reklama

Trnava vyhlásila súťaž na výstavbu novej kompostárne a dodávku technológie za 3 milióny eur

Trnavská radnica spustila súťaž na zhotoviteľa druhej kompostárne. Vznikne v areáli skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste a financovaná bude z väčšej časti prostredníctvom európskych zdrojov.

Podmienky verejnej súťaže na zhotoviteľa novej mestskej kompostárne zverejnili 22. marca 2021, uchádzači o zákazku môžu predkladať svoje ponuky do 23. apríla.

Predpokladaná celková hodnota zákazky je stanovená na základe projektovej dokumentácie na 2 milióny 476-tisíc eur bez DPH (2,97 mil. s DPH). Mesto Trnava sa bude podieľať na spolufinancovaní výstavby objektu a technológie kompostárne piatimi percentami, čo predstavuje 150-tisíc eur.

Zostatok sumy získala Trnava z európskej dotácie prostredníctvom Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ktoré vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameraný na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.


Vizualizácia objektu kompostárne

Zdroj: Mesto Trnava

Verejná súťaž je rozdelená na tri časti.

Prvá časť je výstavba samotného objektu kompostárne v predpokladanej hodnote 1,8 mil. eur s DPH.

Druhá časť zákazky sa týka dodania strojového vybavenia kompostárne ako sú drvič biologicky rozložiteľných odpadov, drvič gastro odpadu, zmiešavač podrveného odpadu či nakladač. Predpokladaná hodnota strojov je 1,1 milióna eur s DPH.

Tretiu časť tvorí dodanie 500 plastových nádob hnedej farby vhodných na triedenie “BIO” odpadu z domácností v predpokladanej hodnote 37-tisíc eur s DPH.

Nová kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností a reštaurácií má pozostávať z ôsmich kompostovacích boxov.

Technologickú časť budú tvoriť aj systém prívodu vzduchu s ventilátormi a aeračnými kanálmi, systémy zvodu výluhu, vytvárania vodnej hmly pre obmedzenie prášenia pri nakladaní, drvič, zmiešavač, triedič a nakladač odpadu.

Nová kompostáreň má byť dimenzovaná na spracovanie takmer 5000 ton odpadu ročne.

Zariadenie bude umiestnené v areáli skládky FCC na Zavarskej ceste. Stavba nemá nároky na demolácie a rúbanie zelene, pozemok je v súčasnosti voľný.

Prvá kompostáreň funguje na skládke už asi dve desaťročia. Ročne dokáže zhodnotiť približne 15 000 ton biologického odpadu, ktorý by inak skončil v telese skládky.

V priestoroch skládky funguje okrem kompostárne od roku 2012 vďaka eurofondom aj linka na spracovanie odpadov, ktoré nekončia v skládke, ale vyrába sa z nich palivo. Mesto získalo na projekt dotáciu približne 3 milióny eur.

Ulož ako PDF
Napísal 22. marca 2021 8:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.