reklama

Rodičia často vozia deti do škôl na opačnom konci mesta, Trnava chce zavedením školských obvodov znížiť mobilitu ľudí

Poslanci mestského zastupiteľstva budú na zasadnutí v utorok 15. februára 2022 okrem iného hlasovať aj o návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré by malo do Trnavy po dlhom čase opäť zaviesť školské obvody a spádové materské školy. Znamená to, že do škôl a škôlok zriaďovaných mestom budú prioritne prijímané deti, ktoré do nich patria podľa svojho trvalého bydliska.

Mesto Trnava je zriaďovateľom deviatich základných škôl, pre každú z nich by mal byť určený jeden školský obvod. Prehľad navrhovaných obvodov je zverejnený v návrhu VZN. Zmena by mala platiť od školského roku 2022/2023, informuje mesto v tlačovej správe.

Dôvodov na toto rozhodnutie samosprávy je viacero: ide najmä o rovnomernejšie prerozdelenie počtu detí v školách v rámci mesta, upokojenie dopravy v kritických hodinách dňa a v neposlednom rade vytváranie vzťahov v rámci komunity.

Ilustračné foto

„Máme školy, ktoré sú kvôli rôznym predsudkom a stereotypom zaznávané, a naopak, niektoré sú dlhodobo veľmi žiadané a majú extrémne naplnené kapacity. Sú rodičia, ktorí svoje dieťa dvakrát denne vozia cez celé mesto, hoci je v ich okolí rovnako kvalitná škola. Zavedením školských obvodov chceme odstrániť tieto nerovnosti. Každá škola poskytuje rovnocenné vzdelávanie a prístup, preto za praktickejšie kritérium považujeme blízkosť k bydlisku,“ hovorí vedúci odboru školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Trnave Michal Špernoga.

Mestská samospráva pripomína, že mať školu v blízkosti domu je dnes opomínanou výhodou pre deti aj ich rodičov. Staršie deti môžu chodiť do školy aj zo školy samy – peši, na kolobežke či bicykli. Sú vďaka tomu samostatnejšie a rodičia šetria benzín, čas strávený v zápchach a v neposlednom rade aj životné prostredie, pretože nemusia voziť deti autom.

„Očakávame, že zavedenie školských obvodov sa o pár rokov premietne aj do zníženej mobility v meste práve v kritických ranných a poobedných hodinách,“ vysvetľuje M. Špernoga.

„Tento efekt predpokladáme na základe údajov, ktoré máme k dispozícii. Vyplýva z nich, že napríklad trvalé pobyty všetkých žiakov zo základnej školy na Spartakovskej sa rozprestierajú na celom území Trnavy, čo znamená, že sem denne dochádzajú deti zo všetkých kútov mesta. Takto je to v podstate pri každej škole. Prirodzene, zahusťuje sa tým doprava a zvyšujú sa emisie, čo je veľký problém,“ dodáva.

Ďalšou výhodou rešpektovania školských obvodov podľa mesta je, že deti budú mať v triede spolužiakov z toho istého sídliska, čo vytvára predpoklad na spoločné trávenie voľného času, kvalitnejšie vzťahy, bližšiu spoluprácu v škole a celkovo lepší život v rámci komunity.

Podľa návrhu VZN môže žiak plniť povinnú školskú dochádzku aj v inej základnej škole, než do ktorej patrí podľa svojho trvalého bydliska. Potrebuje k tomu súhlas riaditeľa danej ZŠ. Ten bude povinný prijať prednostne žiakov, ktorí do daného obvodu spadajú, pri ostatných budú rozhodovať voľné kapacity v triedach.

„Súčasťou takejto zmeny sú aj situácie, že starší súrodenci už navštevujú niektorú zo škôl, a podobne, čo budú riaditelia, samozrejme, v rámci prechodného obdobia zohľadňovať, nie však na úkor prijatia žiaka z vymedzenej spádovej oblasti,“ vysvetľuje viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská.

Špeciálnym prípadom v tejto téme je ZŠ na Ulici Andreja Kubinu, ktorá vytvorí spoločný obvod spolu so Šelpicami a Bohdanovcami nad Trnavou na základe dohody medzi mestom a uvedenými obcami. Obvod bude fungovať od nového školského roka aj pre žiakov terajšieho štvrtého ročníka základnej školy v Bohdanoviach nad Trnavou, ktorá má iba prvý stupeň.

Návrh VZN zároveň určuje devätnásť spádových oblastí materských škôl. Z praktických dôvodov, keďže niektoré škôlky sú umiestnené blízko jedna druhej, budú spojené do dvojíc, ktoré vytvoria jednu spádovú oblasť.

V rámci školského zákona sa tým zároveň zvýši šanca, že triedy s najstaršími žiakmi budú tvorené len predškolákmi, čím sa môže zväčšiť kapacita v triede o jedno dieťa a zvýši sa aj kvalita predškolskej prípravy.

Ulož ako PDF
Napísal 27. januára 2022 7:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.