reklama

Trnava poslala do partnerského Charkova kamión s humanitárnou pomocou, nasledovať majú ďalšie

Mesto Trnava vyslalo v prvej polovici apríla do Charkova na Ukrajine kamión naložený potravinami, drogériou, zdravotníckym materiálom a ďalšími potrebami pre deti i dospelých. Zásielka v hodnote takmer 25 000 eur práve na Veľkú noc úspešne dorazila do cieľa, informovala mestská samospráva 20. apríla 2022.

Ukrajinské mesto Charkov je jedným z partnerským miest Trnavy. Dohodu o partnerstve podpísali zástupcovia oboch miest v roku 2013. Charkov už takmer dva mesiace čelí útokom ruskej armády a kvôli bombardovaniu sa zmenil na nepoznanie.

Po hlavnom meste Kyjev je druhým najväčším sídlom Ukrajiny. Pred vojnou tu žilo približne 1,5 milióna obyvateľov, ďalších poldruha milióna ľudí obývalo priľahlý región.

V prvých rokoch bývalého Sovietskeho zväzu bol Charkov hlavným mestom Ukrajiny, od roku 1934 je metropolou nášho východného suseda Kyjev. Počas 2. svetovej vojny bolo mesto takmer zničené.


Kamión naložený paletami s humanitárnou pomocou sa šťastne dostal do cieľa v Charkove

FOTO: Mesto Trnava

„S našimi charkovskými priateľmi sme v kontakte, pokiaľ im to podmienky dovoľujú. Niekoľkým ženám, deťom a seniorom sa z takmer 1 700 kilometrov vzdialeného Charkova podarilo utiecť až sem a v Trnave našli dočasný domov a bezpečie. Tým, ktorí tam ostali, sa snažíme pomôcť, ako sa dá,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

Ako ďalej poznamenal, nebola to jediná zásielka pre partnerské mesto. Pokračovať majú ďalšie.

„Vždy, keď do Charkova dorazí jeden kamión, vyšleme ďalší. Keď budeme tento systém pomoci po logistickej stránke stabilizovaný, máme v úmysle vyhlásiť verejnú zbierku, ak by chceli konkrétnymi vecami prispieť aj dobrovoľníci z radov občanov,“ doplnil primátor.

Mesto Trnava ďakuje spotrebným družstvám COOP Jednota Trnava, Senica a Topoľčany za darovanie časti humanitárnej pomoci v celkovej hodnote 10 000 eur. Poďakovanie vyjadrila samospráva aj spoločnosti COOP VOZ Trnava, ktorá po logistickej a technickej stránke pripravila vyslanie zásielky.

Ulož ako PDF
Napísal 21. apríla 2022 8:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.