reklama

Trnavská župa zabezpečuje pre ukrajinských utečencov ubytovanie, stravu a vzdelávanie

Trnavský samosprávny kraj zabezpečuje potrebnú pomoc ukrajinským utečencom. Prvé ubytovacie kapacity dal k dispozícii na internáte Strednej odbornej školy technickej v Galante. Vo svojich ubytovacích zariadeniach má župa pripravených ďalších 300 lôžok.

„Na našom internáte v Galante sme vyčlenili 51 miest pre utečencov z Ukrajiny, ktorí požiadali alebo požiadajú o dočasné útočisko. Týmto ľuďom zabezpečíme stravu, tlmočenie do slovenčiny, psychologickú aj materiálnu pomoc. Okrem toho im poskytujeme dôležité informácie k rýchlejšej adaptácii a orientácii v novom, bezpečnom prostredí. Ďalšie ubytovacie kapacity pripravujeme v Dunajskej Strede, Senici a Trnave,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Kraj súčasne reaguje na dopyt po vzdelávaní Ukrajincov v župných stredných školách. Po podmienečnom prijatí začnú s odborným vyučovaním a štúdiom slovenského jazyka. Podmienky stanovuje manuál ministerstva školstva.

Kraj chce byť aktívny aj vo vytvorení databázy voľných pracovných miest, ktoré sú v Trnavskom kraji k dispozícii a sú vhodné aj pre ukrajinských občanov.

„Musíme si uvedomiť, že ide o krízovú situáciu. V susednej krajine je vojna a nám to, samozrejme, vstupuje do životov. Dúfam, že počiatočná vlna solidarity nám vydrží čo najdlhšie, pretože tie problémy ešte iba prídu,“ skonštatoval Viskupič.

Ako ďalej avizoval, „už na najbližšom zasadnutí krajského zastupiteľstva, ktoré bude koncom marca, budeme rozhodovať o súbore opatrení v ‚balíčku pre Ukrajinu‘. Jeho súčasťou budú zmeny umožňujúce odpustenie poplatkov za ubytovanie a stravovanie ukrajinským študentom. Už dnes môžu bezplatne cestovať prímestskými autobusmi v Trnavskom kraji“.

Župa priebežne hľadá dobrovoľníkov, ktorých úlohou bude koordinácia pomoci pre utečencov v Galante a ďalších mestách.

Záujemcovia o sa môžu prihlásiť na krajpomaha@trnava-vuc.sk. Ďalšie informácie sú dostupné na webovej podstránke župy.

Ulož ako PDF
Napísal 16. marca 2022 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.