reklama

V Suchej nad Parnou vznikne moderný prírodný park slúžiaci na oddych, športové aktivity, ako aj výučbu detí

V obci Suchá nad Parnou, v dotyku miestneho potoka, vznikne moderný prírodný park slúžiaci na oddych, športové aktivity, ako aj výučbu detí z miestnej základnej školy. Projekt bude spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Obec započala proces verejného obstarávania na realizáciu zámeru Zelená infraštruktúra v obci Suchá nad Parnou na konci roka 2019 a ukončila ho 17. januára 2022 podpisom zmluvy.

Víťazom verejného obstarávania sa stala spoločnosť Janiga – Záhradníctvo s.r.o. z Liptovskej Teplej, ktorá ponúkla v súťaži najnižšiu cenu 236-tisíc eur s DPH. Stavebné práce majú byť dokončené do ôsmich mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi.

Cieľom projektu Zelená infraštruktúra v obci Suchá nad Parnou je zregenerovanie zanedbaného biokoridoru pozdĺž potoka, ktorý má slúžiť nielen ako pás zelene v obecnej zástavbe, ale tiež ako využiteľná verejná plocha určená na voľný čas a oddych v prírode.

Priestor budúceho parku má zlepšovať mikroklímu okolia, zadržiavať vodu v krajine a rovnako má slúžiť ako útočisko na ochranu drobnej zveri, vtáctva a tiež ako zdroj potravy pre drobnú zver a vtáky, čím má prispievať k zachovaniu biodiverzity územia.


Lokalita biokoridoru pri potoku Parná

Reprofoto: Mapy.cz

Nezanedbateľný je aj edukatívny charakter projektu. Súčasťou zámeru je vytvorenie exteriérovej učebne pre žiakov ZŠ, kde budú deti v prírodnom prostredí vedené k ochrane prírody.

Dotknutý priestor pri potoku Parná s rozlohou približne 8000 metrov štvorcových je tvorený hustým porastom prevažne krovín a stromov. Nachádza sa tu aj nespevnená pešia cestička.

Lokalita je podľa vyjadrenia projektanta neudržiavaná a značne zanedbaná. V súčasnosi sa tu nenachádza žiaden mobiliár ani osvetlenie.

Z technickej správy projektu vypýva, že z približne 80 stromov dôjde k výrubu 22 značne poškodených, prevádzkovo nebezpečných a neperspektívnych stromov.

V rámci stavebnej fázy projektu budú vytvorené terénne modelácie, ktoré budú prispievať k optickému členeniu terénu, nasmerovaniu odtoku a zadržiavaniu dažďovej vody v krajine, ako aj k zlepšeniu mikroklímy v ich bezprostrednom okolí.

„Tieto terénne modelácie poslúžia hlavne pri detských hrách a na oddych v tráve. Druhy drevín boli vybrané s ohľadom na prostredie a za účelom zníženia hluku a prašnosti lokality. Taktiež ide o izolačnú a multifunkčnú zeleň, ktoré napomáhajú zachovať prirodzenú biodiverzitu krajiny,“ približuje technická správa.

V novom parku pre obyvateľov Suchej nad Parnou budú vysadené aj okrasné trávy, trvalkové záhony, trávne plochy či kvitnúce lúčne trávniky.

Plánované je aj vybudovanie lavičiek, odpadkových košov, ohniska a nespevnenej cestičky pre chodcov v podobe mlatového chodníka.

Exteriérová učebňa vznikne na terénnej vyvýšenine, kde budú zapustené dubové hranoly určené na sedenie.

Predpokladané náklady na vybudovanie prírodného parku sú 350-tisíc eur s DPH.

Obec Suchá nad Parnou hľadá vo verejnej súťaži zhotoviteľa stavebných prác, tie majú trvať približne 8 mesiacov od podpísania zmluvy s víťazom tendra.


Sadovnícko – architektonická štúdia

ZDROJ: Obec Suchá and Parnou

Ulož ako PDF
Napísal 25. januára 2022 15:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.