reklama

Zo spomienky na našich zosnulých sa stal festival plastov

Tony plastov rôznych druhov a tvarov vo veľkých kontajneroch čakajúcich na odvoz. Veľmi často končia rovno v skládke, veľká časť z nich je nezrecyklovateľná. Aj tak to vyzerá na našich cintorínoch pár dní po Dušičkách.

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých – alebo ľudovo povedané Dušičky – rozžiaria cintoríny v mestách a obciach. Spomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

Dušičky prinášajú emócie, vyvolávajú spomienky na našich drahých, bohužiaľ, stal sa z nich sa aj obrovský festival plastov.

„Umelé ozdoby na hroboch sú zväčša vyrobené z viacerých materiálov a nedajú sa recyklovať. Väčšinou sú tak odsúdené na skládku odpadov, kde sa rozkladajú stovky rokov. Veľkým problémom je aj množstvo sviečok v plastovom alebo sklenenom obale. Ak sa nevytriedia, končia na skládkach, kde sa menia na večný odpad,“ upozorňuje spoločnosť ENVI-PAK, ktorá zabezpečuje triedený zber odpadov a jeho zhodnocovanie a recykláciu od roku 2003.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Namiesto umelých a často nezmyselných aj nevkusných plastových „ozdôb“ na hroby existuje množstvo prírode bližších a rozumnejších riešení.

Na vyzdobenie je možné použiť živé kvety v kvetináčoch, výrobky z ihličia, borovicových šišiek alebo sušených kvetov. Ich dopad na životné prostredie je neporovnateľne menší ako v prípade umelých vencov a kvetov.

Viaceré obce aj mestá zároveň žiadajú návštevníkov cintorínov, aby používali správnym spôsobom pristavené kontajnery. Na cintorínoch sa objavujú kontajnery na sklo, plast, komunálny odpad či biologicky rozložiteľný odpad.

Správnym triedením môžeme prispieť k podstatne nižšej záťaži dušičkového obdobia na životné prostredie.

Vstup na cintoríny bez obmedzení

Trnavské cintoríny budú fungovať bez mimoriadnych opatrení

Trnavská samospráva zverejnila aktuálne informácie týkajúce sa blížiacich Dušičiek. Všetky štyri cintoríny na území mesta budú otvorené od 26. októbra do 10. novembra medzi 7.00 h a 22.00 h.

Mesto Trnava zdôrazňuje, že na parkovanie pri cintorínoch je možné využívať len parkoviská a vyznačené plochy, tak ako aj v predchádzajúcich rokoch, a samozrejme, je potrebné rešpektovať dopravné značenie.

Dopravu budú ako každoročne usmerňovať hliadky dopravnej polície. Pri cintorínoch bude posilnené hliadkovanie mestskej polície.

Ulož ako PDF
Napísal 27. októbra 2021 11:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.