reklama

Trnava sa bude uchádzať o dotáciu na výstavbu druhej kompostárne

Mesto Trnava sa bude uchádzať o získanie dotácie z eurofondov na vybudovanie druhej kompostárne. Predpokladané náklady na vybudovanie nového objektu a technológie kompostárne odhaduje trnavská samospráva na 2,97 milióna eur s DPH, spolufinancovanie z rozpočtu mesta je 5 percent, teda necelých 150-tisíc eur.

Predloženie žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku, ako aj vyčlenenie finančných prostriedkov na spolufinancovanie zámeru z mestského rozpočtu schválili mestskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva 16. februára 2021.

Pôvodne mali o tomto projekte hlasovať poslanci už v novembri minulého roka, pre niektoré nedotiahnuté detaily však bod z rokovania stiahli.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameranú na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.

Mesto Trnava predložilo v rámci výzvy žiadosť o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu s názvom Vybudovanie kompostárne č. 2 v meste Trnava.

Prvá kompostáreň funguje na skládke už asi dve desaťročia. Ročne dokáže zhodnotiť približne 15 000 ton biologického odpadu, ktorý by inak skončil v telese skládky.


Vizualizácia objektu kompostárne

Zdroj: Mesto Trnava

Nová kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností a reštaurácií má pozostávať z ôsmich kompostovacích boxov.

Technologickú časť budú tvoriť aj systém prívodu vzduchu s ventilátormi a aeračnými kanálmi, systémy zvodu výluhu, vytvárania vodnej hmly pre obmedzenie prášenia pri nakladaní, drvič, zmiešavač, triedič a nakladač odpadu.

Nová kompostáreň má byť dimenzovaná na spracovanie takmer 5000 ton odpadu ročne.

Predmetom projektu má byť aj zakúpenie 500 kusov zberných nádob na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností s objemom 120 litrov.

Celkové výdavky na realizáciu projektu boli stanovené podľa projektovej dokumentácie a cenového prieskumu na určenie predpokladanej hodnoty zákazky. Náklady na výstavbu kompostárne majú dosiahnuť približne 1,8 milióna eur, cena technológie predstavuje čiastku 1,1 milióna eur, zberné nádoby majú stáť 36-tisíc eur.

Zariadenie bude umiestnené v areáli skládky FCC na Zavarskej ceste. Stavba nemá nároky na demolácie a rúbanie zelene, pozemok je v súčasnosti voľný.

V priestoroch skládky funguje okrem kompostárne od roku 2012 vďaka eurofondom aj linka na spracovanie odpadov, ktoré nekončia v skládke, ale vyrába sa z nich palivo. Mesto získalo na projekt dotáciu približne 3 milióny eur.

Ulož ako PDF
Napísal 19. februára 2021 8:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava sa bude uchádzať o dotáciu na výstavbu druhej kompostárne”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.