reklama

O údržbu cestnej siete v Trnavskom kraji sa bude starať nová technika. Župa vysúťažila nákladiaky a traktory za takmer 11 miliónov

Na krajských cestách v trnavskom regióne pribudnú desiatky kusov novej techniky v podobe 34 nákladných áut a 20 traktorov určených na letnú aj zimnú údržbu ciest s technickým príslušenstvom. Zastaralý vozový park cestárov obnoví Trnavský samosprávny kraj na základe ukončeného verejného obstarávania v celkovej hodnote 10,8 milióna eur s DPH.

Trnavský samosprávny kraj vysúťažil formou dvoch elektronických aukcií dodávateľa novej techniky, ktorá postupne vymení zastaralú a neefektívnu techniku určenú na údržbu ciest, ako aj na rôzne ďalšie činnosti spojené so správou a údržbou cestnej siete.

Obe súťaže na nákladné autá aj traktory prebiehali formou elektronickej aukcie, do súťaží sa prihlásili tri firmy. S najnižšou ponúknutou cenou zvíťazila v oboch prípadoch spoločnosť MB SERVIS z Moravian nad Váhom.

Celková hodnota zákaziek dosiahla v elektronickej aukcii 10 790 188 eur s DPH, predpokladaná hodnota oboch zákaziek bola 13,6 milióna eur s DPH.

Ilustračné foto

Vozový park určený pre správu a údržbu ciest v Trnavskom samosprávnom kraji obnoví župa prostredníctvom 34 kusov nákladných vozidiel s pohonom 4×4 pre údržbu ciest vrátane úpravy podvozkov pre výmenné nadstavby, 34 sypacích výmenných nadstavieb, rovnaký počet predných radlíc, 10 sklápacích výmenných nadstavieb, 9 zametacích nadstavieb, 12 kusov vysprávkových súprav a 10 nadstavieb na prevoz obaľovanej zmesi za cenu 7,6 milióna eur s DPH.

Župa v druhej súťaži obstarala 20 kusov traktorov, 20 priekopových ramien s kosačkou, 8 závesných radlíc za traktor, 12 kusov traktorových čelných nakladačov, 8 šípových radlíc pred traktor, 12 podzvodidlových kosačiek, 12 čističov priekop k traktoru, 12 agresívnych kief k traktoru, 12 kusov orezávačov vegetácie, 2 štiepkovače za traktor, 3 kusy lesných fréz za traktor, 4 kusy fréz na pne za traktor a 4 frézy na zrezávanie krajníc s dopravníkom za cenu 3,17 milióna eur s DPH.

Nová technika bude pribúdať do vozovéhp parku postupne v priebehu niekoľkých mesiacov.

Obidve zákazky boli podmienené tým, aby stroje a technika tvorili funkčné technologické celky, teda aby vozidlá boli plne kompatibilné s prídavnými zariadeniami a príslušenstvom.

Momentálne využívaná technika podľa slov župana Jozefa Viskupiča nevyhovuje potrebám 21. storočia – je zastaraná a neefektívna. “Z tohto dôvodu je TTSK dokonca nútený si niekoľko moderných vozidiel každoročne prenajímať od externých subjektov, čo po nákupe nových vozidiel už nebude potrebné,” pripomenul.

Cieľom tejto komplexnej obmeny je predovšetkým výrazne skrátiť reakčný čas nasadenia techniky pri situáciách ako je námraza alebo sneh na ceste. Nové vozidlá budú ekologickejšie a hospodárnejšie s posypovým materiálom.

„Najstaršie vozidlo súčasného vozového parku má 51 rokov. Na tak starej technike jednoducho nie je možné včas reagovať. Ak sneh alebo námraza nemá vždy cestárov prekvapiť, tak výmena 40 a 50-ročných vozidiel musí nastať. Chceme dať zamestnancom našej správy ciest k dispozícii vozidlá, vďaka ktorým dokážu mimoriadne situácie na cestách zvládať rýchlejšie a kvalitnejšie. Tým zároveň výrazne prispejeme k zlepšeniu bezpečnosti na cestách,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Ulož ako PDF
Napísal 24. júla 2020 8:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.