reklama

Do siedmich mesiacov vyrastie druhá mestská kompostáreň za 2,7 milióna eur

Mesto Trnava dokončilo verejné obstarávanie výstavby novej kompostárne. V poradí už druhá mestská kompostáreň vznikne rovnako v areáli skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste a financovaná bude z väčšej časti prostredníctvom európskych zdrojov.

Projekt bol rozdelený na tri časti – prvá sa týkala výstavby samotného objektu kompostárne, v druhej vyberali dodávateľa strojového vybavenia a tretia časť sa týkala dodávky 500 kusov plastových nádob hnedej farby vhodných na triedenie bioodpadu.

Celková hodnota diela je po ukončení súťaže 2,7 milióna eur s DPH, päť percent oprávnených nákladov zaplatí mesto z vlastného rozpočtu, 95% získala trnavská radnica z európskej dotácie prostredníctvom Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktoré vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameraný na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.


Vizualizácia objektu kompostárne

ZDROJ: Mesto Trnava

Výstavba objektu kompostárne bude stáť 1 milión 675-tisíc eur s DPH, predpokladaná hodnota zákazky bola v súťaži stanovená na 1,8 mil. s DPH.

Strojové vybavenie vysúťažila trnavská samospráva za 1 milión 31-tisíc eur s DPH, predpokladaná hodnota bola o 70-tisíc eur viac.

Za poltisícku plastových nádob zaplatí mesto 21-tisíc eur, o šestnásťtisíc menej ako bol stanovený odhad v súťaži.

Zmluvy s víťaznými dodávateľmi stanovené na čas plnenia v rozsahu siedmich mesiacov. Zariadenia by tak malo byť v prevádzke niekedy v polovici roka 2022.

Nová kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností a reštaurácií má pozostávať z ôsmich kompostovacích boxov. Jej kapacita je stanovená na spracovanie takmer 5000 ton odpadu ročne.

Strojovú a technologickú časť budú tvoriť okrem iného drvič, zmiešavač, triedič a nakladač odpadu, ako aj systém prívodu vzduchu s ventilátormi a aeračnými kanálmi či systémy zvodu výluhu a vytvárania vodnej hmly pre obmedzenie prášenia pri nakladaní.

Zariadenie bude umiestnené v areáli skládky FCC na Zavarskej ceste. Stavba nemá nároky na demolácie a rúbanie zelene, pozemok je v súčasnosti voľný.

Výsledný produkt, teda kvalitný kompost, plánuje trnavská samospráva využívať na mestských pozemkoch, poľnohospodárskych pozemkoch, vyrobený kompost si tak ako doteraz budú môcť zakúpiť pre vlastné potreby aj Trnavčania.

Prvá kompostáreň funguje na skládke už asi dve desaťročia. Ročne dokáže zhodnotiť približne 15 000 ton biologického odpadu, ktorý by inak skončil v telese skládky.

Ulož ako PDF
Napísal 29. novembra 2021 18:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.