reklama

Ukrajinský Charkov sa stal ôsmim partnerským mestom Trnavy

Ukrajinský Charkov sa stal pred niekoľkými dňami v poradí ôsmim partnerským mestom Trnavy.

Partnerskú dohodu o spolupráci podpísali 19. apríla na Ukrajine primátor Charkova Igor Terechov a trnavský viceprimátor Bystrík Stanko.

Záujem o partnerstvo s Trnavou prejavili Ukrajinci už pred dvoma rokmi. Podľa slov B. Stanka išlo o spontánny vývoj, pretože Charkovská oblastná administrácia Ukrajiny má podpísanú obdobnú dohodu s Trnavským samosprávnym krajom.

Je preto prirodzené, že predstavitelia Charkova mali záujem nadviazať spoluprácu s našim mestom,“ poznamenal.

charkov
charkov_3
Podpis partnerskej dohody: Viceprimátor B. Stanko a primátor Charkova I. Terechov

FOTO: Mesto Charkov

Charkov je po hlavnom meste Kyjev druhým najväčším sídlom Ukrajiny. Žije tu 1,5 milióna obyvateľov, ďalších poldruha milióna ľudí obýva priľahlý región.

Nadštandardné vzťahy tohto ukrajinského regiónu a Slovenska podčiarkuje aj rozhodnutie ministerstva zahraničných vecí o otvorení honorárneho konzulátu v Charkove.

Charkov som navštívil po prvý raz pred dvoma rokmi a môžem skonštatovať, že mesto spolu s celým regiónom dynamicky napreduje a má veľký potenciál ďalšieho rozvoja. Pre Trnavu sa novým partnerstvom otvárajú zaujímavé možnosti spolupráce v oblasti kultúry, športu, školstva, cestovného ruchu, ale aj v ďalších spoločenských odvetviach,“ uviedol Stanko.

Primátor Charkova Terechov vyjadril presvedčenie, že vzájomná spolupráca bude prospešná pre obe strany a bude na úžitok obyvateľov oboch miest a zároveň aj pre Ukrajinu a Slovensko.

V prvých rokoch bývalého Sovietskeho zväzu bol Charkov hlavným mestom Ukrajiny, od roku 1934 je metropolou nášho východného suseda Kyjev. Počas 2. svetovej vojny bolo mesto takmer zničené.

Mesto Trnava má podpísané partnerské dohody aj s mestami Břeclav (Česká republika), Casale Monferatto (Taliansko), Novo Mesto (Slovinsko), Sangerhausen (Slovinsko), Szombathely (Maďarsko), Varaždín (Chorvátsko) a Zabrze (Poľsko).

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2013 14:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Ukrajinský Charkov sa stal ôsmim partnerským mestom Trnavy”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.