reklama

Mesto vybudovalo núdzové centrum pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine

Trnavská samospráva poskytne ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine dočasné núdzové ubytovanie v telocvični bývalej základnej školy V jame 3. Príchod prvých utečencov očakáva radnica už v najbližších dňoch. Ako informuje v tlačovej správe, centrum neslúži na individuálne ubytovávanie – ľudia sa doň dostanú ako organizovaná skupina priamo z hraníc, pričom ich výber a prevoz do Trnavy riadi Okresný úrad v Trnave.

Núdzové ubytovanie bude v zmysle usmernenia Ministerstva vnútra SR útočiskom na jeden až desať dní, kým okresný úrad neurčí, kam budú ľudia z Ukrajiny následne prevezení. „Mnohí si tu pravdepodobne oddýchnu po náročnej ceste z vojnou zasiahnutej krajiny a budú pokračovať do iného mesta alebo štátu,“ priblížila hovorkyňa mesta a vedúca úseku komunikácie a marketingu Veronika Majtánová.

FOTO: vm

Kapacita núdzového centra je 50 ľudí. Ubytovaní utečenci budú mať zabezpečenú stravu trikrát denne a budú môcť, samozrejme využívať všetky dostupné služby, obchody a inštitúcie v meste.

V centre sú pripravené matrace s jednorazovými hygienickými návlekmi, vankúšmi a prikrývkami, nachádzajú sa tu sprchy, kuchynka s mikrovlnkami, priestor na jedenie i vonkajšie posedenie.

Pre deti sú k dispozícii prebaľovacie pulty, postieľky, nočníky, stupienky a detské stoličky. Na rozptýlenie najmenších bude slúžiť improvizovaný detský kútik s hračkami a maľovankami. Pri príchode dostane každý balíček so základnými vecami na osobnú hygienu.

FOTO: vm

„Spravili sme všetko pre to, aby tu mali ľudia v rámci možností čo najväčšie pohodlie a vhodné hygienické podmienky. V priebehu pár dní sa nám podarilo zabezpečiť všetko potrebné od materiálneho vybavenia až po koordinátorov a dobrovoľníkov, ktorí budú utečencom k dispozícii počas celého dňa,“ povedala Martina Stanová, vedúca odboru organizačného a vnútornej správy Mestského úradu v Trnave.

S vybavením centra mestskej samospráve pomohli Trnavská arcidiecézna charita, Stredisko sociálnej starostlivosti, Baterkáreň, Centrum pomoci pre rodinu a Centrum voľného času i sponzori, ktorým Mesto Trnava aj touto cestou ďakuje za promptnú pomoc.

FOTO: vm

Ulož ako PDF
Napísal 26. marca 2022 11:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.