reklama

V Suchej nad Parnou vybudujú pri potoku prírodný park určený na oddych obyvateľov aj vzdelávanie detí

V obci Suchá nad Parnou, v dotyku miestneho potoka, pripravujú vytvorenie prírodného parku slúžiaceho na oddych, športové aktivity, ako aj výučbu detí z neďalekej základnej školy. Projekt bude spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Cieľom zámeru je zregenerovanie zanedbaného biokoridoru pozdĺž potoka, ktorý má slúžiť nielen ako pás zelene v obecnej zástavbe, ale tiež ako využiteľná verejná plocha určená na voľný čas a oddych v prírode.

Priestor budúceho parku má zlepšovať mikroklímu okolia, zadržiavať vodu v krajine a rovnako má slúžiť ako útočisko na ochranu drobnej zveri, vtáctva a tiež ako zdroj potravy pre drobnú zver a vtáky, čím má prispievať k zachovaniu biodiverzity územia.

Nezanedbateľný je aj edukatívny charakter projektu. Súčasťou zámeru je vytvorenie exteriérovej učebne pre žiakov ZŠ, kde budú deti v prírodnom prostredí vedené k ochrane prírody.


Lokalita biokoridoru pri potoku Parná

Reprofoto: Mapy.cz

Dotknutý priestor pri potoku Parná s rozlohou približne 8000 metrov štvorcových je tvorený hustým porastom prevažne krovín a stromov. Nachádza sa tu aj nespevnená pešia cestička.

Lokalita je podľa vyjadrenia projektanta neudržiavaná a značne zanedbaná. V súčasnosi sa tu nenachádza žiaden mobiliár ani osvetlenie.

Z technickej správy projektu vypýva, že z približne 80 stromov dôjde k výrubu 22 značne poškodených, prevádzkovo nebezpečných a neperspektívnych stromov.

V rámci stavebnej fázy projektu budú vytvorené terénne modelácie, ktoré budú prispievať k optickému členeniu terénu, nasmerovaniu odtoku a zadržiavaniu dažďovej vody v krajine, ako aj k zlepšeniu mikroklímy v ich bezprostrednom okolí.

„Tieto terénne modelácie poslúžia hlavne pri detských hrách a na oddych v tráve. Druhy drevín boli vybrané s ohľadom na prostredie a za účelom zníženia hluku a prašnosti lokality. Taktiež ide o izolačnú a multifunkčnú zeleň, ktoré napomáhajú zachovať prirodzenú biodiverzitu krajiny,“ približuje technická správa.

V novom parku pre obyvateľov Suchej nad Parnou budú vysadené aj okrasné trávy, trvalkové záhony, trávne plochy či kvitnúce lúčne trávniky.

Plánované je aj vybudovanie lavičiek, odpadkových košov, ohniska a nespevnenej cestičky pre chodcov v podobe mlatového chodníka.

Exteriérová učebňa vznikne na terénnej vyvýšenine, kde budú zapustené dubové hranoly určené na sedenie.

Predpokladané náklady na vybudovanie prírodného parku sú 350-tisíc eur s DPH.

Obec Suchá nad Parnou hľadá vo verejnej súťaži zhotoviteľa stavebných prác, tie majú trvať približne 8 mesiacov od podpísania zmluvy s víťazom tendra.


Sadovnícko – architektonická štúdia

ZDROJ: Obec Suchá and Parnou

Ulož ako PDF
Napísal 3. januára 2020 11:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Suchej nad Parnou vybudujú pri potoku prírodný park určený na oddych obyvateľov aj vzdelávanie detí”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.