reklama

Marián Galbavý ohlásil kandidatúru na post primátora Trnavy vo voľbách 2022

Právnik Marián Galbavý oficiálne oznámil vo štvrtok 6. mája 2021 kandidatúru na primátora mesta Trnava v budúcoročných komunálnych voľbách.

„Trnava je mesto, na ktorom mi záleží, ktoré mám rád, a ku ktorému mám vzťah. Práve preto je mojou víziou spraviť z Trnavy moderné mesto, ktoré pozorne počúva svojich občanov. Poznám však aj ľudí, ktorí necítia, že ich naše mesto skutočne počúva. Cítia sa odstrčení a cudzí. Je to pre mňa neprípustný fakt, ktorý je zároveň motiváciou k zmene. Chcem byť ľuďom partnerom, ktorý počúva občanov bez rozdielu, keď sa prihovárajú svojej Trnave,“ priblížil na úvod dôvody svojej kandidatúry 49 – ročný Marián Galbavý, v súčasnosti poslanec v mestskom aj krajskom zastupiteľstve.

Do verejného života vstúpil pred siedmimi rokmi ako poslanec za občiansku platformu Lepšia Trnava, po štyroch rokoch v roku 2018 kandidoval za inicatívu Priateľská Trnava do zastupiteľstva, uchádzal sa aj o post primárora.

Vo voľbách získal poslanecké kreslo mestského poslanca, v primátorských voľbách skončil zo siedmich kandidátov tretí za Petrom Bročkom a Rastislavom Mrázom.


Marián Galbavý

FOTO: www.mariangalbavy.sk

Trnavčania
v „cudzom“ meste

Kandidatúru na primátorské kreslo opiera Galbavý o tri piliere: mesto pre každého, mesto pre ľudí a mesto pre všetkých.

„Príliš veľa ľudí v Trnave cíti, že sú tu navyše, že s nimi mesto neráta, že nie sú súčasťou vízií budúcnosti tohto mesta. A týchto ľudí je čoraz viac. Oslovujú ma ako opozičného mestského poslanca, píšu mi, zastavujú na ulici a sťažujú sa. Majú pocit, že ich vedenie mesta nepočúva a napriek predvolebným deklaráciám sa nikto nezaujíma o ich názor. Jediné, čo mesto od nich chce, sú vysoké dane a poplatky,“ vyhlásil a uviedol ako príklad nezáujmu radnice o Trnavčanov prípad podnikateľa, ktorý si 27 rokov prenajímal mestské priestory, nájomné platiť načas, pomáhal.

„Tomuto človeku sa mesto rozhodlo zrušiť nájom, o čom sa dozvedel z internetu. Vykopli ho bez slova, bez vysvetlenia, hľadania riešenia,“ poukázal Galbavý.

Za podobný príklad si vybral aj odvolanie náčelníka MsP Igora Kelešiho po 29 rokoch služby. „Odvolali ho v neprítomnosti, bez možnosti obhájiť sa. Dôvody? Boli oznámené primátorom na Facebooku.“

„Tretí príklad nezáujmu: bezmenní obyvatelia Kukučínovej ulice. Nikto nepočúval ich názor, nikto nebral ohľad na ich pripomienky pri rekonštrukcie ulice, nikto sa nepýtal, či chcú, aby sa na celej ulici vyrúbali stromy.“

Vo všetkých prípadoch chýbala podľa Galbavého komunikácia zo strany mesta. „A tak by som mohol pokračovať ďalej a ďalej,“ doplnil.

Počúvať názory ľudí,
komunikovať a informovať

Víziou Mariána Galbavého je osloviť k spolupráci všetkých, vrátane „systémových“ politických strán.

„Osloviť chcem všetkých, ktorí majú záujem a chuť rozvíjať naše mesto. Všetkých, ktorí sa chcú realizovať. Všetkých, ktorí sú pripravení za svoje mesto bojovať, ktorým na našom meste záleží rovnako ako mne. Pretože v Trnave vždy platilo heslo: Najskôr Trnava a potom ostatné,“ skonštatoval.

Trnava má podľa Galbavého potenciál prosperovať po ekonomickej stránke, ale aj byť inšpiráciou, centrom inovácií a kreativity.

Mimoriadne dôležitá je pre kandidáta na primátora ekonomika mesta. To môže podľa jeho slov vedome na svoj chod používať len dva zdroje príjmov – dane a poplatky a úvery.

“Keď je mesto v ťažkej situácii, môže zvyšovať dane a brať väčšie úvery. Rozpočtová zodpovednosť však tkvie v tom, že nie je možné zvyšovať dane a úverovú zaťaženosť svojvoľne a donekonečna, v dobrom počasí. Naopak, tieto zdroje by mali byť k dispozícii pre ťažké časy – práve také, aké sú teraz – a nie pre budovateľský apetít.
Mesto sa netvorí pre stavby, ktoré nemajú srdce. Mesto sa nebuduje pre pomníky ega a nezadlžuje občanov na generácie. Mesto je tvorené pre ľudí, aby v ňom žili spokojne. Občania nemajú mať obavy o to, že platia najvyššie dane, poplatky za ubytovanie a v centre majú to najdrahšie parkovné. Chcem, aby občania už viac nemali pocit, že im niečo uberá na kvalite života v našom meste, aby mali pocit, že ich niekto počúva, komunikuje s nimi. Trnava má byť centrom, ktoré poskytuje dostatočný priestor pre všetkých šikovných ľudí s túžbou tvoriť lepšie miesto pre druhých,“
hovorí.

Podľa jeho slov je nevyhnutné spájať všetkých, ktorí sa o mesto zaujímajú a rozumejú problémom, ktoré sa ho týkajú.


Galbavý počas tlačovej besedy na Trojičnom námestí, 6. mája 2021

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Prvý z oficiálnych kandidátov na primátora v jesenných voľbách 2022 povedal, že dnes už existuje volebný tím, funguje tiež oficiálna internetová stránka, ako aj stránka na Facebooku a Instagrame.

„Do volieb zostáva približne rok a pol. Postupne budeme predstavovať svoj program, aj tím ľudí, ktorí na ňom pracujú. Ako som už povedal, o spolupráci budem rokovať so všetkými systémovými demokratickými stranami, pretože verím v politiku založenú na stranách. Prestal som veriť na náhodné stretnutie osôb na jednej kandidátke. Verím v zodpovednosť. Oslovujem však aj nezávislých kandidátov,“ pripomenul.

Sám sa plánuje uchádzať o voličské hlasy ako nezávislý kandidát, hoci ako uviedol a zopakoval, o podpore demokratických politických strán pre svoju kandidatúru bude rokovať a verejnosti ju po definitívnom uzavretí oznámi.

„Neverím na rýchle úspechy. Dobré veci chcú čas, preto začíname už teraz. Pán Bročka je silný primátor, na druhej strane my máme už dnes mimoriadne motivovaný tím, aby sme boli primeraným súperom,“ vysvetlil skutočnosť, že svoju kandidatúru oznámil na trnavské pomery s mimoriadnym predstihom.

Ulož ako PDF
Napísal 6. mája 2021 16:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.