reklama

V elektrárni Bohunice dekontaminovali už 2300 ton kovov, aktuálne prebieha rezanie posledného z dvanástich parogenerátorov

V odstavenej jadrovej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach začali rezať posledný z dvanástich, 150 ton vážiacich parogenerátorov. Doposiaľ bolo v procese odstavovania elektrárne dekontaminovaných už 2300 ton kovov.

Dĺžka jedného parogenerátora je 11,8 m a vnútorný priemer je 3,2 metra.

Fragmentáciu (rezanie) vykonáva spoločnosť VUJE Trnava. V spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach bolo pre tento proces vyvinuté špeciálne prototypové rezacie zariadenie. Na procese rezania parogenerátorov sa podieľa 24 hodín denne a sedem dní v týždni 20 až 30-členný tím.

Prvý parogenerátor začali fragmentovať v decembri 2019. Počas realizácie fragmentácie dvanástich parogenerátorov sa musela spoločnosť VUJE popasovať aj s viacerými neočakávanými technickými úlohami. Všetky sa podarilo vyriešiť, a preto ak projekt nenarušia žiadne nepredvídateľné okolnosti, bude ukončený približne o dva mesiace skôr ako je definované v harmonograme.

FOTO: VUJE / JAVYS

„Veľmi významným a dôležitým výsledkom tohto projektu je, že viac ako dve tretiny parogenerátora vieme uvoľniť do životného prostredia na druhotné spracovanie. Takto uvoľnené materiály sú z rádiologického hľadiska čisté, a preto neexistuje žiadne obmedzenia na ich ďalšie použitie,“ uviedol generálny riaditeľ VUJE Matej Korec.

„Je to významný míľnik celého procesu bezpečného a ekonomického vyraďovania jadrových zariadení na Slovensku. To, že náš dodávateľ bol schopný dosiahnuť takýto významný výsledok, je vizitkou slovenského priemyslu a dodávateľov jadrovej energetiky,“ zdôraznil Pavol Štuller, generálny riaditeľ JAVYS.

Vedúci projektu za spoločnosť VUJE Matej Zachar pripomenul, že materiálové vzorky odoberané kolegami z parogenerátorov a iných častí primárneho okruhu sú ďalej vyhodnocované a môžu pomôcť pri zlepšovaní prevádzkových parametrov jadrových elektrární. „Rovnako pomôžu pri vývoji nových veľkých komponentov, pričom o výsledky je záujem nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí.“

Samotné vyraďovanie parogenerátorov je súčasťou komplexného projektu demontáže veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu JE V1, ktorý vykonáva Konzorciom spoločností Westinghouse – VUJE pre štátnu spoločnosť JAVYS.

Už samotná preprava dvanástich parogenerátorov z  Budovy reaktorov do bývalej strojovne JE V1, kde je fragmentačné pracovisko bola unikátnou „operáciou“ v histórii Slovenska.

Prvý parogenerátor prepravili 13. marca 2019, posledný, dvanásty, 11. júla 2019. Preprava sa uskutočňovala na špeciálnom zariadení z Rakúska a celkovo previezli 1 872 ton materiálu.

Rozmery parogenerátorov pri ich vyberaní z pôvodného miesta na transport si vyžadovali aj zväčšenie otvorov nad parogenerátormi a špeciálny spôsob jeho vyzdvihnutia.

Viazači bremien ho museli naplánovať tak, aby bolo možné každý kus samostatne a bezpečne vybrať z pôvodného miesta a preložiť na prepravné, diaľkovo ovládané vozidlo.

Vybratiu každého kusa parogenerátora predchádzala dôsledná príprava tímu špecialistov a aj preto neboli počas prepráv nezaznamenané žiadne závažné technické problémy.

Následne od roku 2019 prebieha kontinuálne postupné rezanie jednotlivých parogenerátorov na novo vybudovanom pracovisku v bývalej strojovni JE V1.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach boli odstavené v rokoch 2006 a 2008 a ukončenie jej vyraďovania je naplánované na rok 2027.

Ulož ako PDF
Napísal 10. júna 2022 9:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.