reklama

Dni zdravia sa po dvoch rokoch vracajú na Hlavnú ulicu

Mesto Trnava a Zdravé mesto Trnava pozývajú všetkých, ktorých zaujíma zdravý životný štýl, fyzické i psychické zdravie a udržateľnosť vo všetkých sférach nášho života, na Dni zdravia 2022.
Uskutočnia sa 14. júna až 18. júna 2022 a prinesú preventívne merania, odbery, masáže, praktické ukážky i prednášky zamerané na naše telo i ducha a v neposlednom rade poradenstvo v otázkach zdravia.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave sa po dvoch rokoch pandémie vráti späť na trnavskú radnicu so svojimi meraniami a poradenstvom. Občania tak budú môcť opäť zistiť počas utorka a stredy v čase od 8.00 do 15.00 h svoje celkové lipidové spektrum, teda všetky tuky nachádzajúce sa v krvi. V stredu sa bude merať glukóza a cholesterol.

Počas oboch dní bude RÚVZ na radnici prijímať vzorky studničnej vody a zeleniny. Výsledky (obsah dusičnanov, dusitanov, amónnych iónov, resp. tvrdosť vody) budú následne zverejnené online.

Ilustračné foto

Na záujemcov čaká v oba dni individuálne poradenstvo v oblasti výživy, prevencie infekcie HIV/AIDS, drogových závislostí, odvykania od fajčenia i na podporu psychického zdravia a telesnej aktivity. Pracovníci RÚVZ budú poskytovať aj informácie o pravidelnom očkovaní, o postupe pri otváraní napr. potravinárskych prevádzok či správnej technike umývania rúk, ktorú si každý bude môcť overiť na špeciálnom prístroji.

Dni zdravia v utorok 14. júna na radnici doplní svojimi aktivitami Stredná zdravotnícka škola Trnava, ktorá bude od 8.00 do 17.00 h merať tlak na viacerých stanovištiach a poskytovať rady v starostlivosti o detské zúbky i zubnú protézu.

Naplánované sú tiež ochutnávky čajov na Hlavnej a Trhovej ulici, ktoré pripravia študenti farmácie.
Okrem toho sa späť do mesta vrátia aj s klasickými masážami. Masáž rúk a šije si vychutnáte v utorok v rovnakom čase vo vynovených priestoroch Denného centra na Hlavnej 8 (Pod stĺpami).

V utorok nájdete pred radnicou aj zástupcov Trnavskej univerzity, ktorí prídu s niekoľkými zaujímavými aktivitami. Nebude to len prezentovanie prvej pomoci, ale aj praktické ukážky samovyšetrenia prsníkov a poskytovanie najnovších informácií týkajúcich sa prevencie rakoviny prsníka. Na mieste sa bude dať zistiť aj krvná skupina z kvapky krvi.

Trnava v pohybe príde v stredu 15. júna pomocou prístroja InBody370 merať hmotnosť, množstvo a percento tuku v tele, jeho rozloženie v jednotlivých častiach organizmu a mnohé ďalšie parametre. Nájdete ich pri vstupe na nádvorie radnice na Hlavnej 1.

V spolupráci s OZ IPčko je na 16. júna pripravená prednáška na tému hľadania istoty v období plnom strachu či neistých životných okolností pre deti a mladistvých v poobedňajších hodinách v priestoroch Centra pre deti a rodiny na Botanickej ulici v Trnave.

Dni zdravia nezabudnú ani na pohybovú aktivitu. Trnava v pohybe príde do Sadu Antona Bernoláka (promenády) v piatok 17. júna od 17.00 do 19.00 h predstaviť svoju koncepciu, ktorú si budete môcť vyskúšať takpovediac na vlastnej koži. Pre všetky deti je pripravená pohybová miniolympiáda

Vo štvrtok od 9.00 do 12.00 h sú v priestoroch Centra voľného času v Jame pripravené hravé aktivity zamerané na zdravý životný štýl pre najmenších.

V posledné dni školského roka Zdravé mesto Trnava pripravilo pre zapojenú ZŠ s MŠ M. Gorkého aktivitu O perníkovej chalúpke. V ostatnom ročníku sa žiaci hravou formou dozvedeli niečo viac o soli, jej význame v našom živote a jej účinkoch na náš organizmus. V tomto ročníku prídu 17. júna o cukre porozprávať výživový poradca Pavol Oško a poľnohospodár a včelár František Hájik. Ten priblíži pestovanie cukrovej repy, jej spracovanie a výrobu cukru.

Sprievodné podujatie pripravené na 18. júna, Trnavské dni dizajnu, ktoré vznikli v spolupráci s Malým Berlínom sa uskutočnia už po štvrtýkrát v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej ulici.

Zažiť na nich môžete zaujímavé diskusie, besedy, prezentácie umelcov a v sobotu si môžete užiť príjemný deň na dizajnovom trhu pod platanmi na Nádvorí. Vytvoriť si budete môcť jedinečné doplnky na workshopoch a podporíte ekologický a slovenský dizajn. Tento rok je ústrednou témou udržateľné bývanie.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 8. júna 2022 15:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.