reklama

Letnú koncertnú sezónu na trnavskom Nádvorí otvorí londýnsky Portico Quartet

Inštrumentálny kvartet z Veľkej Británie sa na Slovensko vráti po piatich rokoch. Ich jediný koncert sa bude konať v stredu 15. júna na trnavskom Nádvorí, priestore súčasnej kultúry na Štefánikovej 4.

Portico Quartet vzdorovito odolávajú žánrovému zaradeniu, a to aj po šiestich štúdiových albumoch: od ich prelomového albumu Knee-Deep in the North Sea z roku 2007, ktorý získal nomináciu na Mercury Music Prize, až po nahrávku Terrain z roku 2021, inšpirovanú longformami a minimalizmom.

Ich nový album Monument sa nesie na elektronickej vlne a ukazuje kapelu v ich najpriamejšej podobe s elegantným rytmickým zvukom. Od svojich typických ambientných plôch si odskočilo k úderným skladbám popretkávaným výraznou elektronickou hudbou. Skvelým spôsobom prepájajú energiu syntentizátorov s jazzovou tvorivosťou a popovou atmosférou.

Monument sa pohybuje kdesi medzi post-rockom a klasickým minimalizmom, je pritom plný dokonalo tvarovaných nápadov, ktoré spájajú ľudský dotyk s elektronickou presnosťou. Album skutočne zobrazuje uznávaných minimalistov v najlepšom svetle.

Väčšina ich skladieb sa začína ako kaskáda opakujúcich sa tónov, ktoré sa postupne rozvinú do všeobjímajúcej melódie. Spočiatku pôsobia meditatívne, no na záver vás odmenia poriadnou inštrumentálnou extázou.

Inštrumentálna kapela z Londýna je známa tým, že používa moderný perkusívny kovový bubon známy ako hang. Jeho zvuk je základnou kostrou albumu, hoci z hudby nasilu nevytŕča. V popredí budete stále počuť skôr piano alebo syntetizátor, no jeho neustála prítomnosť dodáva skladbám výnimočný zvuk.

Skupinu tvoria Duncan Bellamy (bicie a elektronika), Jack Wyllie (saxofóny a klávesy), Milo Fitzpatrick (elektrika a kontrabas) a Keir Vine (klávesy). Ich názov vznikol celkom náhodou, keď počas jedného z ich prvých vystúpení pršalo, a tak napokon odohrali koncert pod renesančným portikom.

Nádvorie je krásny a architektonicky oceňovaný verejný priestor v historickom centre Trnavy. Vznikol spojením viacerých pozemkov a prepája Trojičné námestie so Štefánikovou ulicou. Vďaka vynikajúcemu bistru Akademia, nápaditému dizajnovému obchodu, kultúrnemu centru a menším firmám najmä z kreatívneho priemyslu na jednom mieste spája to najlepšie z kulinárskeho, kultúrneho a dizajnového života Trnavy.

Nádvorie počas tohto roka prinesie do Trnavy aj ďalšie zahraničné mená. Návštevníci sa môžu tešiť napríklad na augustový koncert Koop Oscar Orchestra alebo jesenný koncert pesničkára Josého Gonzáleza.

Príďte si aj vy užiť príjemný koncert pod platanmi. Vstupenky sú dostupné v sieti MaxiTicket alebo na webe Nádvoria (https://nadvorie.com/program/nujazzdayz-portico-quartet-uk-v-trnave/).

Ulož ako PDF
Napísal 11. júna 2022 9:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.