reklama

Viskupič navrhne zastupiteľstvu odstúpenie od memoranda o spolupráci s Leningradskou oblasťou

Trnavský župan Jozef Viskupič avizoval, že na najbližšom rokovaní krajského zastupiteľstva predloží návrh na odstúpenie od schváleného zámeru na uzatvorenie memoranda o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a Leningradskou oblasťou. Aj týmto spôsobom môže kraj vyjadriť nesúhlas s vojenskou agresiou Ruskej federácie na Ukrajine a vyjadriť solidaritu s ukrajinským ľudom.

„Sme svedkami vojenského napadnutia Ukrajiny Ruskou federáciou. Takúto jednostrannú agresiu, ktorá je sprevádzaná aj početnými civilnými obeťami, nemôžeme tolerovať. Som presvedčený, že sa treba jasne vymedziť voči konaniu ruskej politickej elity, a preto krajskému zastupiteľstvu navrhnem, aby sme formálne odstúpili od zámeru na spoluprácu s Leningradskou oblasťou,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič s dovetkom, že krajskí poslanci by sa mali najbližšie zísť koncom marca.

FOTO: TTSK

Zastupiteľstvo TTSK, ktoré rozhoduje o medzinárodných záväzkoch kraja, ešte za bývalého vedenia schválilo memorandum o spolupráci medzi Trnavským samosprávnym krajom a vládou Leningradskej oblasti.

K podpisu memoranda, a teda ani aktivitám na jeho základe, dodnes nedošlo. Župan Viskupič Zastupiteľstvu TTSK navrhne zrušenie predmetného uznesenia, čím sa zamedzí jeho naplneniu.

Ako doplnil župan Viskupič, „pevne stojíme za ukrajinským ľudom. Na znak solidarity sme na budovu nášho úradu vyvesili ukrajinskú vlajku a Ukrajincom umožňujeme bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi po Trnavskom kraji. V koordinácií s ministerstvom vnútra a ďalšími orgánmi pripravujeme ubytovacie kapacity a ďalšiu pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou“.

Trnavský samosprávny kraj má podpísanú partnerskú dohodu aj s Charkovským regiónom, kde sa aktuálne odohrávajú ťažké boje s ruským agresorom.

Mesto Trnava má od čias socalizmu partnerskú dohodu s ruským mestom Balakovo, rovnako tak s ukrajinským Charkovom.

Ulož ako PDF
Napísal 3. marca 2022 14:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.