reklama

Trnava sa bude uchádzať o dotáciu na výstavbu druhej kompostárne

Mesto Trnava sa bude uchádzať o získanie dotácie z eurofondov na vybudovanie druhej kompostárne. Predpokladané náklady na vybudovanie nového objektu a technológie kompostárne odhaduje trnavská samospráva na 2,97 milióna eur s DPH, spolufinancovanie z rozpočtu mesta je 5 percent, teda necelých 150-tisíc eur.

Predloženie žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku, ako aj vyčlenenie finančných prostriedkov na spolufinancovanie zámeru z mestského rozpočtu schválili mestskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva 16. februára 2021.

Pôvodne mali o tomto projekte hlasovať poslanci už v novembri minulého roka, pre niektoré nedotiahnuté detaily však bod z rokovania stiahli.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameranú na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.

Mesto Trnava predložilo v rámci výzvy žiadosť o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu s názvom Vybudovanie kompostárne č. 2 v meste Trnava.

Prvá kompostáreň funguje na skládke už asi dve desaťročia. Ročne dokáže zhodnotiť približne 15 000 ton biologického odpadu, ktorý by inak skončil v telese skládky.


Vizualizácia objektu kompostárne

Zdroj: Mesto Trnava

Nová kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností a reštaurácií má pozostávať z ôsmich kompostovacích boxov.

Technologickú časť budú tvoriť aj systém prívodu vzduchu s ventilátormi a aeračnými kanálmi, systémy zvodu výluhu, vytvárania vodnej hmly pre obmedzenie prášenia pri nakladaní, drvič, zmiešavač, triedič a nakladač odpadu.

Nová kompostáreň má byť dimenzovaná na spracovanie takmer 5000 ton odpadu ročne.

Predmetom projektu má byť aj zakúpenie 500 kusov zberných nádob na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností s objemom 120 litrov.

Celkové výdavky na realizáciu projektu boli stanovené podľa projektovej dokumentácie a cenového prieskumu na určenie predpokladanej hodnoty zákazky. Náklady na výstavbu kompostárne majú dosiahnuť približne 1,8 milióna eur, cena technológie predstavuje čiastku 1,1 milióna eur, zberné nádoby majú stáť 36-tisíc eur.

Zariadenie bude umiestnené v areáli skládky FCC na Zavarskej ceste. Stavba nemá nároky na demolácie a rúbanie zelene, pozemok je v súčasnosti voľný.

V priestoroch skládky funguje okrem kompostárne od roku 2012 vďaka eurofondom aj linka na spracovanie odpadov, ktoré nekončia v skládke, ale vyrába sa z nich palivo. Mesto získalo na projekt dotáciu približne 3 milióny eur.

Ulož ako PDF
Napísal 19. februára 2021 8:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Trnava sa bude uchádzať o dotáciu na výstavbu druhej kompostárne”

  1. 1
    ABC says:

    Ja verím že nie je pravda a Nero a LT nepredala skládku FCC a skládka je stále mestská. Z článku vyplýva že nová kompostáren sa bude stavať v areáli skládky FCC.

  2. 2
    NevecGdo says:

    Minimalne na jednom mieste som si vsimol ze ta 120 litrova nadoba je malo. tj na K. Mahra je ten kontajner stale kopcom.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.