reklama

V Suchej nad Parnou vybudujú pri potoku prírodný park určený na oddych obyvateľov aj vzdelávanie detí

V obci Suchá nad Parnou, v dotyku miestneho potoka, pripravujú vytvorenie prírodného parku slúžiaceho na oddych, športové aktivity, ako aj výučbu detí z neďalekej základnej školy. Projekt bude spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Cieľom zámeru je zregenerovanie zanedbaného biokoridoru pozdĺž potoka, ktorý má slúžiť nielen ako pás zelene v obecnej zástavbe, ale tiež ako využiteľná verejná plocha určená na voľný čas a oddych v prírode.

Priestor budúceho parku má zlepšovať mikroklímu okolia, zadržiavať vodu v krajine a rovnako má slúžiť ako útočisko na ochranu drobnej zveri, vtáctva a tiež ako zdroj potravy pre drobnú zver a vtáky, čím má prispievať k zachovaniu biodiverzity územia.

Nezanedbateľný je aj edukatívny charakter projektu. Súčasťou zámeru je vytvorenie exteriérovej učebne pre žiakov ZŠ, kde budú deti v prírodnom prostredí vedené k ochrane prírody.


Lokalita biokoridoru pri potoku Parná

Reprofoto: Mapy.cz

Dotknutý priestor pri potoku Parná s rozlohou približne 8000 metrov štvorcových je tvorený hustým porastom prevažne krovín a stromov. Nachádza sa tu aj nespevnená pešia cestička.

Lokalita je podľa vyjadrenia projektanta neudržiavaná a značne zanedbaná. V súčasnosi sa tu nenachádza žiaden mobiliár ani osvetlenie.

Z technickej správy projektu vypýva, že z približne 80 stromov dôjde k výrubu 22 značne poškodených, prevádzkovo nebezpečných a neperspektívnych stromov.

V rámci stavebnej fázy projektu budú vytvorené terénne modelácie, ktoré budú prispievať k optickému členeniu terénu, nasmerovaniu odtoku a zadržiavaniu dažďovej vody v krajine, ako aj k zlepšeniu mikroklímy v ich bezprostrednom okolí.

“Tieto terénne modelácie poslúžia hlavne pri detských hrách a na oddych v tráve. Druhy drevín boli vybrané s ohľadom na prostredie a za účelom zníženia hluku a prašnosti lokality. Taktiež ide o izolačnú a multifunkčnú zeleň, ktoré napomáhajú zachovať prirodzenú biodiverzitu krajiny,” približuje technická správa.

V novom parku pre obyvateľov Suchej nad Parnou budú vysadené aj okrasné trávy, trvalkové záhony, trávne plochy či kvitnúce lúčne trávniky.

Plánované je aj vybudovanie lavičiek, odpadkových košov, ohniska a nespevnenej cestičky pre chodcov v podobe mlatového chodníka.

Exteriérová učebňa vznikne na terénnej vyvýšenine, kde budú zapustené dubové hranoly určené na sedenie.

Predpokladané náklady na vybudovanie prírodného parku sú 350-tisíc eur s DPH.

Obec Suchá nad Parnou hľadá vo verejnej súťaži zhotoviteľa stavebných prác, tie majú trvať približne 8 mesiacov od podpísania zmluvy s víťazom tendra.


Sadovnícko – architektonická štúdia

ZDROJ: Obec Scuhá and Parnou

Ulož ako PDF
Napísal 3. januára 2020 11:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “V Suchej nad Parnou vybudujú pri potoku prírodný park určený na oddych obyvateľov aj vzdelávanie detí”

 1. 1
  Nevec Gdo says:

  Predchadzajuca starostka to tam dala vyklcovcat a nasledne to tam zarastlo krovinami.

  Nie je mi jasne, ako vyklcovanie dalsich stromov a vysadba okrasnych kvetin a travnikov zmeni mikroklimu, iba ak ze tam bude v lete viac teplo a voda sa bude rychlejsie aj z tejto casti odparovat.
  Taktiez mi nie je jasne ako tam chcu tymto sposobom znizovat prasnost a hluk, kedze prave ten lesik prave o tuto schopnost prestavbou pride.

  Deti v Suchej uz po vonku velmi nebehaju, na to maju panakov vo svojich PC hrach.

 2. 2
  Jozef says:

  Este by bolo dobre zakazat vyvoz odpadu zo zahrad do miestneho potoka je to hroza

  • 2.1
   Nevec Gdo says:

   Vyvazat odpad do potoka je zakazane,len to nema kto postihovat.

   • 2.1.1
    Jozef says:

    Lahko sa najde vinnik bez problemov to vysypaju za ploty svojich zahrad je to tam samy potkan a este rodina nemenovaneho poslanca co je v komisii ziv. prostredia roky znecistuje svojim v uvodzovkach podnikanim uprostred dediny ovzdusie a nikto nic . Taka je skutocnost bohuzial

    • 2.1.1.1
     Gypsy says:

     A to už je ako možné? Miestny známy bonzák, ktorý vždy začerstva hlási vypílenie stromu, ohník v záhrade, atď., toto nevidí?

 3. 3
  Nevec Gdo says:

  Este tak drobnost. To osvetlenie sa kde napoji na zdroj elektriny,ci polovicu zhltne pripojka,alebo tam daju ekologicke kolektory,ktore niekto nekologicky vyrobil?

  • 3.1
   amater says:

   prosim ta uz tu prestan pustat tie tvoje primitivne amaterske uvahy co ta napadli pri pive v senku. venuj sa tomu comu sa rozumies

   • 3.1.1
    Nevec Gdo says:

    Rad som si precital tvoj rozumny prispevok plny zmysluplnych argumentov. Vidim ze tomu rozumies.

   • 3.1.2
    Mentolka says:

    Mentálne problémy v Suchej nie sú len na šenkovej úrovni, ale aj tam, kde by vôbec nemali byť

    • 3.1.2.1
     Nevec Gdo says:

     To je pravda. Pobavi ked tu o mne napise amater cosi ked ma v zivote nevidel. Mojj prispevok nie je sice profesionalny ale k veci,kedze ten projekt nie je blizsie k realizacii,nez ked sa dal vypracovat za predchadzajuceho starostu. Nerozumiem tomu clanku kto ho dal do placu a este tam je zdroj ako obec Sucha.

 4. 4
  Nevec Gdo says:

  To je pravda. Pobavi ked tu o mne napise amater cosi ked ma v zivote nevidel. Mojj prispevok nie je sice profesionalny ale k veci,kedze ten projekt nie je blizsie k realizacii,nez ked sa dal vypracovat za predchadzajuceho starostu. Nerozumiem tomu clanku kto ho dal do placu a este tam je zdroj ako obec Sucha.

 5. 5
  Web says:

  Obecný web.
  Čosi moderne sa tváriace, ale nepraktické z dôvodu neprehľadnosti.
  Chcel som niečo nájsť, nenašiel som, prestalo ma to baviť.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.