliadkou)

 7. 7
  Sisa says:

  P. Pokorny aj clanok o zruseni chraneneho uzemia park J.Krala /VZN 435/ by ste mohol zverejnit nech su obcania o tomto probleme informovany

 8. 8
  br says:

  Ok, a teraz este poprosiime zakaz vstupu chodcov na cyklochodniky.

  • 8.1
   Nevec Gdo says:

   a taktiez na cykloprechody, hlavne na SNP cke ci vlastne Hospodarskej.

   Hodila by sa skor ohladuplnost oboch, co ked vna kazdej strane su burani.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.