reklama

V Trnave by mala pribudnúť druhá kompostáreň za 3 milióny eur z eurofondov

AKTUALIZOVANÉ 3. novembra 2020

Na návrh druhého viceprimátora Tibora Pekarčíka poslanci zahlasovali za stiahnutie materiálu z rokovania mestského zastupiteľstva.

Mesto Trnava sa bude uchádzať o získanie dotácie z eurofondov na vybudovanie novej kompostárne. Predpokladané náklady na vybudovanie technológie kompostárne odhaduje trnavská samospráva na 3 milióny eur, spolufinancovanie z rozpočtu mesta je 5 percent, teda 150-tisíc eur.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameranú na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Mesto Trnava predložilo v rámci výzvy žiadosť o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu s názvom Vybudovanie kompostárne č. 2 v meste Trnava.

Prvá kompostáreň funguje na skládke už asi dve desaťročia. Ročne dokáže zhodnotiť približne 15 000 ton biologického odpadu, ktorý by inak skončil v telese skládky.

Kompost je určený na predaj, podľa aktuálneho cenníka spoločnosti FCC stojí jedna tona kompostu 24 eur s DPH, pre menších odberateľov sú k dispozícii 50-litrové vrecia za cenu 3 eurá s DPH.


V priestoroch skládky funguje okrem kompostárne od roku 2012 vďaka eurofondom aj linka na spracovanie odpadov, ktoré nekončia v skládke, ale vyrába sa z nich palivo. Mesto získalo na projekt dotáciu približne 3 milióny eur

Ilustračné foto

Nová kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností a reštaurácií má pozostávať z ôsmich kompostovacích boxov.

Technologickú časť budú tvoriť aj systém prívodu vzduchu s ventilátormi a aeračnými kanálmi, systémy zvodu výluhu, vytvárania vodnej hmly pre obmedzenie prášenia pri nakladaní, drvič, zmiešavač, triedič a nakladač odpadu.

Predmetom projektu má byť aj zakúpenie 240 kusov zberných nádob na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností s objemom 120 litrov.

Nová kompostáreň má byť dimenzovaná na spracovanie takmer 5000 ton odpadu ročne.

Zariadenie bude umiestnené v areáli skládky FCC na Zavarskej ceste. Stavba nemá nároky na demolácie a rúbanie zelene, pozemok je v súčasnosti voľný.

Ulož ako PDF
Napísal 28. októbra 2020 13:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave by mala pribudnúť druhá kompostáreň za 3 milióny eur z eurofondov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.