reklama

Ochranári vyrážajú s klietkou pre sliepky na turné po Slovensku. Prvou zastávkou bude centrum Trnavy

Organizácia Humánny pokrok vyráža na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok, počas ktorého ľuďom ukáže, ako vyzerá život sliepok v klietkovom chove s klietkou v životnej veľkosti. Postupne navštívi mestá Trnava, Nitra, Žilina, Košice a Bratislava.

Organizácia na ochranu zvierat Humánny pokrok vyráža na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok. Berie so sebou aj klietku v životnej veľkosti, vďaka ktorej si počas infoturné budú mať obyvatelia a obyvateľky Trnavy, Nitry, Žiliny, Košíc a Bratislavy možnosť prezrieť si, v akých stiesnených podmienkach žijú nosnice v klietkových chovoch.

Najbližšie sa podujatie bude konať v Trnave na Trojičnom námestí, a to od 1. do 3. augusta 2022, následne sa infostánok každý týždeň presunie do iného mesta.

V klietkovom chove na jednu sliepku pripadá životný priestor veľký približne ako hárok papiera A4, pričom len na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobný priestor. Sliepky navyše strávia celý svoj život na holých drôtených mrežiach, takže nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité, ako napríklad hrabanie, či ich najdôležitejšia potreba – stavanie hniezda.

Sliepky z nedostatku možností prejavovať svoje prirodzené správanie napádajú jedna druhú a v klietke sa doslova zbláznia.


Infostánok Humánneho pokroku

Ilustračné foto: Humánny pokrok

“Počas nášho turné sa budú môcť ľudia na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá život miliónov sliepok na Slovensku, ktoré ho celý strávia v malej špinavej klietke. Uvidia, čo to znamená mať životný priestor veľkosti hárku papiera, či chodiť 24 hodín denne po drôtenej podlahe. A nebudú chýbať ani zábery z klietkových veľkochovov, ktoré ukazujú to, čo vaječný priemysel nechce, aby ste videli,” uviedla koordinátorka kampane Lucia Tupá z Humánneho pokroku.

Infoturné je súčasťou kampane Humánneho pokroku požadujúcej, aby sa na Slovensku klietkový chov sliepok postavil mimo zákon tak, ako sa to už udialo v susednom Česku a v Rakúsku.

“Od krutých klietok pre sliepky sa odvracia celá Európa, a v EÚ už väčšina sliepok žije dávno mimo klietok. Preto je nevyhnutné, aby Slovensko prestalo za zvyškom Európy zaostávať, a urobilo jasné kroky smerom ku koncu klietkového chovu. A tým prvým z nich je stanovenie jasného termínu, po ktorom už v tejto krajine nebude legálne držať sliepky v malých špinavých klietkach. Je čas, aby vláda začala konať, a klietky nadobro zakázala,” zdôrazil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.

Cieľom kampane je zákaz takéhoto druhu chovu na Slovensku. Organizácia Humánny pokrok preto na stránke www.zakazklietok.sk spustila petíciu, ktorú už podpísalo vyše 35 tisíc ľudí. Petícia požaduje, aby sa Slovensko pridalo ku krajinám ako je Česko či Rakúsko, ktoré klietkový chov nosníc už zakázali.

O Humánnom pokroku

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti.

Sú hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť.

Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončeni kožušinového chovu a Eurogroup for Animals, ktorá zastupuje 70 organizácií na obhajobu zvierat v 25 členských štátoch EÚ, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Srbsku, Nórsku, Austrálií a USA.

V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Ulož ako PDF
Napísal 1. augusta 2022 7:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.