reklama

ArtKlub na Hlavnej 17 vyvesil parte, župan sľubuje rokovania s nájomcami a zachovanie ducha bývalého „Káčka“

Jeden z najdlhšie fungujúcich alternatívnych klubov na Slovensku vyvesil na Facebooku symbolické parte a oznamuje svoj koniec po 30 rokoch existencie. Trnavské „Káčko“, neskôr ArtKlub či TenKlub, priestor určený pre nezávislú kultúru so sídlom v mestských priestoroch na Hlavnej 17, si za tri dekády prešiel všeličím, no dnes sa obáva, že ho – paradoxne – pochová kultúra.

Klub a jeho fanúšikovia sa po zverejnení informácií o pripravovanom vybudovaní Kreatívneho centra Trnava, ktoré má vzniknúť aj v priestoroch dnešného ArtKlubu, obávajú, že práve centrum kultúry a kreatívneho priemyslu bude príčinou jeho zániku.

Na množstvo diskusií v rôznych fórach zareagoval župan Jozef Viskupič, ktorý v stanovisku tvrdí, že duch „Káčka“ zostane v novom kreatívnom centre v Trnave zachovaný.


Symbolické parte vyvesil klub na svojej facebookovej stránke

FOTO: FB/Artklub Tenklub

Káčko bolo najmä v 90. rokoch minulého storočia symbolom nezávislosti a kultúrnej alternatívy. Podnik si zažil viaceré útrapy a prešiel problémami, ktorých častým spoločným menovateľom bolo jeho pôsobenie v objekte vo vlastníctve mesta Trnava.

Koncerty, diskotéky, verejné diskusie na spoločenské témy a mnoho ďalších akcií však napokon v tomto priestore v centre Trnavy pretrvali až dodnes. Otázkou zostáva, čo bude ďalej.

Trnavský župan Viskupič 16. novembra 2020 uviedol: „Klubová scéna v Trnave bola, je aj bude. Duch toho, čo všetci poznáme ako ‚Káčko‘, Calipso alebo Artklub, by mal byť v novom kreatívnom centre zachovaný v komerčnom či nekomerčnom priestore. Príprava projektu pokračuje a v rámci nej budeme diskutovať tak so súčasnými nájomcami, ako aj s miestnou umeleckou komunitou.“

Ako ďalej pripomenul, Trnavský samosprávny kraj si budovy na Hlavnej 17 prenajíma od mesta.

„Je preto pochopiteľné, že mesto manažuje všetky aktuálne zmluvné vzťahy i komunikáciu so súčasnými nájomcami. Župa do nich nemôže nijako zasahovať. Sme dohodnutí, že nám mesto do konca februára 2021 odovzdá prázdny objekt, aby v ňom mohla prebehnúť skutočne hĺbková rekonštrukcia. Investujeme do mestského majetku s cieľom zabezpečenia jeho nového verejného využitia. Ide o najvýznamnejší kultúrny projekt v Trnave za posledné desaťročia.“

Na rekonštrukciu objektov na Hlavnej 17 v Trnave získal Trnavský samosprávny kraj získal 7,7 miliónov eur z eurofondov.

Budovy prejdú komplexnou rekonštrukciou od suterénu až po strechu a stanú sa bezbariérovými. Nový typ inštitúcie, kreatívne centrum, ponúkne okrem umeleckých ateliérov, profesionálneho grafického štúdia, či dielne na prácu s drevom a kovom, aj hudobné skúšobne a koncertné priestory.

Ulož ako PDF
Napísal 17. novembra 2020 20:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.