reklama

Radnica chce pomocou troch hatí zadržať v Trnávke viac vody

S cieľom zadržania väčšieho množstva vody v toku riečky Trnávka chce radnica vybudovať tri hate. Viac vody v koryte má prispieť k zatraktívneniu priestorov a ochladzovaniu vzduchu.

Prvý vzdúvací objekt by mal vzniknúť na mieste bývalého stavidla neďaleko lokality Štrky. Pôvodné stavidlo bolo odstránené pre zlý technický stav v roku 2013.

Druhú hať chce mesto postaviť na úrovni parku pri Kalvárii a tretia by mala stáť pri promenáde, v úseku toku približne medzi pomníkom obetiam I. svetovej vojny a autobusovými zastávkami na Hospodárskej ulici.

Zámer je aktuálne vo fáze výberu dodávateľa projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie aj pre stavebné povolenie s realizačnou podrobnosťou.


Štúdia vakovej hate, mesto si však nechá vypracovať projekt klapkových hatí, ktoré majú vhodnejšie splynúť s prostredím

Vizualizácia: Mesto Trnava / STU Bratislava

V roku 2017 si nechala trnavská radnica vypracovať štúdiu, ktorej autorom je Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Jej autori navrhli umiestnenie troch vakových gumotextilových hatí, mesto však teraz počíta s výstavbou klapkových hatí.

“Dizajn hatí by mal citlivo reagovať na historické prostredie centra mesta a mal by vhodným spôsobom nadväzovať na prvky architektúry 19. storočia. V povrchovej úprave preferujeme prírodné materiály a farebnosť charakteristické pre toto obdobie: kameň, tehla, drevo a kov. Hate majú byť do koryta toku a okolitého prírodného prostredia začlenené veľmi prirodzene a nenásilne,” požaduje mestská samospráva od zhotoviteľa projektovej dokumentácie.

Konštrukcia vzdúvacích objektov má dosahovať výšku od 0,6 do 1 metra.

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2020 9:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Radnica chce pomocou troch hatí zadržať v Trnávke viac vody”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.