reklama

Kandidatúru na primátora ohlásil poslanec Marián Galbavý, vznikla platforma Priateľská Trnava

Advokát Marián Galbavý, v súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva a člen klubu Za lepšiu Trnavu, od roku 2017 aj poslanec v krajskom parlamente, je kandidátom na primátora Trnavy v novembrových komunálnych voľbách. Kandidatúru na primátorské kreslo ohlásil Galbavý v utorok 21. augusta 2018. Zároveň viceprimátor Matej Lančarič informoval na tlačovej besede o vzniku novej platformy pod názvom Priateľská Trnava pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami.

Priateľská Trnava predstavila okrem kandidáta na primátora aj prvých 13 uchádzačov o poslanecké kreslo. Piati z nich pôsobia v poslaneckej lavici mestského zastupiteľstva aj v súčasnosti.

Platforma má združiť vízie nezávislých kandidátov pod spoločnou hlavičkou. Od piatka 24. augusta začnú zbierať podpisy kandidátov na poslancov aj primátora na Trojičnom námestí, kde zároveň budú verejnosti predstavovať svoj program a víziu.


Marián Galbavý ohlásil svoju kandidatúru na primátora Trnavy 21. augusta 2018

Základná filozofia Priateľskej Trnavy

Ako informovali predstavitelia platformy, Priateľská Trnava chce, aby sa všetci obyvatelia bez rozdielu spojili pre mesto a nehľadali nepriateľov medzi tými, ktorí majú na niektoré rozhodnutia iný názor.

„Trnava patrí všetkým, ktorí majú mesto radi, žijú tu, pracujú či študujú. Aj naše rozhodnutia majú byť pre zlepšenie života všetkých. Vyhľadávanie nepriateľov neprospieva mestu. Odmietame nepriateľskú komunikáciu a vytváranie konfliktov. Odmietame škatuľkovanie na ‚smerákov‘, ‚kádehákov‘, ‚poórovcov‘ a iných ‚-ov. Pre nás je dôležitá chuť a záujem konať pre dobro mesta. Samozrejme pri dodržiavaní vysokých štandardov čestnosti, čistoty a transparentnosti,“ predstavujú svoj postoj.

Nezávislí kandidáti Priateľskej Trnavy sa zhodli na tom, že Trnava musí byť mesto, ktoré slúži všetkým občanom bez ohľadu na ich vekovú alebo sociálnu skupinu či príslušnosť. Občania nemôžu mať pocit, že mesto patrí len cyklistom alebo mladým ľuďom. V rámci platformy predstavujú kandidátov, ktorí majú byť zárukou širokej názorovej plurality.

„Chceme Trnavu, ktorá bude skvelé miesto pre život, prácu aj oddych. Chceme, aby sa všetci občania v meste dobre cítili bez ohľadu, či tu žijú, študujú alebo pracujú. S tým súvisí kvalitná doprava – a to dynamická aj statická, kvalitné životné prostredie, široké možnosti športového a kultúrneho vyžitia, podpora športovania mládeže, kvalitné a dostupné služby, škôlky, školy a iné,“ vyslovujú svoje ciele.

Kandidát na primátora Marián Galbavý

Galbavý spomína, že keď sa pred štyrmi rokmi začala spoluprácu s Lepšou Trnavou, mali sme veľa ideálov, cieľov a vízii. „Viacerí sme sa síce takmer vôbec nepoznali, ale riskli sme to spolu s cieľom posunúť Trnavu dopredu. Hlavné ciele programu – nezávislosť, čestnosť a transparentnosť – boli kľúčové body, na ktorých sme sa zhodovali a zhodujeme sa dodnes,“ hovorí.

Ako dopĺňa, problém nastal v komunikácii. To považujú členovia platformy aj sámotný Galbavý za jeden z hlavných problémov.

„Postupne sme zistili, že niektorí sa prejavujú konfliktne. Majú sklon argumentáciu nahrádzať argumentum ad hominem – namiesto vecnej diskusie poukazovať na nositeľa názoru, na jeho vlastnosti či názory. Týmto vznikajú zbytočné spory a zaniká priestor na spoluprácu. To sme mali možnosť sledovať či už na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva, na stretnutiach s občanmi, v komentároch na sociálnych sieťach či rôznych internetových diskusiách. S týmto sme sa nedokázali stotožniť. Verili sme, že sa to časom nejak zlepší, to sa však nestalo,“ konštatuje poslanec v mestskom aj krajskom parlamente.


Súčasný viceprimátor M. Lančarič počas tlačovej besedy s M. Galbavým

Ako ďalej pripomína viceprimátor Matej Lančarič spoločne s Mariánom Galbavým, na druhej strane, napriek tomu, že na začiatku mal každý z nich isté pochybnosti, ako dokážu počas štyroch rokov spoločne fungovať, sú spokojní a potešení, že mali v rámci Lepšej Trnavy česť spoznať veľa skvelých ľudí a konštruktívne spolupracovať.

„Musíme zároveň zdôrazniť, že s väčšinou členov nebol nikdy žiaden problém ani v komunikácii ani v ničom, preto pevne veríme, že zostaneme aj naďalej priatelia a budeme spolupracovať aj naďalej na princípe komunikácie. Kolegom zároveň držíme palce,“ dopĺňajú.

„Komunikácia je jedna z najdôležitejších ciest. Hlavne pri strategických a dôležitých rozhodnutiach týkajúcich sa života mesta. Nemôže byť z nej vylúčený nik, kto má mandát od občanov, ani tí, čo nesúhlasia – viď spor o pozemky City aréna, výruby stromov, zmena územného plánu. Akokoľvek dobre mienený projekt musí byť komunikovaný medzi poslancami i s občanmi. Keďže komunikácia má spájať a nie rozdeľovať, nemôže byť vedená urážlivo, arogantne či nenávistne. Za ideálmi, s ktorými sme vstupovali v rámci Lepšej Trnavy stojíme. Ide nám však aj o dôslednosť pri ich realizácii a systémovom doťahovaní dobrých nápadov, ako aj napĺňaní dlhodobej koncepcie dopravy, zelene, využitia voľného času. Aj naďalej chceme udržať integritu s tým, s čím sme vstupovali pred voličov pred štyrmi rokmi,“ uvádzajú v spoločnom vyhlásení zástupcovia platformy nezávislých kandidátov Priateľská Trnava.

Primátorskú kandidatúru vo voľbách 10. novembra doteraz ohlásili súčasný primátor Peter Bročka, kandidát KDH Rastislav Mráz a podnikateľ Peter Ondrejka.

SPRÁVU AKTUALIZUJEME.


Platforma predstavila na tlačovej besede aj prvých 13 kandidátov na poslancov

Ulož ako PDF
Napísal 21. augusta 2018 14:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, KOMUNÁLNE VOĽBY 2018, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kandidatúru na primátora ohlásil poslanec Marián Galbavý, vznikla platforma Priateľská Trnava”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.